Політика «трьох дітей» не врятує Китай від демографічної кризи — CNN

Поділитися
Політика «трьох дітей» не врятує Китай від демографічної кризи — CNN © Интерфакс
Пекін послаблює демографічну політику.

Рішення Китаю дозволити родинам мати більше дітей - це спроба подолати зростання дефіциту робочої сили, що може завадити економічному зростанню країни. Зміна політики, що дозволяє подружжю мати трьох дітей має на меті покращити «демографічну структуру Китаю», подолати старіння населення та підтримувати «численні людські ресурси» для другої за величиною економіки у світі, пише CNN.

Цей крок є величезним зрушенням для Китаю, який шість років тому послабив свою давню політику «однієї дитини».

Але відтоді тиск зростає, і буквально кілька тижнів тому Китай повідомив про тривожне зниження робочої сили. Економісти вважають, що це може обмежити економічне зростання. Дані перепису показали, що населення Китаю зростає найменшими темпами за останні десятиліття, тоді як кількість людей у ​​віці від 15 до 59 років різко падає.

Експерти заявили, що робоча сила Китаю досягне свого піку в найближчі кілька років, перш ніж скоротиться приблизно на 5% протягом наступного десятиліття.

«Демографічні переваги, які сприяли економічному піднесенню країни протягом останніх десятиліть, можуть швидко зникнути», - заявив економіст Юе Су.

Це може означати проблеми для великих цілей економічної політики, поставлених президентом Сі Цзіньпіном. Він оголосив про амбіції щодо збільшення ВВП Китаю до 2035 року.

Деякі аналітики заявляють, що Китай зможе перевершити США як найбільшу світову економіку вже до кінця цього десятиліття, але щоб зробити це, Пекін повинен подолати серйозний економічний розрив. За даними Міжнародного валютного фонду, ВВП на душу населення в Китаї становить 17 тисяч доларів США, порівняно з американським показником понад 63 тисячі доларів.

Китай запровадив свою політику однієї дитини більше 40 років тому для боротьби з «перенаселенням» та бідністю. Але в міру старіння населення Пекін почав послаблювати політику народжуваності, і в 2015 році оголосив, що пом'якшить обмеження, дозволивши мати до двох дітей у сім'ї.

Зараз китайський уряд послаблює демографічну політику ще більше - але просто сказати людям, що їм дозволено мати більше дітей, не вирішить демографічну кризу.

Рівень народжуваності у 2020 році в Китаї знизився майже на 15% у порівнянні з минулим роком. Аналітики вважають, що зростання «витрат на життя» є головним стримувальним фактором для створення великих сімей.

Після оголошення нової політики «трьох дітей» у китайських соціальних мережах не спостерігалося ентузіазму. Причини відмови від народження третьої дитини були однією з найгарячіших тем обговорень у Weibo, платформі соціальних медіа, подібній до Twitter у Китаї.

«Це головним чином тому, що я відчуваю втому. Як я можу дозволити собі дитину, коли тиск такий високий?», - написав один із користувачів мережі.

Користувачів соцмережі запитали,  чи готові вони до третьої дитини. Інтернет-опитування отримало понад 30 тисяч відповідей протягом півгодини, понад 90% респондентів заявили, що навіть «не розглядають цей варіант».

«Якщо заборонити інші заходи щодо стримування народжуваності, подальша лібералізація демографічної політики може надати лише обмежену допомогу народжуваності та загальному приросту населення в Китаї. Населення Китаю, ймовірно, досягне свого піку в найближчі п'ять років, але потім кількість людей працездатного віку почне зменшуватися», - кажуть аналітики Goldman Sachs.

Населення Китаю зростає найповільнішими темпами за останнє десятиліття, тому китайська влада дозволила кожній родині мати трьох дітей. Таку зміну до демографічної політики схвалило керівництво Комуністичної партії.

У 2020 році населення Китаю становило 1,4 мільярда осіб, від коронавірусу в країні померло майже 5 тисяч людей.

Населення Китаю скоротилося вперше за п’ять десятиліть. Комуністична партія давно знала, що частково в результаті її жорстокої політики контролю народжуваності, населення Китаю незабаром досягне піку і почне скорочуватися. Однак цей момент наближається швидше, ніж очікувалося.

Нинішнє падіння чисельності населення відбувається, попри ослаблення суворої політики планування сім'ї, спрямованої на те, щоб повернути назад падіння народжуваності в найбільш густонаселеній країні світу.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі