Спецслужба Норвегії затримала 30-річного чоловіка, який працював над дослідницьким проектом в норвезькому університеті, за підозрою в тому, що він є російським шпигуном. Про це повідомляє видання NRK.
За даними поліції, чоловік, який має бразильське громадянство, насправді є росіянином і був заарештований у місті Тромсе. До Норвегії він прибув наприкінці 2021 року.
Заступниця керівника PST (Норвезької поліційної служби безпеки) Гедвіг Мое повідомила, що поліція вважає чоловіка «загрозою основним національним інтересам» Норвегії, тож він має бути депортований.
Правоохоронці стурбовані тим, що чоловік, який влаштувався на роботу до університеті Тромсе і, серед іншого, досліджував північний регіон та гібридні загрози, міг отримати інформацію про політику Норвегії в північному регіоні, яка може потрапити до рук росіян.
Наразі чоловіка підозрюють у незаконній розвідці, яка може завдати шкоди фундаментальним національним інтересам та у незаконній розвідці, яка може завдати шкоди інтересам безпеки інших держав.
Міністр юстиції Емілі Енгер Мель повідомила, що PST звернулася до Міністерства юстиції з проханням розглянути питання про скасування дозволу на проживання та депортацію.
«Міністерство це зробило, і на основі інформації, яку ми отримали, було надано завчасне попередження про анулювання дозволу на проживання та про депортацію», — каже Мель.
На час розслідування чоловіку обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Адвокат підозрюваного заявив, що його клієнт не визнає провини і вважає депортацію незаконною. Водночас, він додав, що досі має замало інформації у цій справі.
Сам чоловік заявляє, що є громадянином Бразилії, який приїхав до Норвегії, аби на громадських засадах працювати у Арктичному університеті Норвегії.
У 2020 році університет зазнав хакерської атаки. Хакери атакували електронну пошту скандинавських дослідників з університету Тромсе. За інформацією видання, за цим стоїть Росія.
Протягом останніх тижнів у Норвегії було заарештовано та затримано декілька громадян Росії з безпілотниками. У зв'язку з санкціями проти Росії, російським громадянам заборонено керувати безпілотниками на норвезькій території.
Після вибухів на газопроводі Nord Stream та спостережень безпілотників Норвегія посилила заходи безпеки навколо своїх енергетичних об'єктів. Правоохоронці заявляли про наявність інформації щодо диверсії на газогоні, яка спричинила аварію Уряд країни ухвалив рішення залучити армію для захисту своїх нафтогазових установок від можливого саботажу.