Politico: В ЄС почали звинувачувати США в тому, що вони заробляють на війні в Україні

Поділитися
Politico: В ЄС почали звинувачувати США в тому, що вони заробляють на війні в Україні © unsplash/haroldrmendoza
Війна, яку розв’язав Путін, може знищити західну єдність, оскільки європейські чиновники атакують президента Байдена за захмарні ціни на газ і торгівлю зброєю.

Через дев’ять місяців після початку російського вторгнення в Україну Владімір Путін почав розколювати Захід. Високопоставлені європейські чиновники зляться на адміністрацію Джо Байдена і тепер звинувачують США в тому, що вони «заробляють на війні», поки країни ЄС страждають.

«Факт в тому, що якщо подивитися на це тверезо, єдина країна, яка отримує найбільшу вигоду від цієї війни - це США, тому що вони продають більше газу за вищою ціною і тому що вони продають більше зброї», - сказав Politico неназваний європейський чиновник.

Різкі коментарі, які публічно і в приватному порядку підтримують дипломати і міністри, з’явилися на тлі невдоволення Європи через американські субсидії, які можуть нашкодити європейській промисловості. Кремль, швидше за все, лише привітає таке отруєння атмосфери між західними союзниками.

«Ми справді на історичному переломі», - сказав високопоставлений чиновник ЄС, наголосивши, що подвійний удар з боку американських субсидій і високих цін на енергоносії можуть налаштувати громадську думку проти воєнних зусиль і Трансатлантичного альянсу.

«Америка повинна усвідомити, що громадська думка змінюється в багатьох країнах ЄС», - додав він.

Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель закликав Вашингтон відповісти на європейські занепокоєння.

«Американці, наші друзі, ухвалюють рішення, які мають економічний вплив на нас», - сказав він в інтерв’ю для Politico.

Видання пояснює, що найбільшою точкою тертя в останні тижні стали ухвалені адміністрацією Байдена «зелені» субсидії і податки, які, на думку Брюсселя, несправедливо відвертають торгівлю від ЄС і погрожують знищити європейську промисловість. Попри формальний протест Європи, Вашингтон досі не продемонстрував жодних ознак, які б вказували на його бажання змінити свою позицію. Водночас, вторгнення в Україну, яке влаштував Путін, штовхає європейську економіку до рецесії. Інфляція зростає, а дефіцит енергоносіїв загрожує «блекаутами» і запровадженням нормування цієї зими. Намагаючись скоротити залежність від російських енергоносіїв, країни ЄС почали шукати можливості купити газ в США.

«Але ціни, які європейці платять, майже в чотири рази вищі від тих, які діють в самій Америці. Також очікується вірогідне збільшення замовлень на американське військове обладнання, оскільки запаси армій в Європі виснажені через відправку озброєнь Україні», - пише Politico.

У лідерів в Брюсселі і інших столицях ЄС уривається терпець. Президент Франції Еммануель Макрон сказав, що висоці ціни на американський газ «не дружні». А міністр економіки НІмеччини закликав Вашингтон продемонструвати більшу «солідарність» і допомогти скоротити витрати на енергоносії. Міністри і дипломати спантеличені тим, що уряд Байдена просто ігнорує вплив американської економічної політики на союзників в Європі.

«Коли лідери ЄС вказали Байдену на високі ціни на американский газ під час зустрічі G20 минулого тижня, президент США, здавалося, не знав про проблему, - розповів один з європейських чиновників. Інші представники ЄС і дипломати погодилися, що американська непоінформованість про наслідки для Європи - це головна проблема», - пише видання.

«Європейці помітно розчаровані відсутністю попередньої інформації чи консультацій», - сказав експерт аналітичного центру Bruegel Давід Кляйнманн.

Чиновники на обох узбережжях Атлантичного океану визнають ризики для західного альянсу, які може створити все більш токсична атмосфера. Розкол - це саме те, що потрібно Путіну, - кажуть дипломати США і ЄС. Зростання суперечок через американський «Закон про скорочення інфляції» спровокував страх перед початком трансатлантичної торговельної війни. Міністри торгівлі країн ЄС збираються в п’ятницю в обговорити свою відповідь в той час, як Брюссель готує плани для запровадження надзвичайних «воєнних» субсидій заради збереження європейської промисловості.

«Закон про скорочення інфляції викликає серйозну тривогу. Потенційний вплив на європейську економіку дуже великий», - сказала міністр торгівлі Нідерландів Лієсьє Шрайнемахер.

«США переслідують внутрішній порядок денний, який, на жаль, має протекціоністський і дискримінаційний характер», - сказав Тоніно Пакула, який представляє Європарламент в трансатлантичних відносинах.

Американська сторна стверджує, що ціни, з якими зіштовхнулися європейські покупці газу, - це відображення рішень приватного сектору, а не наслідок політики чи дій уряду США.

«Американські компанії були прозорими і надійними постачальниками природного газу в Європу», - сказав неназваний американський чиновник.

Він зауважив, що різниця між цінами імпорту і експорту - це не провина американських експортерів СПГ, а компаній, які перепродують газ всередині ЄС. Найбільший європейський власник довгострокових контрактів на поставки газу з США - це французька компанія TotalEnergies. Politico пише, що такий контраргумент з американського боку не новий. Але не схоже, щоб він заспокоїв європейців.

«США продають нам свій газ з чотирикратним мультиплікатором, коли ці об’єми перетинають Атлантику. Звісно, американці наші союзники… але коли щось йде не так, союзники повинні говорити про це», - сказав єврокомісар з питань міжнародного ринку Тієрі Бретон.

Дешевша енергія швидко стала конкурентною перевагою для компаній в США. Бізнес планує нові інвестиції в Америці або навіть перенесення своїх підприємств подалі з Європи на американські заводи. Лише цього тижня міжнародний виробник хімічних продуктів Solvay оголосив, що обрав США замість Європи як місце для своїх нових інвестицій. Politico пише, що це лише чергове таке оголошення з боку ключових промислових гігантів ЄС.

Видання зауважує, що Брюссель почав панікувати навіть не через енергетичні суперечки, а після того, як Вашингтон оголосив про виділення 369 мільярдів доларів на субсидії для підтримки зеленої промисловості в рамках «Закону про скорочення інфляції».

«Цей закон змінив все. Вашингтон досі наш союзник чи ні?» - сказав неназваний дипломат ЄС.

Для Байдена ця законодавча ініціатива - історичне досягнення в питанні збереження клімату. Але ЄС дивиться на неї інакше. Представник міністерства закордонних справ Франції сказав, що «діагноз» очевидний: «Це дискримінаційні субсидії, які спотворять конкуренцію». Міністр економіки Франції Брюно ле Мер цього тижня навіть звинуватив США в тому, що вони пішли стопами Китаю в економічному ізоляціонізмі, змушуючи Брюссель теж скористатися цим підходом.

«Європа не буде останнім з Могікан», - сказав він.

Politico пише, що за кулісами також зростає роздратування через потік грошей в американський оборонний сектор. США досі були найбільшим постачальником військової допомоги в Україну. З початку російського вторгнення вони передали військової техніки і озброєння на 15,2 мільярди доларів. За словами Борреля, ЄС дав Україні зброю на 8 мільярдів євро. Високопоставлений європейський чиновник пояснив, що процес поповнення запасів передового озброєння «займе роки» через проблеми з ланцюгами забезпечення і виробництвом комп’ютерних чіпів. Через це посилюється страх, що оборонна промисловість США може отримати ще більшу вигоду від війни.

Пентагон вже розробляє дорожню мапу для пришвидшення продажу озброєнь на тлі зростання тиску з боку союзників, які вимагають відповісти на зростання попиту на зброю і обладнання. Інший дипломат ЄС стверджує, що «гроші, які вони зароблять на зброї», можуть допомогти американцям зрозуміти, що вимагати «всі ці суми за газ - це вже занадто». Він підкреслив, що знижка на газ може допомогти «зберегти єдність громадської думки» в Європі, а також вести переговори з третіми країнами про поставки газу.

«Не дуже добре, коли складається враження, що твій найкращий союзник насправді отримує великі доходи від твоїх проблем», - сказав європейських дипломат.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі