Президент США Дональд Трамп поки не прийняв остаточного рішення про атаку на Сирію, однак, якщо це все-таки відбудеться, ключові американські законодавці будуть заздалегідь попереджені, повідомив глава Пентагону Джеймс Меттіс, передає "Страна.иа".
"Я не хочу заглиблюватися в деталі щодо можливого рішення головнокомандувача. Що стосується нашої поточної ситуації, якщо, як в минулий раз, ми вирішимо почати воєнні дії у зв'язку з цією химатакой, то, як і минулого разу, трохи більше року тому, ми повідомимо Конгрес", - сказав він.
Далі Меттіс уточнив, що у разі атаки конгресменів повідомлять без звіту, який буде підготовлений пізніше.
"Звичайно, перед атакою, будуть повідомлені лідери Конгресу США - ред.), але ми надамо повний звіт самому Конгресу як можна швидше", - повідомив Меттіс.
Також він уточнив, що рішення про удар по Сирії, як і раніше, не прийнято.
"Ми поки не прийняли якогось рішення про нанесення удару по Сирії... Я не хочу говорити про конкретну військової операції, рішення про яку навіть ще не прийнято... Це буде дуже серйозне рішення, але президент поки не ухвалив рішення. Проте якщо оцінювати Конвенцію про заборону хімічної зброї, то очевидно, що в інтересах США, щоб положення цієї конвенції дотримувалися всіма країнами...те, що сталося у Солсбері, те, що відбувається в Сирії, свідчить про те, що це - привід для занепокоєння", - зазначив Меттіс.
Голова Пентагону відмовився пояснити, чи є участь союзників Вашингтона у даній можливої операції необхідною умовою для її проведення.
"Стратегія полягає в тому, щоб взаємодіяти з союзниками по всьому. Я не можу обговорювати поточну ситуацію", - ухильно відповів голова Пентагону.
На питання про те, що турбує його більше за все щодо можливого удару по Сирії, Меттіс сказав, що це загибель мирних жителів і наростання ескалації конфлікту.
"Є побоювання тактичного характеру. Ми не хочемо, щоб гинули мирні жителі, ми зробимо все можливе, щоб цього уникнути... На стратегічному рівні - це запобігання ескалації та виходу ситуації з-під контролю", - додав він.
Меттіс вважає, що атака із застосуванням хімічної зброї у сирійському місті Дума мала місце. Разом з тим, як заявив він на слуханнях, які проходять у комітеті Палати представників у справах збройних сил, Вашингтон шукає цьому докази.
"Я вважаю, що хімічна атака була і зараз ми збираємо докази... експерти Організації по забороні хімічної зброї (ОЗХЗ - ред.) на місці зможуть лише сказати, чи знайшли вони свідоцтва про застосування чи ні... Але, оскільки цей газ швидко розсіюється, то з часом стає все важче підтвердити це", - вважає він.
В ході свого виступу він також виступив з твердженнями про те, що Росія і Сирія намагаються не допустити інспекторів ОЗХЗ на місце ймовірної атаки, і висловив надію на те, що сирійська влада все-таки дозволить фахівцям опинитися у атакованій хімзброєю Думі. При цьому раніше саме Росія і Сирія запропонували ОЗХЗ направити на місце своїх фахівців, а голова російського МЗС Сергій Лавров заявляв про готовність надати їм гарантії безпеки.
Вашингтон прихильний курсу, який передбачає припинення конфлікту в Сирії шляхом мирних переговорів в Женеві, додав Меттіс.
Глава Пентагону наголосив, що головна мета адміністрації США в Сирії - це нанести остаточну поразку терористичній організації ІДІЛ.
"Ми не збираємося брати участь у громадянській війні", - зазначив він.
Разом з тим Меттіс не виключив, що США будуть наносити удари по Сирії, якщо вважатимуть, що влада цієї країни застосувала хімічну зброю.
"Насамперед, ми прагнемо до припинення цієї війни допомогою женевського процесу, організованого ООН", - зазначив Меттіс.
Голова Пентагону також виступив з твердженням, що переговори щодо Сирії не увінчалися успіхом через те, що їхній хід зриває і блокує Росія.
"Це не означає, що ми здамося, ми працюємо з міжнародним співтовариством, ООН, щоб продовжувати женевський процес і гарантувати, що війна припиниться", - запевнив голова Пентагону.
Тим часом постійний представник Сирійської Арабської Республіки при ООН Башар Джаафарі заявив журналістам, що отруйні речовини, що застосовувалися в ході конфлікту в Сирії, були незаконно ввезені в країну з Лівії при сприянні Великобританії, Саудівської Аравії, США, Туреччини і Франції, а координував цю операцію чоловік на прізвисько Хайсам аль-Кассар.
Нагадаємо, що 7 квітня в результаті хімічної атаки в сирійському місті Дума загинули не менше 75 осіб, більше 1000 – постраждали. Число загиблих може істотно зрости, так як медики та волонтери не змогли дістатися до всіх уражених районів.
Всесвітня організація охорони здоров'я підтвердила використання хімзброї військами Асада в Думі. У заяві організації також наведено непідтверджені дані про загибель 70 осіб, які переховувалися від бомбардування в підвалах.
Трамп пообіцяв Росії завдати ракетного удару по Сирії, "Не треба підтримувати тварину", прокоментував глава Білого дому своє рішення.
Ударна група ВМС США готова вразити цілі у Сирії. Два есмінці США, озброєні крилатими ракетами Томагавк, реактивні літаки і підводні човни знаходяться в стані готовності завдати військового удару по цілях у Сирії.
Stratfor оприлюднив ймовірні цілі удару американських ракет в Сирії. Під удар потрапляють об'єкти, пов'язані з "програмою створення хімічної зброї".
Італія не буде брати участь у військових діях в Сирії, але надасть партнерам логістичну допомогу. Також на прес-конференції в Берліні канцлер ФРН Ангела Меркель заявила, що Німеччина не стане брати участь в можливій військовій операції західних країн на території Сирії.
Детальніше про перебіг конфронтації навколо Сирії, яка виникла в результаті хімічної атаки ВПС Асада по місту Дума в передмістях Дамаска, читайте в матеріалі ZN.UA "Хімічна атака в Сирії: хроніка подій".