Помер екс-президент ПАР Нельсон Мандела

Поділитися
Помер екс-президент ПАР Нельсон Мандела Нельсон Мандела © news.yahoo.com
Мандела з липня перебував у лікарні з легеневою інфекцією. Останній місяць стан Мандели був стабільно критичним.

На 96-му році життя помер перший чорношкірий президент країни, лауреат Нобелівської премії миру 3. Про це розповів нинішній глава держави Джейкоб Зума. "Він тихо пішов 5 грудня у присутності родичів. Наша нація втратила великого сина", - сказав він.

В останні роки у національного героя боротьби з апартеїдом були серйозні проблеми зі здоров'ям. Нинішнє літо він провів у лікарні у зв'язку з легеневою інфекцією. В будинку Мандели було обладнано реанімаційну палату, де постійно чергували лікарі.

Як повідомив Зума, Манделу поховають з державними почестями. Президент ПАР розпорядився приспустити прапори на знак пам'яті про покійного лідера.

Свої найглибші співчуття висловив генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. "Ніхто не зробив більше у наш час заради цінностей і сподівань Об'єднаних Націй", - сказав генсек ООН, виступаючи перед журналістами у штаб-квартирі організації.

Президент Франції Франсуа Олланд прийняв рішення приспустити в країні всі державні прапори, щоб вшанувати пам'ять померлого напередодні в ПАР Нельсона Мандели. Про це повідомив французький прем'єр-міністр Жан-Марк Ейро, який перебуває з офіційним візитом в Китаї.

Також приспустити державні прапори на знак жалоби за Нельсоном Манделою - першим чорношкірим президентом ПАР - дав розпорядження президент США Барак Обама. Прапор було приспущено на резиденції британського прем'єр-міністра. Президент Венесуели Ніколас Мадуро у зв'язку зі смертю Мандели оголосив у країні триденну жалобу.

Канцлер ФРН Ангела Меркель вшанувала пам'ять померлого напередодні екс-президента ПАР Нельсона Мандели, зазначивши, що Німеччина сумує разом з південноафриканським народом. "Разом з народом ПАР ми у Німеччині - в жалобі за Нельсоном Манделою. Його ім'я назавжди пов'язане з боротьбою проти гноблення свого народу і перемогою над режимом апартеїду", - йдеться в заяві, пишуть Ріа Новости.

Голова КНР Сі Цзіньпін висловив глибоку скорботу і співчуття голові ПАР Джейкобу Зумі. "Китайський народ завжди буде пам'ятати видатний внесок Нельсона Мандели у розвиток відносин КНР і ЮАР і прогрес людства", - йдеться в посланні китайського керівника його південноафриканському колезі.

Також сумує за Нельсоном Манделою і Рада Безпеки ООН, назвавши його "лідером, який змінив життя мільйонів людей по всьому світу". "Члени Ради Безпеки висловлюють свою солідарність з народом Південної Африки в цей час скорботи. Президент Нельсон Мандела назавжди залишиться в пам'яті як той, хто віддав стільки свого життя на боротьбу за волю з тим, щоб у мільйонів було світле майбутнє", - йдеться у заяві РБ.

Герцог Кембриджський назвав першого чорношкірого президента ПАР Нельсона Манделу "неймовірною людиною". "Це дуже сумна і трагічна новина. Нам нагадали тільки про те, якою неймовірною людиною був Мандела", - сказав принц Вільям, який за іронією долі відвідав сьогодні разом із дружиною прем'єру фільму про життя Мандели "Довгий шлях до свободи".

Сенат Мексики на своєму засіданні напередодні протягом хвилини аплодував у пам'ять про Нельсона Манделу.

Голова Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу і голова Європейської ради Херман ван Ромпей висловили співчуття від імені Євросоюзу. "Це дуже сумний день не тільки для ПАР, але і для всього міжнародного співтовариства. Ми оплакуємо смерть одного з найвидатніших політиків сучасності", - йдеться в їхній спільній заяві.

Президент Болівії Ево Моралес назвав Манделу людиною "неприборканого духу" і "джерелом натхнення" для тих, хто бореться за інтереси пригноблених, повідомляють болівійські ЗМІ. Мер Риму Іньяціо Маріно вважає, що Нельсон Мандела був прикладом для людей не тільки в політиці. Прем'єр Японії Сіндзо Абе назвав Манделу "великим лідером". Прем'єр-міністр Індії Манмохан Сінгх висловив свої співчуття з приводу смерті Мандели і назвав його "справжнім гандистом" і "гігантом серед людей".

Нельсон Мандела народився в 1918 році на південному сході ПАР. У 1943 році він почав вивчати право в університеті, але ступінь бакалавра права отримав лише в 1989 році, в останні місяці свого ув'язнення, заочно навчаючись в Університеті Південної Африки.

Мандела вступив до Молодіжної ліги Африканського національного конгресу (АНК), який займався боротьбою з апартеїдом, в 1944 році. В 1953 році уряд ПАР заборонив йому виступати на публічних заходах. В 1956 році його звинуватили в державній зраді, але потім виправдали.

До 1960 року, коли влада заборонила АНК, Мандела вже став визнаним лідером організації. У 1961 році він очолив військову організацію АНК, а через три роки був заарештований і засуджений до довічного ув'язнення. У 1985 році Мандела відкинув пропозицію президента ПАР Пітера Боти про звільнення в обмін на відмову від політичної боротьби. П'ять років тому його звільнили.

У 1993 році Мандела і президент ПАР Фредерік де Клерк були удостоєні Нобелівської премії миру за їхні зусилля з викорінення апартеїду. На перших загальнонаціональних виборах в ПАР за участю африканської більшості в 1994 році Манделу обрали першим чорношкірим президентом ПАР. Він залишався на чолі держави до 1999 року.

Влітку 2013 року Манделу було госпіталізовано з легеневою інфекцією. Незабаром його стан різко погіршився, і його підключили до апарату штучної вентиляції легенів. У вересні колишнього президента виписали і відправили на лікування додому, де було створено всі необхідні умови. Протягом осені повідомлялося, що Мандела перебуває у стабільно критичному стані. !zn

Читайте також:

CNN звинуватили в купівлі прав на трансляцію похорону ще живого Нельсона Мандели

Березовський, що помер у березні, досі числиться у міжнародному розшуку

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі