Іранські фахівці спостерігали за проведенням у КНДР третього підземного ядерного випробування, яке було здійснено 12 лютого на полігоні Пхунгері на північному сході країни.
Японське інформаційне агентство Кіодо, з посиланням на "дипломатичне джерело Заходу у Вашингтоні", повідомляє, що Іран ще в листопаді минулого року звернувся до КНДР з проханням дозволити його фахівцям спостерігати за проведенням підземного ядерного випробування.
За даними джерела, в обмін Тегеран заплатив Пхеньяну "кілька десятків мільйонів доларів у китайських юанях", передає ІТАР-ТАРС.
На відміну від КНДР, Іран заперечує військову спрямованість своєї ядерної програми. Ця республіка заявляє, що займається збагаченням урану в мирних цілях.
У цей же день Американо-корейський інститут Школи передових міжнародних досліджень при Університеті Джонса Гопкінса у Вашингтоні заявив про те, що Іран, можливо, надає допомогу КНДР у модернізації одного з головних ракетних полігонів на сході країни, де йде підготовка до випробувальних пусків важких ракет дальньої дії.
Експерти інституту вивчили фотографії цього об'єкта, зроблені комерційними супутниками за останні півроку. Фахівці відзначають, що модернізація полігону Тонхе, відомого у західній пресі як Мусудан-ні за назвою найближчого села, почалася ще в минулому році і досягла "істотного прогресу".
"Аналіз характеру будівельних робіт навколо нового стартового комплексу свідчить про те, що при здійсненні своєї ракетної програми Пхеньян, можливо, отримує допомогу від Ірану", - заявили американські експерти.
За їхніми словами, на це вказує конструкція деяких споруд на полігоні, зокрема, паливних сховищ, ідентичних тим, які використовуються в Ірані.
Експерти вашингтонського інституту вважають, що в Мусудан-ні, "ймовірно, йде підготовка до випробувального пуску ракети на рідкому паливі".
Вони нагадують, що раніше висловлювалися припущення про те, що КНДР планує вперше здійснити запуск з цього полігону ракети середньої дальності "Мусудан" або ракети великої дальності, у класификації НАТО KN-08.
"Існує також можливість ще одного запуску ракети "Инха", - відзначають фахівці. Проаналізовані ними фотографії з супутників показують, що КНДР продовжує активне будівництво і на новому полігоні Сохе (Тончхан-ні) у північній провінції Пхьонан-Пукто.
У грудні минулого року звідти був проведений запуск ракети носія "Инха-3" ("Чумацький шлях-3") з супутником "Кванменсон-3" ("Сяюча зірка-3").
За твердженням північнокорейської влади, апарат був успішно виведений на орбіту. Попередній запуск цієї ракети із супутником, зроблений у квітні 2012 року і приурочений до 100-річчя "першого і вічного" президента КНДР Кім Ір Сена, завершився невдачею.
Ракетна і ядерні програми КНДР, що здійснюються в порушення резолюцій Ради Безпеки ООН, викликають серйозну стурбованість у всьому світі, тим більше у світлі ядерних випробувань Пхеньяну.
США, Росія, Китай, інші країни засудили нещодавній підземний ядерний вибух у Північній Кореї і обговорюють зараз в Радбезі питання про введення проти неї додаткових санкцій.
Новий держсекретар США Джон Керрі, зустрічаючись в четвер, 14 лютого, у Вашингтоні з генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном, заявив, що міжнародне співтовариство має відповідним чином відповісти на провокаційні дії КНДР. !zn
Читайте також:
КНДР пригрозила Заходу більш жорсткими заходами, ніж ядерні випробування
У КНДР показали ролик про те, що залишиться від США після ракетного удару