15 листопада під прицілом світових ЗМІ опинилася країна в південній частині африканського континенту – Зімбабве. Сили оборони країни взяли під контроль державну телерадіокомпанію ZBC, а також парламентські та урядові будівлі в столиці країни - місті Хараре. Президента країни, 93-річного Роберта Мугабе і його дружину Грейс помістили під домашній арешт, заявивши при цьому, що те, що відбувається не військовий переворот, а всього лише "безкровна корекція".
"Дзеркало тижня.Україна" зібрало основну інформацію про те, що відбулося в цій країні за останні добу і в чому суть конфлікту.
Отож, що сталося?
Події в столиці країни Хараре, почали розгортатися ввечері 14 листопада після того, як "ключові позиції" в місті на бронетранспортерах зайняли озброєні солдати. Як повідомляли очевидці, в Хараре всю ніч були чутні вибухи і залпи артилерійських снарядів. Також з'явилися повідомлення про танки в околицях столиці. Люди стверджували, що танки на під'їзді до Хараре розвернулися й подалися до частини президентської гвардії в передмісті Дзиварасеква на околиці столиці.
Військові в Зімбабве захопили будівлю державної телекомпанії ZBC, яка є опорою правлячого режиму, парламентські та урядові будівлі.
За інформацією місцевих ЗМІ, військові затримали міністра національної безпеки Сейвіора Касукувере, міністра вищої освіти Джонатана Мойо і міністра фінансів Ігнатіуса Чомбо. Армія також помістила під домашній арешт президента країни Роберта Мугабе і його дружину Грейс.
При цьому, те, що відбувається зімбабвійська армія відмовилася вважати військовим переворотом. Те, що трапилося, вона назвала "безкровної корекцією".
Вранці 15 листопада генерал-майор армії Зімбабве Сибусісо Мойо звернувся до народу країни і зазначив, що військові на якийсь час беруть на себе контроль в країні.
Мойо спростував повідомлення про путч, вказавши, що президент країни живий і знаходиться в безпеці.
"Це не військовий переворот проти уряду. Ми запевняємо народ, що президент і його родина в безпеці, ми її гарантуємо. Ми хочемо закликати до відповідальності злочинців навколо нього, чиї дії призвели до соціальної та економічного кризи", - заявив він.
Цих людей, за його словами, військові хочуть "притягнути до відповідальності". Безпека ж президента Зімбабве і його сім'ї "гарантована", уточнив Мойо, додавши, що військові "чекають - як тільки вони виконають свою місію, ситуація в країні повернеться в колишнє, нормальне русло".
Інші сили безпеки республіки представник армії Зімбабве настійно закликав "співпрацювати" з військовими "на благо країни". "Будь-яку провокацію зустрінуть гідною відповіддю", - попередив Мойо.
Що сталося напередодні?
Всі ці події розгортаються на тлі погіршення стану здоров'я 93-річного президента Мугабе і влаштованих ним чисток у лавах правлячої партії Zanu-PF "Зімбабвійський африканський національний союз - Патріотичний фронт", що і призвело до загострення політичної боротьби в країні і військового втручання. А також, рішенням президента звільнити свого давнього союзника Еммерсона Мнангагву з посади віце-президента і призначити на цю посаду свою дружину Грейс. 6 листопада Мугабе відправив у відставку віце-президента Мнангагву, якого довгий час вважали його наступником. Мугабе звинуватив Мнангагву в спробі державного перевороту. Деякі ЗМІ писали, що президент запідозрив віце-президента в тому, що він спробував захопити владу за допомогою чаклунства. Повідомлялося також, що причиною відставки став конфлікт Мнангагви з дружиною президента Грейс Мугабе. Після відставки віце-президенту довелося виїхати з країни в ПАР.
14 листопада, зімбабвійський головнокомандувач Константино Чивенга пред'явив керівництву країни ультиматум, який містив чотири вимоги. Зокрема, від місцевої влади він зажадав припинити чистки у правлячій партії, а від Мугабе і його прихильників - відмовитися від "дурних висловлювань на адресу керівництва армії. Крім того, влада Зімбабве, на думку військових, має засудити "контрреволюційні елементи" в керівництві країни і надати всім членам правлячої партії республіки ZANU-PF рівні можливості для участі у позачерговому з'їзді.
"Ми повинні нагадати тим, хто стоїть за нинішніми махінаціями, що, коли мова заходить про захист революції, військові будуть готові втрутитися без вагань", - заявив Чивенга.
Мугабе не став офіційно відповідати на цю заяву. Замість нього виступило молодіжне крило правлячої партії ZANU-PF, які заявили, що прихильники Мугабе готові за нього померти.
За останніми даними екс-віце-президент Зімбабве Еммерсон Мнангагву повернувся в країну. Його літак приземлився на військовій базі. Згідно з заявою партії Zanu-PF Мнангагва буде тимчасово виконувати обов'язки керівника правлячої політсили.
"Товариш Мнангагва допоможе нам зробити Зімбабве краще", - йдеться в заяві правлячої партії.
Деякі місцеві ЗМІ повідомляють, що найближчим часом в Зімбабве може з'явитися новий президент, і ним може стати саме Мнангагва. Є інформація, що він виступить з офіційною промовою як новий президент країни.
Oh Boy! Zimbabwean fired vice president E. D Mnangagwa landing at Manyame Air Force Base #Harare #Zimbabwe pic.twitter.com/5bGRbPm8SN
- Man's Not Barry Roux (@AdvBarryRoux) 15 листопада 2017 р.
Також, за останньою інформацією BBC News, Грейс Мугабе, дружина президента Зімбабве Роберта Мугабе, покинула країну після захоплення влади військовими. Таку інформацію розповсюдив і Sky News з посиланням на неназвані джерела. Ймовірно, вона вирушила в Намібію.
Зараз ситуація в країні спокійна, збройних протистоянь не зафіксовано.
Реакція світового співтовариства
Керівництво ПАР висловило стурбованість подіями в Зімбабве. У той же час, влада цієї країни виключила можливість втручання в ситуацію. Як повідомляється, з нинішнім зімбабвійських лідером, який знаходиться в даний час під арештом, зустрівся президент ПАР Джейкоб Зума. За його словами, Мугабе поскаржився, що не може покинути будинок, однак сказав, що з ним все в порядку.
Держдепартамент США закликав сторони конфлікту в Зімбабве до мирного розв'язання спорів і заявив про те, що посольство Сполучених Штатів в Хараре уважно стежить за розвитком подій.
"Ми закликаємо сторони спокійно і мирно підійти до суперечок, слідуючи демократичним, прозорим і конституційним процесам врегулювання розбіжностей", - йдеться в заяві Держдепартаменту.
Посольства Великобританії і США в Хараре закликали своїх громадян уникати громадських місць.
Message from Simon Thomas, Acting Ambassador. @UKinZimbabwe pic.twitter.com/qEmCugBQko
- UKinZimbabwe (@UKinZimbabwe) 15 листопада 2017 р.
Ні 93-річний Мугабе, ні його представники поки не робили ніяких заяв з приводу того, що сталося.
Зате ситуацію прокоментував генсек ООН Антоніу Гуттеріш. Він закликав всі сторони Зімбабве бути стриманими, а також висловився за діалог.
"Генсек ООН закликає до спокою, відмови від насильства і стриманості. Важливо врегулювати політичні розбіжності мирним шляхом і за допомогою діалогу у відповідності з Конституцією країни", - повідомив журналістам заступник офіційного представника генсека Фархан Хак.
Хто такий Роберт Мугабе?
Роберт Мугабе народився 21 лютого 1924 року в Південній Родезії, яка на той момент була британською територією. У 1942 році Мугабе отримав диплом вчителя, викладав у школах для африканців. У 1953 році Мугабе захистив диплом бакалавра педагогіки Південноафриканського університету, а в 1958 році - бакалавра економіки Лондонського університету.
З кінця 1960-х років він займався політикою, виступаючи раніше з позицій панафриканізму. У 1964 році Мугабе був заарештований і провів в ув'язненні 10 років. У 1974 році його звільнили з в'язниці і він перебрався жити в Мозамбік.
Під час процесу проголошення незалежності Зімбабве на початку 1980-х років партія Мугабе здобула перемогу на парламентських виборах. Сам він тоді зайняв пост прем'єра і сприймався громадськістю як один з лідерів визвольної боротьби.
В кінці 1990-х років Мугабе фактично санкціонував так званий "чорний переділ" - процес реквізиції сільськогосподарських земель у білої меншини. У 2002 році він вигнав з країни 4 тис. білих фермерів. З цього моменту Мугабе перебуває під санкціями ЄС.
Незважаючи на все це, Мугабе неодноразово перемагав на президентських виборах. У 2008 році він вперше не отримав підтримки більшості, поступившись лідеру Руху за демократичні зміни Моргану Цвангіраї. Для визначення переможця знадобився другий тур, проте Цвангіраї раптово оголосив про відкликання своєї кандидатури, посилаючись на тиск з боку влади, а Мугабе знову зайняв пост глави держави. У 2013 році він знову переміг на виборах. У 2016 році Мугабе в одному з інтерв'ю заявляв про те, що має намір прожити до 100 років і не збирається йти на пенсію.