Порушення міжнародного права стало новою нормою для автократів — The Washington Post

Поділитися
Порушення міжнародного права стало новою нормою для автократів — The Washington Post © capital.ua
Нещодавні дії режиму Лукашенка в Білорусі стали підтвердженням цієї негативної тенденції.

30-ті роки ХХ століття пропонують парадигматичний приклад небезпеки порушення міжнародних норм. У 1931 році Японія вторглася в китайський регіон Маньчжурія. У 1935 році Італія вторглася в Ефіопію. У 1936 році Адольф Гітлер здійснив ремілітаризацію Рейнської області. У 1937 році Японія розпочала вторгнення в Китай. У 1938 році Німеччина анексувала Австрію і окупувала Судети. Початок Другої світової війни в 1939 році був відносно передбачуваним, оскільки демократії часто дозволяли безкарно порушувати одну міжнародну норму за іншою.

Це підводить до недавнього інциденту з Ryanair. Цивільний авіалайнер, що летів з Афін до Вільнюса, був вимушений приземлитися в Мінську. Білоруські «агенти» стверджували, що на борту була бомба. Але це стало «спецоперацією» білоруського диктатора Олександра Лукашенко, спрямованою заарештувати опозиційного журналіста Романа Протасевича, який знаходився на борту літака, пише The Washington Post.

Наразі Протасевичу загрожує 12 років в'язниці за звинуваченням у тероризмі.

«Викрадення цивільного літака є безпрецедентним актом державного тероризму. Це не може залишитися безкарним», - сказав польський прем’єр-міністр Матеуш Моравецький.

Потреба притягнути Білорусь до відповідальності зростає, адже порушення міжнародних норм стає дедалі ширшою тенденцією.

У 2008 році російський президент Володимир Путін вторгся в Грузію і після короткої війни створив «маріонеткові режими» в Південній Осетії та Абхазії. Російські війська все ще займають п'яту частину території Грузії.

В 2014 році Кремль захопив український Крим, а зараз «підживлює» війну на сході України. Буквально кілька тижнів тому Путін стягував військові сили на кордон з Україною, створюючи чергове геополітичне напруження.

Крім того, «агенти» Путіна здійснюють обурливі акти агресії на Заході. Чехія звинуватила підрозділ російської військової розвідки у серії вибухів на складі боєприпасів у 2014 році. Путіна також підозрюють у втручанні в американські вибори в 2016 і 2020 роках - у першому випадку успішно допоміг обрати Дональда Трампа президентом США. Путін також ув'язнив лідера опозиції Олексія Навального.

Китай теж зміг уникнути жорстких наслідків через порушення міжнародного права. Лідер країни Сі Цзіньпін діє так, ніби міжнародні норми дозволяють йому розширювати свої претензії на більшу частину Південно-Китайського моря, яка забезпечує фактично третину світового судноплавства.

У березні 220 китайських кораблів скупчилися навколо рифу Уітсун на островах Спратлі, витісняючи філіппінські судна, хоча цей район є частиною економічної зони Філіппін. Китай також розширює військові польоти поблизу повітряного простору Тайваню, посилюючи тиск на демократичний острів.

Крім того, не можна не згадати про порушення прав людини, спрямовані проти уйгурів, що Державний департамент США вже назвав «геноцидом», а також про придушення демократичних свобод Гонконгу, що порушує прийняту декларацію 1984 року.

Іран - ще одна країна, яка не боїться порушувати міжнародні норми. З того часу, як колишній президент США Дональд Трамп вийшов з ядерної угоди, Іран швидко пришвидшив збагачення урану, наблизившись до спроможності побудувати ядерну зброю всупереч Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1968 року.

Тегеран також підтримує «ХАМАС», «Хезболу», режим Асада в Сирії та хуситів. Вважається, що Іран відповідальний за серію ракетних нападів з боку повстанців-хуситів на Саудівську Аравію. А спадкового принца Саудівської Аравії своєю чергою, підозрюють у причетності до вбивства опозиційного журналіста Джамаля Хашоггі.

Не можна не згадати і про Північну Корею: тамтешній диктатор Кім Чен Ин відправив секретних агентів для вбивства свого зведеного брата нервово-паралітичною речовиною в аеропорту Куала-Лумпура в Малайзії в 2017 році.

Можливо, зараз світ не рухається до третьої світової війни, хоча китайська та російська агресія підвищує цей ризик. Однак, безумовно, вже можна побачити широке порушення міжнародних норм, оскільки деякі авторитарні лідери впевнені, що можуть робити все, що хочуть. А це своєю чергою, робить світ більш хаотичним і небезпечним.

Ситуацію з літаком Ryanair в Білорусі слід розглядати з цієї точки зору. Це не поодинокий інцидент, а частина «шаблонних дій диктаторів», які випробовують Захід зі все більшою нахабністю.

Це покладає велику відповідальність на демократичні країни. Європейський Союз і США повинні робити більше, ніж просто критикувати «повітряне піратство» режиму Лукашенка. Білоруський диктатор не може уникнути відповідальності за цю агресію. Покарання Лукашенка має продемонструвати іншим тиранам те, що не можна безкарно порушувати норми міжнародного права, резюмує видання.

Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська здійснив термінову посадку літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе замінування повітряного судна, до аеропорту стягнули пожежних і карети «швидкої допомоги». Згодом стало відомо, що на борту літака знаходиться опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати смертна кара.

У компанії Ryanair стверджують, що отримали інформацію про замінування літака від білоруських диспетчерів, після чого пілоти подали"сигнал «сквок» (Сигнал аварійної ситуації на борту літака, ступінь тяжкості та розвиток якої складно оцінити). У небо підняли винищувач МіГ-29 ЗС Білорусі. За даними ЗМІ, винищувач фактично змусив цивільний борт змінити курс від кордону і сісти в аеропорту Мінська. Наказ підняти в небо винищувальну авіацію віддав особисто нелегітимний президент Білорусі Алєксандр Лукашенко.

Голови держав та лідери вищих інститутів Європейського Союзу різко розкритикували захоплення літака як акт державного тероризму. Дії білоруської влади обговорять на екстреному засіданні Ради ЄС 24 травня, проти режиму Лукашенка можуть ввести нові санкції. США та ще сім країн закликають ICAO тимчасово заборонити польоти над територією Білорусі. Слідкуйте за розвитком подій у спецтемі ZN.UA «Затримання Протасевича в Білорусі».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі