У ніч на суботу, на одному з найбільших в світі нафтопереробних комплексів Саудівської Аравії був нанесений удар з допомогою дронів, повідомляє The Guardian. Гучні вибухи на заводі в місті Абкаик, який належить державній нафтовій компанії Saudi Aramco вибухнули в 3:31 3:42 ранку.
В результаті атаки, 16 вересня світові ціни на нафту злетіли до $ 72 за барель. Це абсолютний рекорд зростання цін за всю історію торгів ф'ючерсами на нафту марки Brent. Варто зазначити, що на момент закриття попередніх торгів ціна нафти марки Brent складала трохи більше $ 60 за барель.
За повідомленням одного з джерел в міністерстві нафти Саудівської Аравії, атака призвела до вибуття потужностей з видобутку в 5 млн барелів нафти на добу. За 70 років історії нафтовидобутку в країні - це перший технологічний збій такого вражаючого масштабу. У компанії обіцяють повністю відновити виробництво протягом двох днів. У свою чергу влада Саудівської Аравії обіцяють вже до сьогоднішнього вечора відновити третину скорочених обсягів нафти.
Відповідальність за удар узяло на себе угрупування єменських повстанців-хуситів з руху "Ансар Аллах". З серпня 2014 року вони воюють проти президента країни Абд-Раббу Мансура Хаді, якого підтримує коаліція арабських і ісламських держав на чолі з Саудівською Аравією.
На атаки дронів відреагував президент США Дональд Трамп і дозволив використовувати нафту зі стратегічних запасів США.
Based on the attack on Saudi Arabia, which may have an impact on oil prices, I have authorized the release of oil from the Strategic Petroleum Reserve, if needed, in a to-be-determined amount....
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 15, 2019
Тим не менш, Сполучені Штати заявляють, що немає ніяких доказів того, що напад було скоєно з боку Ємену, і прямо звинувачують Іран, розглядаючи цей вчинок як частина плану загроз для нафтових танкерів та інфраструктури у відповідь на санкції на їх нафту, яка завдає шкоди економіці Ісламської Республіки.
Уряд США представило супутникові фотографії, на яких, за словами офіційних осіб, було нанесено не менше 19 ударів по двох енергетичних об'єктах Саудівської Аравії, включаючи пошкодження в центрі заводу в Абкаике. Чиновники повідомили американським ЗМІ, що на фотографіях видно вплив, відповідне нападу з боку Ірану та Іраку, а не з Ємену на південь.
Як повідомляють ЗМІ, об'єкт Абкайке в компанії називають найбільшим заводом у світі по стабілізації нафти. За словами аналітика з нафтогазовим акцій в паризькій фірмі Kpler, що займається енергетичними даними Хомаюн Фалакшахи: "Передбачалося, що об'єкт такої важливості буде ізольований від нестабільної ситуації на Близькому Сході. Комплекс з-за своєї важливості добре захищений при надзвичайно високих заходи безпеки. І той факт, що він може бути вражений, є ознакою того, що світова енергетична інфраструктура більш вразлива, ніж вважалося раніше".