Майбутні президентські вибори в США зі зростаючою перспективою повернення Дональда Трампа до Білого дому обіцяють мати наслідки для безпеки Європи, майбутніх трансатлантичних відносин і війни в Україні — зміни, з якими починають боротися європейські лідери.
Вибір Трампом сенатора Джей Ді Венса на посаду віцепрезидента посилив відчуття в Європі, що повернення колишнього президента на посаду може означати різке скорочення американської допомоги Україні й поштовх до примусу Києва до мирних переговорів з Кремлем. Це також може означати, що США змістять свої оборонні пріоритети в бік Азії, щоб стримувати Китай, що залишить Європу наодинці з власними проблемами, зазначає газета The Wall Street Journal.
На зустрічі сьогодні, 18 липня, європейські лідери з усього континенту обговорять виклики, що постануть перед регіоном у разі згортання участі США, зокрема, чи зможе Європа продемонструвати єдність і військову міць, щоб стримати російську агресію і забезпечити підтримку України.
Новий прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер прийме 45 лідерів з Європейського Союзу та сусідніх країн, таких як Туреччина та Україна, на четвертій зустрічі так званого Європейського політичного співтовариства — ініціативи, ініційованої президентом Франції Еммануелем Макроном після вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Ідея полягала в тому, щоб дати можливість регіону за межами 27 членів ЄС обговорити питання безпеки та загрози незалежно від союзників, таких як США, і потенційних ворогів, таких як Росія і Китай.
Офіційно саміт буде зосереджений на таких питаннях, як боротьба з міграцією та зусилля з розбудови демократичної стійкості проти російських гібридних атак, таких як дезінформаційні кампанії та війна в Україні. Проте, чиновники повідомили, що лідери мають намір обговорити можливість повернення Трампа і пов'язані з цим виклики безпеці.
В інтерв'ю Bloomberg News, опублікованому 16 липня, Трамп повторив погрози вдарити по ЄС новими торговельними тарифами, заявивши, що європейські країни "поводяться з нами жорстоко". Прихильники України вважають, що найкращим варіантом для Європи є активізація зусиль щодо збільшення військових витрат та розвитку європейської оборонної промисловості.
Це послабило б аргумент Трампа про те, що Європа вільно користується коштами американських платників податків. Це також дозволило б Європі продовжувати допомагати Україні й посилювати стримування Росії на континенті.
Раніше агентство Bloomberg писало, що можливе повернення Трампа до Білого дому стане шоком для європейської системи. Адже Європа політично слабка: Франція не має прем'єр-міністра після безладних виборів; розколота коаліція Німеччини не здатна очолити країну, а Віктор Орбан з Угорщини відвідав Путіна (і Трампа).