Коли літак Тіллерсона приземлився, було навіть не відомо, чи зустрінеться він з президентом Володимиром Путіним. Зрештою, вони проговорили дві години. Але атмосфера була зовсім не теплою.
Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що погляди сторін на хімічні атаки в Сирії і російське втручання в американські вибори розійшлися. Єдине, про що вдалося домовитися - це про створення двосторонньої групи для обговорення війн в Сирії і Україні, а також загроз з боку КНДР.
"Рівень довіри між нашими країнами найнижчий. Дві найбільші ядерні держави не можуть мати такі відносини", - сказав Тіллерсон після зустрічі з головою російського МЗС Сергієм Лавровим.
Видання зауважує, що відносини між США і Росією дійсно погіршилися. Хоча під час виборчої кампанії минулого року Дональд Трамп постійно хвалив Путіна, називав його "дуже розумним" і "кращим лідером", ніж американський президент Барак Обама. Він відкидав усі докази російського втручання у виборчий процес у США. Коли журналіст Білл О'Райлі назвав Путіна "вбивцею", Трамп став на захист російського лідера. Все це вказувало на те, що Трамп хотів бачити у Путіні партнера чи навіть союзника. Але, схоже, сирійський президент Башар Асада поставив хрест на цій дружбі, влаштувавши хімічну атаку проти власного народу.
Під час візиту в Москву Тіллерсону довелося сперечатися з Лавровим на тему майбутнього режиму Асада. А 12 квітня Росія знову наклала вето на резолюцію Ради безпеки ООН, яка засуджувала застосування хімічної зброї у Сирії. І це теж не пішло на користь американсько-російським відносинам. Москва шість разів накладала вето на рішення Радбезу, які стосувалися сирійської війни, щоб захистити свого протеже. 12 квітня навіть Китай, який зазвичай стає на боці Росії в таких голосуваннях, утримався.
"В перші дні президенства Обама теж намагався перезавантажити російсько-американські відносини. Але до кінця його другого терміну Росія анексувала Крим, влаштувала конфлікт в іншому регіоні України і стала на бік Асада. Трамп, вочевидь, запланував більш рішуче стратегічне зближення з Росією. Але його зусилля розбилися значно швидше і драматичніше", - йдеться в статті.
Тим часом, лояльне до Демократичної партії видання Washington post зауважило, що Трамп мовчить про роль Путіна у Сирії навіть після хімічних атак. Американський президент досі не промовив ні слова критики на адресу російського.
Нагадаємо, 7 квітня з військових кораблів США були випущені 59 ракет по авіабазі урядових військ Сирії у провінції Хомс. Ракетний удар є відповіддю на хімічну атаку в сирійській провінції Ідліб.
Читайте про політичні наслідки американської акції в Сирії в статті Олексія Коваля "Трамп пориває з доктриною невтручання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".