Politico: Європа могла б зробити Трампу пропозицію щодо України, від якої він не зможе відмовитись

Поділитися
Politico: Європа могла б зробити Трампу пропозицію щодо України, від якої він не зможе відмовитись © EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS
Лідери ЄС бояться, що в разі переобрання Трамп може відрізати Київ від американської допомоги, але вони могли б його «підкупити».

Опитування свідчать, що президент США Джо Байден і його попередник станом на зараз набрали б однакову кількість голосів на виборах. Тож Європа починає усвідомлювати, що Дональд Трамп має серйозні шанси повернутися в Білий дім. Підготовка до ще одного потенційного президентства республіканця зараз домінує в думках європейців.

Наразі найбільший страх Європи полягає в тому, що республіканський лідер може зменшити підтримку України з боку США. Республіканці в Конгресі вже заблокували виділення 24 мільярдів доларів на продовження підтримки Києва, а після бійні, яку 7 жовтня влаштував ХАМАС, багато хто в США стверджує, що передача дефіцитних боєприпасів українській армії може підірвати військові зусилля Ізраїлю.

«Водночас європейські лідери не мають жодних ілюзій: у короткостроковій перспективі Європа не може замінити зброю, розвіддані та дипломатичну підтримку, яку Київ отримує від США. Однак у Європи є гроші, і саме вони можуть стати ключем, щоб переконати республіканців підтримати Україну», - пише в статті для Politico пише директор консалтингової компанії Greenmantle в Європі Йозеф де Век.

Він зауважує, що Трамп часом буває напрочуд чесним. В інтерв'ю цієї весни він заявив, що покладе край війні Росії проти України протягом 24 годин. При цьому колишній президент США відмовився відповісти, на чию перемогу він сподівається: Києва чи Москви. Натомість він сказав: «Я хочу, щоб Європа дала більше грошей... Вони думають, що ми купка придурків. Ми витрачаємо 170 мільярдів доларів на допомогу комусь в далекому краї, а вони знаходяться поруч з цим краєм і дають 20 мільярдів».

Як би там не було, критика «вічних воєн» стала одним з головних аргументів на виборах у США. Але для Трампа розрахунок щодо України має, перш за все, фінансову природу.

«Я не зобов'язаний вірити у фен-шуй, я роблю це, тому що це приносить мені гроші», - сказав якось той, хто облаштовує свої готелі відповідно до практики гармонійного дизайну.

«І так само, як і у випадку принципів фен-шуй, Трамп не переймається безпекою в Європі. Однак він може піддатися спокусі, якщо це видасться йому вигідним. Будучи президентом, Трамп спочатку скептично ставився до постачання зброї в Україну, поки його співробітники не переконали його, що експорт зброї буде прибутковим для американської промисловості і що Київ буде платити», - зауважує автор.

Такою ж логікою Трамп керувався і щодо газопроводу «Північний потік-2». У той час як більшість американських лідерів виступали проти трубопроводу, оскільки він підірве безпеку України, протест Трампа був значною мірою мотивованим бажанням, щоб Європа купувала американський СПГ, а не віддавала гроші Москві.

«Таким чином, Європа повинна скористатися цим фокусом на грошах, щоб забезпечити допомогу Україні, і оголосити про багаторічну закупівлю озброєнь американського виробництва для Києва. Це допомогло б Україні, це допомогло б Європі, і це також допомогло б Трампу побачити, що він теж має щось на кону», - пропонує Де Век.

Покриття витрат на американську підтримку України коштуватиме Європі приблизно 45 мільярдів євро на рік. Це 0,3% ВВП ЄС або приблизно різниця між вимогою НАТО щодо витрат на оборону і тим, що Німеччина фактично інвестувала безпеку за останні 2 роки.

А пакет довгострокових закупівель озброєнь зобов'язав би республіканців підтримувати Україну. Де Век сумнівається, що Трамп чи конгресмени зі скептичним ставленням до України захочуть скасувати фінансовані Європою контракти, які підтримують американську промисловість. Тим часом Україна отримала б багаторічну гарантію на необхідну їй зброю.

«Звичайно, трансатлантична дипломатія чекових книжок може здатися грубою, але в цьому немає нічого нового. Наприклад, під час війни в Перській затоці 1991 року Німеччина відмовилася відправити війська у складі коаліції, яка виганяла Ірак з Кувейту, вирішивши замість цього зробити внесок в розмірі 17 мільярдів дойчмарок», - нагадує автор.

Крім того, якщо Трамп переможе в листопаді наступного року, Брюссель, звісно ж, повернеться до розмови про гроші в будь-якому випадку. І було б краще зробити це на випередження з кількох важливих причин. По-перше, це пошле сигнал Владіміру Путіну, що підтримка України з боку Заходу не зменшиться. Чим раніше Кремль зрозуміє, що не зможе перемогти, просто чекаючи, тим краще.

Більше того, навіть якщо Байдена переоберуть, республіканці, ймовірно, в кінцевому підсумку контролюватимуть принаймні одну палату Конгресу США. Отже, Європі буде потрібна підтримки республіканців навіть без Трампа.

І, нарешті, Європа бореться з серйозною втомою від війни. Опитування показують, що підтримка України падає, а це означає, що європейські лідери повинні діяти зараз, поки вони мають для цього політичну силу і громадську підтримку.

«Нещодавно літньої ночі на терасі паризького кафе я почув, як американський турист запитав курців за сусіднім столиком, скільки йому доведеться заплатити за те, щоб вони загасили сигарети. Один з них відповів у повному шоці: «Це ж Європа! Тут не все можна купити!». Проте для Європи, яка хоче прив'язати США до України, питання «скільки?» - це справді правильне питання», - пише автор.

Незалежно від результатів президентських виборів 2024 року, Європі варто було б не класти всі яйця в американський кошик і зосередитися на зміцненні власної обороноздатності і промисловості. Але потреби України короткострокові. Таким чином, великий багаторічний пакет на купівлю американської зброї для Києва став би великою інвестицією в європейську безпеку.

«Безумовно, це була б принизлива пропозиція. Але це була б угода, від якої Трамп не зміг би відмовитися», - пише Де Век.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі