Прем’єр Катару провів таємні переговори з верховним лідером афганського Талібану

Поділитися
Прем’єр Катару провів таємні переговори з верховним лідером афганського Талібану © Pixabay
Це була перша зустріч Хайбатулли з іноземним високопосадовцем. До того ж вона відбулась під егідою США.

Прем’єр-міністр Катару провів у травні таємні переговори з верховним лідером Талібану щодо врегулювання напруженості з міжнародним співтовариством, повідомляє Reuters із посиланням на  поінформоване про зустріч джерело.

Зустріч відбулася 12 травня в афганському місті Кандагар між прем'єр-міністром Катару Мухаммедом бін Абдулрахманом аль-Тані та Хайбатуллою Ахунзадою та стала першою, яку лідер талібів провів з іноземним лідером.

Джерело видання заявило, що адміністрація президента США Джо Байдена була поінформована про переговори та «координує всі питання, які обговорювали» двома, включаючи подальший діалог з Талібаном.

Серед інших питань, які шейх Мухаммед підняв перед Хайбатуллою, була необхідність покласти край заборонам Талібану на освіту для дівчат і працевлаштування жінок.

Зустріч вважається дипломатичним успіхом для Катару, який критикував обмеження Талібану щодо жінок, водночас використовуючи давні зв’язки з ісламістським рухом, щоб підштовхнути міжнародне співтовариство до глибшої взаємодії з Кабулом.

Вашингтон відмовився коментувати переговори офіційно. Державний департамент і посольство Катару у Вашингтоні не відповіли на запити про коментарі.

Видання зазначає, що Хайбатулла, жорсткий ісламіст, не виявив великої готовності йти на компроміс щодо своїх указів. Однак  його зустріч із шейхом Мохаммедом говорить про те, що він відкритий для вивчення шляхів припинення ізоляції Афганістану та активізації програм допомоги, оскільки країна занурюється в голод і бідність.

"Це була дуже позитивна зустріч", - сказало джерело видання, яке додало, що Хайбатулла був "дуже зацікавлений" у продовженні діалогу з міжнародним співтовариством.

Але остаточне визнання адміністрації Талібану іншими країнами, високопоставлені члени якої залишаються під санкціями США та міжнародної спільноти, далеко не гарантоване, враховуючи їхнє ставлення до жінок та погане дотримання прав людини.

За словами джерела, шейх Мохаммед підняв питання Хайбатулли про необхідність скасування заборони на освіту та працевлаштування жінок, включаючи заборону на роботу в агентствах ООН та інших гуманітарних групах.

Шейх Мохаммед і Хайбатулла також обговорили зусилля щодо вирішення гуманітарної кризи в Афганістані, повідомило джерело. Зокрема Організація Об’єднаних Націй стверджує, що майже три чверті з 40 мільйонів жителів Афганістану потребують допомоги, і попередила, що фінансування вичерпується.

Шейх Мухаммед, за словами джерела, порушив з Хайбатуллою «продовження зусиль на місцях» талібів у боротьбі з тероризмом, очевидно маючи на увазі прагнення Кабула розгромити філіал «Ісламської держави».

США та їхні союзники стверджують, що Талібан переховує членів Аль-Каїди та пакистанського Талібану. Афганський Талібан це заперечує.

Шейх Мохаммед, який також є міністром закордонних справ Катару, публічно зустрівся в Кандагарі з муллою Хасаном Ахундом, прем’єр-міністром Талібану, того самого дня, коли він зустрічався з верховним лідером. Його супроводжував глава розвідки Катару. Однак жодна сторона не розкрила переговори з Хайбатуллою.

Він майже ніколи не залишає Кандагар, але є головним релігійним, політичним і військовим лідером Талібану з 2016 року, керуючи рухом до перемоги над кабульським урядом, який підтримує Захід.

Катар дозволив бойовикам відкрити політичний офіс у Досі у 2013 році та сприяв їхнім переговорам із Вашингтоном, які привели до угоди 2020 року про виведення міжнародних сил під проводом США, з якими вони воювали 20 років.

Хоча монархія Перської затоки не має офіційних дипломатичних зв’язків з Афганістаном, її посольство в Кабулі відкрито й представляє там інтереси США.

Катар тривалий час наполягав у міжнародному співтоваристві щодо узгодження «дорожньої карти» кроків для визнання талібів, стверджуючи, що ізоляція Афганістану може погіршити регіональну безпеку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі