Росія лишається важливим гравцем, якого неможна ігнорувати у багатьох питаннях, починаючи з Близького Сходу і закінчуючи ядерними програмами і кліматичними змінами. Але вона напала на Україну і порушила півдюжини міжнародних законів, які підтримували безпеку в Європі з 1945 року. Разом з тим ніхто не розірвав дипломатичні відносини з Москвою. Тож існує ризик, що можна стати "корисним ідіотом" для Росії, влаштовуючи такі офіційні візити.
Про це сьогодні пише The Guardian, нагадуючи, що вислів "корисний ідіот" часто приписують Володимиру Леніну. Ним називали прихильників Кремля на Заході в часи СРСР. Нині ж стати таким "вигідним партнером" ризикує прем'єр-міністр Греції Алексіс Ціпрас, який зібрався в Москву найближчими днями.
Оглядач пише, що ця поїздка, очевидно, пов'язана з тяжкою економічною ситуацією Греції і розмовами про виключення країни з єврозони. А в цей же час, Афіни ще не розплатилися за старі кредити. 9 квітня грецька сторона повинна перерахувати МВФ 450 мільйонів євро. Таким чином, Ціпрас хоче поїхати в Росію, щоб показати кредиторам готовність повернутися обличчям до сходу і натиснути на ЄС, щоб отримати нову фінансову допомогу.
Грецький уряд заявив, що не збирається просити кредит в Москви, але це не значить, що Росія сама не може запропонувати фінансову допомогу. Міністр енергетики Греції вже попросив Кремль зменшити ціну на газ, сподіваючись таким чином скоротити бюджетні витрати. А теплий прийом Ціпраса в Москві може створити вигідну політичну картину для подальших розмов про кредити з ЄС.
Також, оглядач вважає, що у Ціпраса і Путіна є одна спільна риса: обоє лідерів намагаються протистояти Німеччині і звинувачують її у економічних бідах своєї країни. Також обидва уряди пригадують Берліну історію Другої світової війни. Кремль збудував свою пропаганду на "боротьбі з фашизмом", а Афіни почали вимагати від німецької сторони репарацію за злочини Третього рейха.
Через пропаганду, засновану на історії Другої світової війни, і військову агресію Росії проти України, більшість лідерів ЄС відмовилися їхати на парад 9 травня в Москву. Але Ціпрас збирається відвідати російське свято перемоги. Тож постає питання, чи намагається новий грецький уряд продатися Кремлю?
Можливо й ні. Навіть якби Афіни хотіли цього, в Росії на сьогодні просто немає на це грошей. І тому в європейських столицях дуже спокійно спостерігають за маневрами Ціпраса.
Російська економіка виснажена через санкції і обвал цін на нафту. Рецесія поглиблюється і це змушує Москву витрачати все більші суми з державних резервів на підтримку внутрішньої ситуації. Тому видача кредиту Греції навряд чи станеться. Цього літа Афінам знадобиться 240 мільярдів євро. Російські резерви на сьогодні складають 330 мільярдів євро. При цьому, за останні півроку вони скоротилися на третину. З такими темпами витрат Путіну вистачить грошей, щоб ще два роки виплачувати обіцяні пенсії і зарплати.
Внутрішня політична і економічна ситуація значно важливіша для Путіна, ніж допомога Греції. Тому візит Ціпраса значно вигідніший Москві, ніж Афінам. Це дозволить російському президенту в котре підкреслити розкол всередині ЄС.
Грецький прем'єр таким чином стане одним з тих, хто грає на боці Путіна на Заході. З початку війни в Україні таким став прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і уряд в Сербії, які в будь-який момент готові аплодувати російському президенту. Ціпрас вже заявив, що санкції проти Кремля "ведуть в глухий кут". Хоча насправді це не так, і Москва дуже страждає від економічного тиску, намагаючись за допомогою "корисних партнерів" у ЄС скасувати їх.
В цей же час, зближення з Путіним не найкращий спосіб для Греції продемонструвати, що вона "гордий член ЄС", як вона себе називає в документі про програму реформ від уряду. Також це не змусить нікого в Європі стати на бік Афін в питанні фінансової допомоги, так само як і погрози міністра оборони Греції "пустити в Європу ісламістів", якщо кредитів не дадуть.
"Можливо Греція і намагається продати себе і стати непередбачуваним гравцем, який спровокує розкол у євроатлантичній солідарності. А чи хоче вона насправді стати сферою впливу Росії, як Білорусь?", - йдеться в статті.
Під час виборів Ціпрас заявив, що його політична сила збирається оновити грецьку демократію і покласти край олігархії і корупції. Тож для нього, мабуть, для нього стане сюрпризом дізнатися, що він висловлює підтримку Москві, яка якраз відстоює протилежні наміри і цінності.
Раніше видання The Times писало, що прем'єр-міністр Греції хоче покласти край санкціям проти Росії. а словами Ціпраса, президент Європейської Ради Дональд Туск надіслав йому листа, в якому закликав Грецію підтримати продовження дії санкцій проти Росії. "Я зателефонував йому і верховному комісару ЄС з питань безпеки і закордонних справ Фредеріці Могеріні і сказав: "Не думаю, що Греція займає таку позицію зараз. Ситуація змінилася і тепер в Афінах новий уряд. І ми проти санкцій. Я переконаний, що вони ведуть в нікуди", - сказав Ціпрас.
В цей же час, щоб отримати новий кредит від ЄС, Греція склала програму реформ, на яких наполягає Брюссель. Однак представленого Грецією плану реформ недостатньо для отримання кредиту.