Politico: Яким може бути майбутнє Росії після бунту «Вагнера»?

Поділитися
Politico: Яким може бути майбутнє Росії після бунту «Вагнера»? © atr.ua
Боротьба за владу і ядерну зброю, взяття під контроль приватної армії, підйом Білорусі - все це на порядку денному після бунту «Вагнера».

Всі погляди спрямовані на Москву, але ніхто не знає, на що вони дивляться. Підготовка нових бунтів вже триває? Чи буде Владімір Путін посилювати свою жорстокість проти України? А його ядерний арсенал в безпеці? Чи все якось повернеться до напруженого статус-кво воєнного часу?

Такі питання стали предметом розмов після невдалого заколоту, коли найманці «Вагнера» кілька годин рухалися в напрямку Москви, а потім повернули назад. 

«У той час як Путін і ватажок «Вагнера» Євгеній Прігожин продовжують поширювати суперечливі розповіді про заколот, одне здається безсумнівним: образ непереможності російського лідера розлетівся в пух і прах. Це не означає, що кінець путінського режиму неминучий. Але зараз, коли всі розмірковують над тим, що буде далі, з'являється безліч химерних сценаріїв або таких, втілення яких важко собі уявити», - пише Politico.

Видання описує відомі і невідомі фактори, які можуть визначити подальшу долю Росії.

Наступні дії Путіна: Репресії? Більше війни? Його повалять?

Найманці «Вагнера» змогли захопити російський військовий штаб, перш ніж піти маршем на Москву без будь-яких наслідків для себе. Нікого навіть не арештували. І це спровокувало плутані роздуми про те, яким може бути наступний крок авторитарного лідера. Найчастіше в таких випадках вдаються до придушення.

«Я думаю, що з цього природно випливає ще більше репресій у Росії», - сказав Лорі Брістоу, який працював послом Великої Британії в Росії з 2016 по 2020 рік.

Однак цього ще не сталося. Насправді, незважаючи на те, що Путін висміює лідерів заколоту як зрадників Росії, він стверджує, що пропонує бунтівникам вихід. У понеділок він заявив, що бойовики «Вагнера» можуть приєднатися до регулярної армії, повернутися додому або поїхати до Білорусі, що посилює припущення про те, що старе домінування московського режиму слабшає.

Один східноєвропейський дипломат сказав, що, за його оцінкою, Прігожина «використала певна група еліт в Кремлі чи ФСБ, незадоволена нинішнім керівництвом» в Міноборони. Путін все ще може змінити умови своєї угоди з босом «Вагнера» в будь-який момент. Це лише провокує більше спекуляцій про те, що може відбутися у найближчі місяці.

Міністр закордонних справ і новообраний президент Латвії Едгар Рінкевичс перерахував безліч варіантів: від «спроб Путіна посилити репресії вдома» до «можливого початку нового наступу в Україні з метою показати власній громадськості, що він повністю контролює ситуацію». 

І хоча більшість експертів вважають, що Путін утримається при владі, наразі існує розуміння того, що Захід повинен розглянути сценарій його заміни. Впливові фігури на орбіті Путіна і ФСБ, ймовірно, вже пильно спостерігають за нинішніми подіями і плутаною реакцією автократа, щоб виявити можливості для цього. 

«Хаос завжди несе в собі ризики, але настане час, коли позиції Путіна будуть підірвані і його замінять», - сказав один західноєвропейський дипломат. 

У вівторок ввечері прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте наполягав на тому, що союзники по НАТО не хочуть нестабільності.

«Я спростовую те, що вчора сказав Путін, що ми на Заході хочемо, щоб Росія занурилася у внутрішній хаос. Навпаки, нестабільність в РФ створює нестабільність в Європі. Тому ми стурбовані. Ці події є ще одним доказом того, що війна Путіна не принесла нічого, окрім ще більшої нестабільності - перш за все, вона завдала нестерпних страждань українському народу», - сказав Рютте. 

Експерт з питань Росії в Chatham House Джон Лаф сказав, що, на його думку, Путін навряд чи залишиться при владі через рік. Як саме це станеться: через переворот чи заплановану передачу влади наступнику, - звичайно ж, вплине на те, хто прийде до влади після нього. 

Науковий співробітник Королівського інституту об'єднаних служб (RUSI) Емілі Ферріс стверджує, що наступним російським лідером, швидше за все, буде «хтось дуже схожий на Путіна, хтось пов’язаний зі спецслужбами, здатний контролювати олігархів».

Наступний бос «Вагнера»: Путін? Прігожин? Білорусь?

Як не дивно, але після бунту «Вагнер» не помер. Але на кого він працює? У вівторок Аляксандр Лукашенка підтвердив, що Прігожин прибув до його країни. Сам ватажок найманців заявив, що йому буде дозволено продовжувати керувати своєю приватною армією. 

Ця обіцянка спантеличила багатьох: навіщо Путіну дозволяти вигнанцям діяти по сусідству під командуванням харизматичного ватажка-зрадника? Що отримає Білорусь від цієї домовленості? Чиновники в регіоні з тривогою спостерігають за ситуацією, намагаючись розібратися в ній. Мінськ довгий час був близьким союзником Москви і навіть дозволив Росії атакувати Україну зі своєї території. Раніше цього місяця Путін також заявив, що розмістив першу партію тактичної ядерної зброї в Білорусі. А тепер частина найманців «Вагнера» теж прямують туди.

«Ми повинні дуже уважно стежити за всіма пересуваннями групи «Вагнера». Здається, ми ще багато чого дізнаємося про угоду Прігожина і Лукашенки», - попередив у вівторок міністр оборони Естонії Ханно Певкур, відповідаючи на питання, чи становить прибуття найманців до Білорусі загрозу для регіону.

Відповідаючи на запитання про присутність «Вагнера» в Білорусі, колишній командувач сухопутних військ США в Європі Бен Ходжес сказав у вівторок, що це «не становить більшого ризику для України... але потенційно посилює позиції Лукашенки проти його опозиції або майбутнього тиску з боку Росії».

«Я думаю, що він також розглядатиме цей зв'язок з «Вагнером» як можливість для бізнесу в Африці», - сказав Ходжес.

Виступаючи у вівторок в Гаазі, президент Польщі Анджей Дуда заявив, що присутність «Вагнера» в Білорусі «викликає серйозне занепокоєння» і це вимагає «дуже жорсткої відповіді з боку НАТО».

Сили Вагнера вже перебувають у кількох африканських країнах, в тому числі в Малі і ЦАР, де вони допомагають антизахідним урядам в обмін на доступ до природних ресурсів. І міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров пообіцяв, що вони продовжать там працювати. Але з’явилися сумніви, що ця робота завжди буде на користь Москві.

«Невже Лукашенко зараз хитріший за Путіна? Це був би остаточний удар по Москві», - прокоментував ще один східноєвропейський дипломат.

Наступна глава Москви у війні проти України: Скорочення військ? Менше найманців? Дуель воєнізованих формувань?

Чиновники намагаються зрозуміти, як невдалий заколот «Вагнера» вплине на поле бою в Україні. Скільки найманців «Вагнера» повернуться до участі в бойових діях проти України, а також як їхній заколот вплине на мислення регулярних російських військових?

«Одна з речей, за якою ми повинні дуже уважно спостерігати впродовж наступних кількох днів, - це те, чи не впаде моральний дух російської армії», - сказав колишній посол Великої Британії в Москві Лорі Брістоу.

Але, додав він, «ми повинні бути дуже обережними і не думати, що це означає, що Україні не доведеться вести довгу і тяжку битву». Високопоставлений представник оборонного відомства однієї з країн Центральної Європи підкреслив, що якщо найманці «Вагнера» більше не будуть задіяні в Україні, це може змінити динаміку. 

«Група «Вагнер» протягом багатьох місяців була найефективнішою бойовою силою з російського боку в Україні. Якщо група буде розформована і більше не буде розгорнута в Україні, це зменшить російський наступальний потенціал», - пояснив співрозмовник Politico.

І справа не лише у «Вагнері»: бунт у минулі вихідні також може вплинути на розрахунки олігархів, компаній і командирів у Росії, які контролюють власні збройні угруповання. 

Рінкевичс підкреслив, що в РФ існує безліч приватних військових структур і що їх може з'явитися ще більше на тлі ослаблення позицій Путіна. 

«Йдеться не лише про регулярну армію Росії, не лише про ФСБ, але й про те, як ця ситуація може розвиватися, якщо все більше і більше олігархів, приватних компаній або людей при владі збираються формувати свої власні приватні, наймані війська. Усім потрібно поставитися до цього серйозно», - сказав президент Латвії.

Наступний власник ядерної зброї: Російська держава? Майбутній бунтівник?

Величезний ядерний арсенал Росії - це один з елементів, який відрізняє її від більшості інших країн, що переживають політичні потрясіння. Чиновники більш ніж раді бачити Путіна ослабленим, але вони також хочуть, щоб ядерна зброя була в надійних руках.

Попри холодні відносини з Москвою, Вашингтон, схоже, у минулі вихідні контактував з Кремлем щодо ядерної зброї. В понеділок Лавров сказав, що американський посол передав повідомлення про сподівання США, що «з ядерною зброєю все гаразд».

Тим часом, експерти і чиновники переконані, що російський ядерний арсенал не потрапить в погані руки.

«Дуже важко уявити ситуацію, коли російська держава втратить контроль над своїм ядерним арсеналом», - сказав Брістоу. 

Інші погоджуються з ним, але кажуть, що ядерний арсенал Росії все ще може відігравати певну роль у майбутній боротьбі за владу. 

«Ми досить добре бачимо, що вони роблять для безпеки» , - сказав Вільям Альберк, колишній директор Центру контролю над озброєннями НАТО, який зараз працює в «Міжнародному інституті стратегічних досліджень» і в минулому відвідував російські ядерні об'єкти. 

Він висловив впевненість, що 12-те Управління Міноборони РФ впорається з завданням і збереже повний і безпечний контроль над російськими запасами. Але саме 12-те ГУМО, за словами Альберка, може стати творцем королів у майбутній російській грі престолів. Якщо Путін втратить владу, його наступники можуть звернутися до керівництва потужного управління. І той, хто отримає його підтримку, опиниться у вигідній позиції для перемоги в боротьбі за владу.

«Якби в Москві панував хаос, якби там був один або кілька претендентів, я думаю, найрозумніший з них сказав би: «Я щойно говорив з командиром 12-го ГУМО»», - вважає Альберк.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі