Пандемія привела до загострення корупції в усьому ЄС. Про це свідчить опитування антикорупційної організації Transparency International, яка з жовтня по грудень 2020 року опитала більше 40 тисяч чоловік в 27 країнах-членах ЄС.
Згідно з результатами, сфера охорони здоров'я - це осередок корупції, який викликає особливе занепокоєння під час пандемії COVID-19, коли громадянам терміново потрібна медична допомога і вакцинація. Хоча тільки 6% людей давали хабар за медичне обслуговування, 29% жителів ЄС використовували особисті зв'язки для отримання медичної допомоги.
Рівень хабарництва в секторі охорони здоров'я був найвищим в Румунії (22%) і Болгарії (19%), тоді як опора на особисті зв'язки найчастіше була в Чехії (54%) і Португалії (46%). Респонденти також заявили, що їхні уряди не ведуть прозору боротьбу з пандемією. У Франції, Польщі та Іспанії так вважали 60% і більше респондентів.
Угорщина і Польща були виділені як країни, що використовують кризу як «привід для підриву демократії» шляхом введення правил, які послаблюють демократичні інститути.
«Під час кризи в галузі охорони здоров'я використання особистих зв'язків для доступу до суспільних послуг може бути настільки ж руйнівним, як і хабарі. Життя можуть бути втрачені, якщо залучені в мережу люди отримають вакцину від COVID-19 або пройдуть курс лікування раніше тих, у кого є більш нагальні потреби. Вкрай важливо, щоб уряди країн ЄС подвоїли свої зусилля для забезпечення справедливого і рівноправного відновлення після тривалої пандемії», - йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, що агентство США з міжнародного розвитку (USAID) створить спеціальну робочу групу з протидії корупції в Україні та за її межами, заявила адміністратор агентства Саманта Пауер під час прес-конференції Democracy in action: Zero corruption conference. Вона також розповіла про те, що за 10 років зменшилася кількість українців, які дають хабарі.