Під час пандемії COVID-19 безробіття серед жінок зростає швидше – The Economist

Поділитися
Під час пандемії COVID-19 безробіття серед жінок зростає швидше – The Economist © © European Council
Зазвичай при економічних спадах гендерна нерівність на ринку праці зменшується, але не під час пандемії COVID-19.

Перукарні, як правило, не піддаються негативному впливу кризи. Люди завжди потребують послуги перукаря. Під час фінансової кризи 2007-09 років кількість перукарів в Америці навіть зросла. Для Сільвії, яка володіє невеликим салоном в Амстердамі, криза 2007 сильно відрізнявся від поточної: "самоізоляція виникла з нізвідки, і у мене не було подушки безпеки. Це було жахливо". Вона рада, що її бізнес уцілів, і рада, що постійні клієнти повернулися до неї після кризи, пише The Economist.

"Якщо б це тривало ще довше, – каже вона, витираючи сльози і одночасно дезінфікуючи місце після відвідувача, – я б просто збанкрутувала".

Жінки несуть на собі основний тягар економічних потрясінь, викликаних самоізоляцією.

В Америці незважаючи на те, що жінки становлять менше половини робочої сили, на них припадає 55% робочих місць, втрачених в квітні. За даними Інституту фінансових досліджень (IFS), в Британії матері в півтора рази частіше, ніж чоловіки, втрачають або кидають свою роботу під час карантину.

Ця нерівномірність відображає той факт, що жінки частіше працюють у місцях, де необхідно комунікувати з людьми.

Але готелі, ресторани і магазини були змушені закритися, і таку роботу можна виконати з дому. Крім того, оскільки садки і школи закриті, а бабусі і дідусі також на карантині, жінки тепер доглядають за дітьми.

Це змусило одних припинити роботу, а деяких – працювати менше. Якщо втрати робочих місць і продуктивності збережуться, то ця ситуація може звернути назад прогрес у напрямі досягнення гендерної рівності на робочому місці.

Чоловіки зазвичай в період кризи страждають сильніше, тому що вони домінують у таких секторах, як виробництво і будівництво, які, як правило, сильно страждають від кризи. Але не в цей раз.

Маттіас Доепке з Північно-Західного університету і Мішель Тертільт з Мангеймского університету підрахували, що три чверті всіх циклічних коливань зайнятості в період з 1989 по 2014 рік були викликані тим, що чоловіки втрачали і отримували роботу.

Жінки ж, навпаки, діяли як стабілізатори. Зайнятість у сфері послуг і державному секторі, де переважають жінки, як правило, менш нестабільна. А дружини беруться за роботу або збільшують години свого робочого дня, коли чоловіки втрачають роботу.

В більшій частині Європи зайнятість у сфері охорони здоров'я та освіти досі трималася добре, пом'якшуючи втрати робочих місць для жінок. Але в Америці ці галузі постраждали, і жінки втрачають роботу в п'ять разів частіше, ніж чоловіки.

А оскільки фірми, якими керують жінки, зосереджені в секторах, орієнтованих на клієнтів, засновники малого бізнесу-жінки набагато частіше, ніж чоловіки, очікували падіння продажів черпез COVID-19, згідно з опитуванням Роберта Флетчера і Ніколаса Блума з Стенфордського університету.

Брак робочих місць також означає, що жінки, які ще не вийшли на ринок праці, навряд чи зможуть компенсувати втрату роботи в сім'ї.

Деякі робочі місця повернуться швидко, але структурні зрушення цілком можуть означати меншу кількість стюардес або організаторів заходів протягом деякого часу. Тимчасові звільнення можуть стати постійними, оскільки деякі роботодавці розоряються. Звільнені будуть боротися за те, щоб знайти нову роботу, особливо без зниження.

Однак сама по собі статева сегрегація не може пояснити, чому жінки постраждали найсильніше.

Жінки у Великобританії на 15% частіше втрачали роботу і на 8% частіше звільнялися, показало дослідження, проведене Абі Адамс-Прассл в Оксфордському університеті.

Продуктивність праці

Більш кваліфіковані жінки рідше втрачають роботу, ніж менш кваліфіковані, і частіше працюють на дому. Багато піклуються про дітей і працюють одночасно.

За статистикою навіть звільнені татусі піклуються про дітей не більше, ніж мами на оплачуваній роботі.

Поступовий вихід з ізоляції може завдати особливий шкоду кар'єрі жінок, турбується Клаудія Голдін з Гарвардського університету. Оскільки робочі місця знову відкриваються до того, як це зроблять повністю садки та школи, в результаті чого подружні пари змушені вирішувати, хто повертається на роботу на повний робочий день, а хто піклується про дітей. Зазвичай саме жінки залишаються вдома.

Навіть коли працюючі матері сідають, щоб підготувати цю презентацію по роботі, вони на 50% частіше турбуються про дітей, ніж чоловіки, згідно з опитуванням, проведеним у травні IFS. Цей патерн зберігався навіть тоді, коли жінка отримувала більш високий дохід. Такі втрати продуктивності можуть завдати шкоди просування по службі.

"Я боюся, що ми почнемо бачити наслідки цього через два-три роки в зростаючому гендерний розрив в оплаті праці", – прогнозує Віра Троегер з Уорікського університету.

Пандемія, принаймні, допомогла нормалізувати дистанційну роботу. До COVID-19 тільки один з 50 американців працював на дому повний робочий день. До початку квітня це зробив вже кожен третій.

З урахуванням зроблених інвестицій, пророкує Блум, "ми ніколи не повернемося в Старий Світ".

Це було б доброю новиною для матерів, які зазвичай вибирають роботу, відповідну для їх дітей, з більш низькою кількістю годин і більше короткими поїздками на роботу.

Але це в першу чергу піде на користь випускникам університетів, у яких є робота, яку легше робити з дому. Менш освічені жінки не можуть розраховувати на подібну удачу.

Втрата попиту з боку роботодавців і додаткові обов'язки щодо догляду за дітьми роблять їх перспективи працевлаштування в цілому більш похмурими.

Читайте також: Уряд Іспанії збирається пом'якшити карантин після 26 квітня

Раніше повідомлялося, що політики обіцяють врятувати світову економіку "чого б це не коштувало". Європейські політики намагаються заспокоїти фінансові ринки.

Нагадаємо, фондовий ринок проти реальної економіки, що відбувається і чого варто остерігатися. Фінансові ринки відходять від кореляції з реальному сектору економіки. З цим потрібно щось робити.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі