Про це в статті для DT.ua пише журналіст Якуб Логінов. Він нагадує, що минулого тижня прем'єр-міністр Ева Копач оголосила про відставку трьох міністрів, спікера Сейму Радослава Сікорського і координатора спецслужб Яцека Ціховського через скандал з прослуховуванням визначних політиків річної давнини.
Рік тому відомий тижневик "Впрост" опублікував записи нелегального прослуховування політиків у варшавському ресторані "Сова і друзі". Поляки дізналися з них, що тодішній міністр внутрішніх справ Бартломей Сенкевич думає про стан польської держави. За його словами, це "х.., д... і каменів купа". Також він припускав, що "польська держава існує лише теоретично".
А слова тодішнього міністра закордонних справ Радослава Сікорського взагалі не підлягають цитуванню, з огляду на нагромадження нецензурної лексики. З іншими політиками, у тому числі провідними міністрами уряду Туска і Копач та шефом Нацбанку Мареком Белькою, ситуація аналогічна. Тоді прем'єр-міністр Дональд Туск зміг владнати скандал, пообіцявши провести розслідування.
Нині ж, публікація в інтернеті таємних документів зі слідства у справі щодо прослуховування стала цвяхом, забитим у труну владної партії, яка після програних президентських виборів стрімко втрачає довіру.
Однак, політичний скандал з прослуховуванням – це лише вершина айсберга кризи довіри до влади. Рейтинги "Громадянської платформи" різко падають, і ця партія, недавній лідер популярності, наразі перебуває на третьому місці й готується до програшу. Її вже випереджають не тільки "Закон і справедливість", а й ще неіснуюча партія рокмена Павла Кукіза, крім того, голоси "Платформи" підбирає нова ліберальна фракція "Сучасна.pl".
Автор нагадує передвиборчу кампанію Броніслава Коморовського, який також входить до "Громадянської платформи, на президентських виборах. Він поводився так, ніби вже виборов другий термін.
Власне, ця самовпевненість і з кожним роком дедалі більші зверхність та арогантність влади стали причиною нинішньої кризи. Президентські вибори показали, що поляки вже не бояться Качинського, зате мають нездоланне бажання покарати "Платформу" за 8 років бездіяльності. Адже в 2007 році виборці доручили "Платформі" владу задля того, щоб її представники завершили реформи, перервані у 2001-му після поразки уряду Єжи Бузека.
Але впродовж восьми років правління "Громадянська платформа", яку вважали реформаторською партією, не тільки не здійснила майже жодної серйозної реформи (крім збільшення пенсійного віку), а й згортала проведені Лешеком Бальцеровичем і Єжи Бузеком.
Більше про політичну кризу в Польщі читайте в статті Якуба Логінова для DT.ua: "Політичний скандал у Польщі - початок кінця "Громадянської платформи".