Пандемія коронавірусу, яка швидко поширюється, унікально готова знищити ресторанну індустрію, якою ми її знаємо. Пандемія - бомба уповільненої дії. І ресторани ніколи ще не стикалися з кризою такого масштабу, пише профільне видання Eater.
Наголошується, що багато ресторанів, які закриваються під час пандемії, більше ніколи не відкриють свої двері для відвідувачів. Люди також повинні приготуватися до ресторанного ландшафту, який буде абсолютно іншим після того, як влада знову дозволять ресторанам, барам та кафе приймати відвідувачів.
Відзначимо, що ряд країн, включаючи України, розпорядилися закрити всі ресторани, бари і кафе.
Криза такого масштабу і розмаху, яка завдає непоправної шкоди ресторанам, дійсно безпрецедентна. І на даний момент, ресторани роблять все можливе, щоб залишатися на плаву, нарощуючи доставку, пропонуючи обмежене обслуговування, просуваючи товари, пропонуючи подарункові сертифікати, просячи відвідувачів перенести броні, а не скасувати передоплачене бронювання. Але правда в тому, це лише тимчасові заходи, які допоможуть лише зупинити кровотечу. Подарункові карти, які фактично є мікропозиками для власника ресторану, також мало допомагають працівникам в короткостроковій перспективі - або ресторанам, у яких немає інфраструктури для їх продажу.
Незалежні оператори потребують великого вливання готівки. Їм потрібно як мінімум пом'якшення орендної плати, захист від виселення і відстрочка податків, щоб пережити цей удар, підкреслює видання.
У кращому випадку, ця модель ефективно перетворить ресторани в так звані "кухні-примари", що усуне необхідність багато в чому персоналі.
Але це проблема для наступної глави цієї пандемії, продовжує Eater. У всій галузі робочі втрачають чайові, зміни і робочі місця прямо зараз. Їм потрібно їсти і платити за квартиру. Для лінійних кухарів, для працівників сервісу, для барменів - дійсно для більшості людей, у яких була робота в ресторані навіть минулого тижня - тривалі закриття означають втрату заробітної плати. Навіть для працівників з тих ресторанних груп, які продовжують виплачувати заробітну плату і пропонують медичну страховку до кінця місяця, ці робочі місця, а також заробітна плата і пільги, які вони отримують, фактично закінчилися.
Ресторанна індустрія скорочується з обох сторін. Працівники, яким потрібна робота, можуть знайти дорогу в інші галузі. Компанії, які заробляють гроші на обслуговуванні ресторанів - ремонті устаткування, прибиранні - стикаються з аналогічними перспективами.
І коли ті ресторани, які виживуть, знову відкриються, у них будуть порожні запаси, не буде резервного фонду на випадок непередбачених обставин (а в ресторанному бізнесі завжди є непередбачені витрати). У тих відвідувачів, які втратили дохід після ланцюжка поставок і закриття підприємств через соціальної дистанції, просто буде менше грошей на їжу.
Відкриття нових ресторанів, ймовірно, також створить унікальні проблеми після подолання пандемії.
Нагадаємо, станом на ранок 17 березня у світі налічувалося 182 405 випадків зараження коронавірусом в 155 країнах і залежних територіях, порівняно зі 169 тисячами на ранок 16 березня. Кількість тих, хто одужав становить 79 418 осіб, померлих - 7 148.
На тлі триваючої пандемії вчені в США вже почали тестувати першу вакцину проти коронавірусу.
11 березня Всесвітня організація охорони здоров'я повідомила про початок пандемії коронавірусу.
Докладніше про боротьбу з коронавірусом у світі читайте в матеріалі ZN.UA "Світ у боротьбі з коронавірусом: як Україну та інші країни поступово затягує в глобальний карантин".