Пандемія коронавірусу може спричинити зростання світового боргу до критичного рівня — FT

Поділитися
Роль Китаю як важливого кредитора ускладнює вирішення боргових проблем.

Критично важливою проблемою, яку потрібно вирішити політикам, є різке зростання величини глобального боргу на фоні пандемії коронавірусу, адже від цього може значно постраждати світова економіка. Сприяє цьому й нестабільна ситуація в США та зростання статусу Китаю як кредитора на Заході, так і в країнах, що розвиваються, пише Financial Times.

МВФ і Світовий банк закликали економіки країн «виходити на фінансові ринки», щоб отримувати позики під час пандемії.

"Важливо лише одне - мати можливість наважитися", - сказала директор МВФ Крісталіна Георгієва.

Але боргова картина є хиткою. Співвідношення світового боргу до валового внутрішнього продукту є нестійким. Можливо, навіть більш тривожним в цій ситуації є те, що роль Китаю як кредитора призведе до того, що заборгованість стане не просто економічною, а й геополітичною.

Китай є одним із головних кредиторів США, що дає політичному класу країни величезні важелі впливу. Також Китай має серйозний економічний вплив на економіки країн, що розвиваються.

Напружені американсько-китайські відносини та той факт, що Китай є найбільшим торговим партнером та прямим іноземним інвестором для багатьох розвинутих держав та країн, що розвиваються, може обмежити сферу переговорів щодо реструктуризації або навіть запрошення мораторію на борг.

Це зміцнює позиції Пекіна у встановленні торговельних умов. Протистояння між США та Китаєм матиме значні наслідки для економіки в цілому світі.

Ще до того, як пандемія коронавірусу повністю охопила світ, економісти висловлювали занепокоєння нестабільною ситуацією із загальним світовим боргом.

Наприклад, у березні 2019 року Управління з питань бюджетної відповідальності Великої Британії попередило, що старіння населення та Brexit спричинять зростання тиску на витрати та зменшать шанси на те, що британський уряд зможе досягти своєї мети збалансувати бюджет до 2025-2026 років.

Тим часом Бюджетне бюро Конгресу США застерігає, що в 2030 році «фіскальна позиція» Сполучених Штатів буде надзвичайно нестабільною.

У зв'язку з проблемами охорони здоров'я та падінням економіки внаслідок COVID-19 співвідношення боргу до ВВП у Великій Британії та США зросло до понад ста відсотків, що, як очікується, затягне майбутнє економічне зростання. Проте, Британія має певний простір для маневру. Країна ще зберігає довіру на боргових ринках.

У глобальному масштабі багато загальноприйнятих способів управління надлишковою заборгованістю, включаючи зростання ВВП, скорочення бюджетних витрат, порятунок або друк грошей, можуть стати недосяжними.

Внаслідок історично низьких процентних ставок у багатьох розвинених економіках залишається мало можливостей використовувати інструменти монетарної політики для боротьби зі зростанням боргу.

У той час, коли уряди не мають можливості для скорочення державних витрат, політикам потрібно буде діяти швидко і спритно, щоб уникнути майбутніх боргових криз. Уряди багатьох країн можуть бути змушені розглянути «агресивні варіанти», такі як дефолт, які змусять кредиторів сісти за стіл переговорів. Внаслідок цього, здатність політиків вирішити інші нагальні проблеми, такі як зміна клімату, для прикладу, може стати обмеженою, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі