"Ми підтверджуємо нелегітимність Ніколаса Мадуро", - повідомив новий голова Національної асамблеї Хуан Гуайдо, виступаючи в парламенті у суботу, 5 січня.
Парламентарі закликали збройні сили Венесуели підтримати зусилля щодо "відновлення демократії". "10 січня він (Мадуро – ред.) має намір узурпувати владу. Отже, Національна асамблея – єдиний законний представник народу", - додав Гуайдо.
Низка лідерів опозиції закликала парламент створити "уряд перехідного періоду" на чолі з головою Національної асамблеї. Своєю чергою Хуан Гуайдо зобов'язався створити умови для уряду перехідного періоду та призначити демократичні вибори, пише "Українська правда".
Точку зору венесуэльких парламентарів поділяють і США. Так, Сполучені Штати охарактеризували законодавчий орган, як "єдиний законний" і "демократично обраний".
У п'ятницю, 4 січня, міністри закордонних справ 12 держав Латинської Америки заявили про те, що їхні уряди не визнають другий термін президентства Мадуро, і закликали його передати владу Національній асамблеї. На знак солідарності з парламентом Венесуели туди прибули 20 дипломатів зі США, Канади, Японії, Італії і Німеччини.
Своєю чергою уряд Мадуро звинуватив "Групу Ліми" (міждержавне об'єднання, створене в серпні 2017 року, основною метою якого є подолання кризи у Венесуелі – ред.) у "спробі державного перевороту" нібито на замовлення США. Лояльні Мадуро депутати на останній сесії парламенту присутні не були.
20 травня у Венесуелі відбулися дострокові вибори президента країни, левова частка опозиції бойкотувала їх. ЦВК оголосила про впевнену перемогу чинного президента Ніколаса Мадуро, якому вдалося отримати 68% голосів на тлі вкрай низької явки.
Виборам передували масові протести, учасники яких звинувачували президента країни в ігноруванні законів, взятті під варту політичних опонентів і в економічних проблемах країни, де рівень інфляції, згідно з прогнозом МВФ, наприкінці минулого року повинен був скласти 1000000%.
Віце-президент США Майк Пенс назвав вибори шахрайством, а в Державному департаменті заявили про те, що не збираються визнавати їхню легітимність. У листопаді США запровадили нові санкції проти режиму Мадуро у Венесуелі. Президент Дональд Трамп підписав указ про заборону транзакцій із венесуельським борговими зобов'язаннями.
Згодом Європейський Союз відновив широкі санкції проти Венесуели. Зокрема, ембарго на постачання зброї і заборону на поїздки, заморожування активів 18 посадовців, відповідальних за порушення прав людини, за підрив демократії і верховенства права.
Докладніше про поглиблення кризи у Венесуелі читайте у статті Віктора Каспрука "Узяти на буксир" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".