Популярність Америки як глобальної держави падає в усьому світі, особливо в країнах з мусульманською більшістю, згідно з Індексом сприйняття демократії 2024, опублікованим сьогодні 8 травня. Опитавши близько 63 тисячі респондентів у 53 країнах, індекс підсумував ставлення до демократії, геополітики та глобальних гравців на світовій арені. Міжнародна репутація Америки зазнала удару з початку 2023 року, особливо в мусульманських країнах, де непохитна підтримка Вашингтоном Ізраїля в його війні в Газі призвела до серйозних розбіжностей. Тепер до цієї тенденції приєднується Європа, повідомляє Politico.
"Вперше з початку роботи адміністрації Байдена багато західноєвропейських країн повернулися до чистого негативного сприйняття США. Цей підйом і спад від негативного ставлення до позитивного [і] назад до негативного особливо помітний у Німеччині, Австрії, Ірландії, Бельгії та Швейцарії", — вважає Фредерік Дево, старший науковий співробітник дослідницької компанії Latana.
Тим часом позитивне сприйняття Китаю в Азії, Північній Африці, на Близькому Сході та в Латинській Америці продовжує зростати, завдяки чому глобальне сприйняття Пекіна стало позитивним, попри скептицизм, що зберігається в Європі.
Судячи з порівняння результатів 2022 і 2024 років, ставлення до Росії пом'якшилося. У попередньому опитуванні більше респондентів підтримували розрив економічних зв'язків з Росією у 31 країні; зараз їх кількість становить 23.
"Росія, яка бореться з переважним негативним сприйняттям по всьому світу на початковому етапі після повномасштабного вторгнення президента Владіміра Путіна в Україну, також, схоже, перебуває на шляху до реабілітації іміджу в більшості досліджуваних регіонів, за винятком Європи", — повідомляє Politico.
Падіння популярності Америки в поєднанні з покращенням позицій Росії та Китаю означає, що в більшості країн Близького Сходу, Північної Африки та Азії, які брали участь в опитуванні, до них тепер ставляться так само позитивно, як і до США.
Це не просто глобальне змагання за популярність, а ставлення, виражене в індексі, може вплинути на здатність урядів стримувати або реагувати на агресію з боку світових держав. Наприклад, у Німеччині внутрішнє невдоволення, пов'язане зі зростанням цін на енергоносії, спричинило протести та опозицію проти обмеження експорту російської нафти після нападу Москви на Україну в лютому 2022 року.
Розкол між глобальною Північчю і Півднем з'явився, коли респондентів опитування запитали, чи вважають вони, що їхня країна повинна розірвати економічні зв'язки з Росією через її вторгнення в Україну, і чи повинні вони зробити те ж саме, якщо Китай вторгнеться на Тайвань.
Нагадаємо, що більшість американців підтримують Україну, але 47% проти неї. Частково на прийняття допомоги чи на відмову у допомозі Україні впливає те, наскільки добре пам'ятають американці часи “холодної війни”.