Щоб перемогти у війні проти України, Владіміру Путіну потрібно, щоб Захід припинив підтримувати його ворогів. І найкраща нагода спробувати вбити клин між Києвом і його західними партнерами у російського президента буде взимку. До вторгнення на Росію припадали 40-50% газу, який імпортував ЄС. В серпні Путін перекрив крани на найбільшому газопроводі в Європі. Ціни на паливо підскочили, створивши тиск на економіки союзників України.
Досі Європі вдавалося витримати цей шок. Вона запасалася газом, наповнюючи підземні сховища. Але зростання цін на енергоносії загалом все одно впливає на багатьох споживачів. Навіть попри те, що відбулося певне подешевшання, реальна середня вартість газу і електроенергії в Європі на 144% і 78% вища, ніж зафіксована в 2000-2019 роках. Про це пише The Economist.
«Ці ціни не можна порівнювати з тим жахом, з яким мають справу українці. Але вони все одно мають значення. Тому що чим холодніше людям, тим більш вірогідно, що вони помруть. І якщо історичний взаємозв’язок між смертністю, погодою і вартістю енергії досі дійсний, - а цілком можливо, що це вже не так, зважаючи на те, наскільки високі ціни зараз, - кількість смертей від путінської «енергетичної зброї» може перевершити кількість солдатів, які до цього часу загинули в боях», - пише видання.
Хоча аномальна спека стає все більшою проблемою, холод зазвичай відбирає більше життів, ніж високі температури. З грудня до лютого кожного тижня в Європі помирає на 21% більше жителів, ніж з червня до серпня. В минулому зміни в цінах на енергію не сильно впливали на смертність. Але цього року подорожчання особливо велике. В редакції The Economist розробили статистичну модель для оцінки впливу таких шокових цін.
Співвідношення між вартістю енергії і смертністю взимку може змінитися цього року. Але якщо старі закономірності збережуться, нинішні ціни на електрику підвищать кількість смертей вище середнього історичного показника, навіть якщо зима буде дуже м’якою. Реальна кількість смертей все ще залежить від інших факторів, зокрема, від температур. Якщо зима буде м’якою, смертність може збільшитися на 32 тисячі осіб вище від історичного середнього показника. Холодна ж зима може закінчитися смертю додаткових 335 тисяч людей.
«На те, скільки людей помре в Європі взимку (не рахуючи Україну), впливають чотири фактори. Два найбільш прямі з них - це температури і тяжкість сезону грипу. Холод допомагає вірусам. Він пригнічує імунітет, дозволяє патогенам виживати довше, якщо вони передаються через повітря, і змушує людей збиратися в закритих приміщеннях. Крім того, через падіння температури тіла, кров згущується, тиск піднімається, що підвищує ризик серцевих нападів і інсультів. Подразнені дихальні шляхи також перешкоджають диханню», - пише видання.
The Economist зауважує, що у Великій Британії рівень смертей від серцево-судинних захворювань взимку на 26% вищий, ніж влітку. Якщо говорити про респіраторні захворювання, то цей показник в холодну пору на 76% вищий. Здебільшого помирають люди старшого віку. В усій Європі на людей, яким за 80 років, припадає 49% від загальної смертності. Взимку люди з цієї вікової категорії на 28% помирають більше, ніж в теплу пору.
Як не дивно, але різниця між сезонними рівнями смертності більша в теплих країнах, ніж в холодних. Наприклад, в Португалії на 36% більше людей помирає взимку, ніж влітку. А в Фінляндії ця різниця становить лише 13%. В країнах, де погода зазвичай більш прохолодна, будівлі краще утеплені і добре обігріваються. Крім того, вони зазвичай нетипово заможні, а їхнє населення відносно молоде. Однак, якщо порівняти температури в країнах, а не між ними, можна зробити висновок, холод вбиває. В середньому в зимову пору якщо температура в конкретній країні опускається нижче від норми на 1 градус за Цельсієм, це призводить до збільшення смертей на 1,2%.
The Economist пише, що температури взимку 2022-2023 років, швидше за все, будуть в межах середньої за останнє десятиліття. А після ослаблення обмежень, пов’язаних з COVID-19, вплив грипу буде теж таким же, як за 2000-2019 роки в середньому. Третій великий фактор, який впливає на смертність взимку - це ціни на енергію. І він, на думку The Economist, цього сезону теж буде відносно стриманим. Попри нестабільність вартості палива, багато урядів встановили граничне значення цін для своїх громадян. Більшість з цих меж перевищують минулорічні ціни, але вони все одно можуть захистити людей від коливань на ринку.
Останній, четвертий фактор менш визначений. Йдеться про співвідношення між вартістю енергії і смертністю.
«Ми розрахували його, використовуючи нашу статистичну модель, яка прогнозує, скільки людей помре кожного зимового тижня в 226 регіонах Європи. Модель стосується 27 країн ЄС за виключенням Мальти, а також з урахуванням Великої Британії, Норвегії і Швейцарії. Вона передбачає смерність на основі погоди, демографії, поширення грипу, енергоефективності, доходів, державних витрат і цін на електроенергію, яка тісно корелюється з цінами на широкий спектр ресурсів для опалення. Використовуючи дані за 2000-2019 роки (2020 і 2021 роки були виключені через COVID-19), модель давала високий рівень точності», - запевняє видання.
Висока вартість палива може загострити вплив низьких температур на смертність, стримуючи людей від використання опалення і підвищуючи вплив холоду на них. Модель The Economist показала, що при середньостатистичній погоді зростання вартості електроенергії на 10% призводить до збільшення смертей на 0,6%, хоча кількість померлих більша в холодні тижні і менша в більш м’які. Академічне дослідження американських даних в 2019 році дало схожий результат.
Впродовж останніх десятиліть ціни на енергію для споживачів мали помірний вплив на смертність взимку. Тому що вони змінювалися не дуже сильно. В типовій країні Європи за умови, що інші фактори будуть стабільними, подорожчання електроенергії від найнижчого рівня в 2000-2019 роках до найвищого призводило до зростання щотижневої смертності лише на 3%.
Але тепер ціни вийшли за межами старої «вилки». Зростання вартості електроенергії з поправкою на інфляцію з 2020 року на 60% перевищує розрив між найвищими і найнижчими цінами в 2000-19 роках. Тому цього року співвідношення між витратами на енергію і смертями може бути зовсім іншим, ніж в минулому. В Італії, наприклад, електроенергія подорожчала на 200% з 2020 року. І це змушує робити прогнози про надзвичайно високий рівень смертності. Однак, деякі змінні залишаються непередбачуваними і заважають дати чіткий прогноз на зиму. Багато країн запровадили чи розширили програми, які скеровують кошти, щоб допомогти людям сплатити рахунки за енергію. І це може скоротити смертність нижче рівня, на який вказує модель The Economist. З іншого боку, COVID-19 може або підвищити смертність, або зменшити її. Зокрема, тому що вірус вже вбив багатьох людей старшого віку і хворих, які були найбільш вразливими до холоду.
Така невизначеність не дозволяє дати чіткий прогноз про смертність в Європі цієї зими.
«Єдиний чіткий висновок, який дає наша модель, - це те, що енергетична зброя Росії буде дуже ефективною, якщо закономірності за 2000-2019 роки будуть діяти і в 2022-2023-му. Якщо ціни на електроенергію будуть такими, як зараз, і в умовах типової зими, приблизно на 147 тисяч людей помре більше, ніж якби ці витрати повернулися до середнього значення за 2015-2019 роки. При м’яких температурах (якщо взяти за приклад найтеплішу зиму за останні 20 років для кожної країни) ця цифра скоротиться до 79 тисяч людей, зростання складе 2,7%. А якщо зима буде холодною, показник зросте до 185 тисяч (смертність зросте на 6%)», - пише видання.
The Economist пише, що на полі бою російської війни проти України загинуло 25-30 тисяч солдатів з кожної зі сторін. Таким чином, вирахувана смертність людей в Європі через подорожчання електроенергії значно перевершує ці воєнні втрати. Втім, якщо порівнювати жертв за віком, результат буде іншим. Тому що кулі і шрапнель на війні вбивають більше молодих людей, а холод - старших. Також The Economist пише, що російська війна вбила 6,5 тисяч цивільних в Україні. Але зважаючи на те, що Росія умисне атакує українську інфраструктуру, то саме Україна буде тою країною Європи, де зима відбере найбільшу кількість життів.
«Шкода, яку Путін завдає Україні, величезна. Ціна для її союзників менш очевидна. Але з початком зими їхні зобов’язання потрібно вимірювати не лише кількістю наданої допомоги і зброї, а й життями», - пише видання.