Підводна інфраструктура НАТО вразлива до російських загроз — віцеадмірал Альянсу 

Поділитися
Підводна інфраструктура НАТО вразлива до російських загроз — віцеадмірал Альянсу  © Getty Images
Країни НАТО посилюють захист.

Безпека майже мільярда людей у Європі та Північній Америці перебуває під загрозою через спроби Росії використати вразливі місця підводної інфраструктури, в тому числі вітроелектростанції, трубопроводи та електрокабелі, застерігає заступник командувача Об'єднаного командування ВМС НАТО віцеадмірал Дідьє Малетер. Про це повідомляє The Guardian.

За його словами, мережа підводних кабелів і труб, від яких залежить енергопостачання і зв'язок у Європі, вразлива до "гібридної війни", яку ведуть Москва та інші супротивники НАТО.

"Ми знаємо, що росіяни розробили багато засобів підводної гібридної війни, щоб підірвати європейську економіку через кабелі, інтернет-кабелі, трубопроводи. Вся наша економіка під водою знаходиться під загрозою. Тому ми не наївні і ми [країни НАТО] працюємо разом", - заявив він.

Малетер сказав, що ситуація кардинально змінилася відтоді, як більша частина нинішньої підводної інфраструктури була вперше розроблена приватним сектором, що зробило її вкрай вразливою.

"Вони [відповідальні компанії] не знали, що така гібридна війна буде розвиватися так швидко. Понад 90% [інтернет-кабелів] знаходиться під водою. Всі наші зв'язки між США, Канадою та Європою проходять під водою, тому є багато вразливих місць", - додав він.

Попри зростання ролі офшорної вітроенергетики у досягненні кліматичних цілей, інфраструктура все ще має "системні вразливості".

Малетер сказав, що Об'єднане командування ВМС НАТО має "понад сто атомних і звичайних підводних човнів", які патрулюють води, включаючи Арктику, Чорне море, Атлантику, Балтику і Середземномор'я. 

"Це дуже важливе завдання, бо йдеться про безпеку майже мільярда цивільних громадян країн-членів НАТО", - пояснив він.

Але навіть попри таку значну присутність, Альянс не в змозі захистити кожен об'єкт підводної інфраструктури, додав Малетер, і головна відповідальність за захист власної інфраструктури лежить на самих країнах.

"Ми знаємо, що є багато вразливих місць... Коли йдеться про морські об'єкти, перш за все, відповідальність лежить на державах. Наразі ми приділяємо особливу увагу росіянам, але дуже важко вести постійне спостереження за кожним кабелем, це неможливо. Багато країн - Норвегія, Швеція, Данія, розробили безпілотники, датчики, щоб мати можливість дуже швидко виявити [щось] підозріле", - сказав він.

На тлі зростання побоювань щодо підводної безпеки країни НАТО створюють центр, присвячений цьому питанню. Використовуючи програмне забезпечення зі штучним інтелектом, Об'єднане командування ВМС НАТО може виявляти та відстежувати підозрілу активність на морі, наприклад, коли кораблі вимикають свою автоматичну ідентифікаційну систему, щоб їх не можна було відстежити, або коли вони перебувають у певному районі. Альянс також використовує супутники, щоб виявляти підозрілу активність.

Здатність ідентифікувати тих, хто стоїть за гібридними атаками, критично важлива, сказав Малетер, але визнав, що це може бути складним завданням, порівнявши його з відстеженням організатора кібератаки. 

"Якщо росіяни використовують дуже потужний потенціал - і я не можу вдаватися в деталі, але ми говоримо про підводні човни й атомні підводні човни - це дуже, дуже важко, дуже складно", - сказав він.

Приєднання Фінляндії до флоту НАТО минулого року, а нещодавно Швеції, яка стала повноправним членом Альянсу в березні, вважається особливо важливим для захисту Балтійського й Арктичного регіонів. Досвід Швеції в обох регіонах посилить здатність НАТО виявляти та стримувати будь-яку регіональну агресію.

"І коли ми говоримо про агресію, ми, очевидно, думаємо про Росію", - додав Малетер.

Західні країни все більше занепокоєні вразливістю своєї підводної інфраструктури після вибухів на "Північних потоках" у 2022 році, коли були пошкоджені два газопроводи, що з'єднують Росію з Німеччиною в Балтійському морі.

Під час іншого інциденту в жовтні 2023 року було пошкоджено газопровід, що з'єднує Фінляндію та Естонію в Балтійському морі. Це також посилило тривогу щодо підводних диверсій і гібридних атак.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі