Пандемія COVID-19 вимагає термінової реформи охорони здоров'я, епіднагляду та управління в Європейському регіоні ВООЗ та за його межами

Поділитися
Пандемія COVID-19 вимагає термінової реформи охорони здоров'я, епіднагляду та управління в Європейському регіоні ВООЗ та за його межами © pixabay/free-photos
Загальноєвропейська комісія зі здоров'я та сталого розвитку дала рекомендації для 53 країн Європейського регіону ВООЗ

Попри неодноразові попередження про глобальну пандемію з боку наукової спільноти, світ не був підготовлений, коли в кінці 2019 вперше з'явився SARS-CoV-2. Про це йдеться в доповіді Загальноєвропейської комісії зі здоров'я і сталого розвитку, повідомляє ReliefWeb.

Різні та помилкові політики заходів у відповідь означали, що наслідки COVID-19 були та продовжують бути катастрофічними: тільки в європейському регіоні загинуло понад 1,2 мільйона осіб (понад 4 мільйони у світі), і безпрецедентний економічний спад, який затьмарив глобальну фінансову кризу 2008 року. Життєво важливо, щоб ми вчилися на своїх помилках, тому що ми не можемо дозволити собі повторювати їх знову.

«Ми не можемо допустити, щоб нова пандемія поставила світ на коліна, і повинні зробити все, що в наших силах, щоб запобігти повторенню катастрофи такого ж масштабу. Ось чому я скликав Загальноєвропейську комісію зі здоров'я і сталого розвитку, очолювану колишнім прем'єр-міністром Італії професором Маріо Монті та що складається з профільних експертів з усього європейського регіону, щоб поміркувати над тим, що спрацювало, а що частіше за все не спрацьовувало в нашій боротьбі з COVID-19», — заявив доктор Ханс Клюге, директор Європейського регіонального бюро ВООЗ.

Першою реакцією багатьох країн на пандемію було закриття географічних та економічних кордонів, здійснення окремих національних заходів у відповідь і ігнорування міжкраїнових рішень. Однак COVID-19 показав нам, що рішень для однієї країни недостатньо, коли справа доходить до поширення інфекційних захворювань в гіперпов'язаному глобалізованому світі. З такими кризами можна ефективно впоратися тільки за допомогою спільних міжнародних дій.

«На додаток до посилення заходів щодо запобігання пандемій, готовності до них і реагування на них, наші рекомендації створюють нову стратегію для охорони здоров'я та сталого розвитку. Це вимагає розуміння взаємозв'язку між здоров'ям людини, тварин і рослин, і їх впливу на виникаючі зоонози; зв'язку між зміною клімату, біорізноманіття та здоров'ям людини; і про необхідність активізувати та розширити наші національні служби охорони здоров'я. І останнє, але не менш важливе: необхідно посилити позицію політики в галузі охорони здоров'я в загальній політиці урядів і міжнародних організацій шляхом створення Глобального ради з охорони здоров'я та фінансів в «Великій двадцятці», визнаючи, що здоров'я є глобальним суспільним благом. Нові покоління заслуговують кращого світу; той, де прогрес не відбувається за рахунок їх здоров'я і здоров'я планети», — заявив професор Маріо Монті, голова Загальноєвропейської комісії з питань здоров'я та сталого розвитку.

ЄДИНЕ ЗДОРОВ'Я

Концепція «Єдине здоров'я» визнає взаємозв'язок між людьми, тваринами, рослинами і їх загальним середовищем. Коли одна частина «Єдиного здоров'я» знаходиться в небезпеці, інші частини також знаходяться в небезпеці. Вважається, що діяльність людини, така як вирубка лісів, торгівля і поглинання дикої природи, а також міжнародні поїздки, привели до появи SARS-CoV-2 і сприяли його глобальному розповсюдженню. Нас і наших нащадків чекає небезпечне майбутнє, якщо ми не приймемо термінових заходів для зміни курсу.

  • Комісія рекомендує країнам сформувати міждержавні стратегії Єдиного здоров’я, що ґрунтуються на концепції «здоров’я в усіх політиках», щоб уберегти майбутні покоління від загроз для їхнього існування.

НЕРІВНІСТЬ

Протягом багатьох років політика сприяла високому рівню багатства і нерівності доходів, недостатнім інвестиціям в соціальний захист, нерівним можливостям, відсутності гарантій зайнятості, ненадійним житловим умовам, расизму та іншим формам дискримінації. Ми повинні закрити прогалини в рівності зараз, щоб виправити падаючий рівень довіри до державних органів і зменшити поляризацію в суспільстві.

  • Комісія рекомендує країнам виявляти і націлюватися на тих, хто веде ненадійний або бідний спосіб життя, і долати суспільну недовіру для поліпшення соціальної згуртованості, включаючи встановлення квот на представництво жінок в державних органах, яким доручено розробляти і реалізовувати політику в галузі охорони здоров'я.
  • Комісія рекомендує країнам збирати дані про різні рівні здоров'я населення і розвивати моніторинг нерівності стосовно здоров'я і доступу до медико-санітарної та соціальної допомоги.

ІННОВАЦІЇ

Пандемія ясно продемонструвала, що існуюча модель інновацій в галузі охорони здоров'я, в якій велика частина ризику лягає на державний сектор, а більша частина прибутку надходить в приватні компанії, недосконала і не відповідає призначенню. Масштаб пандемії призвів до того, що величезний обсяг ресурсів був спрямований на дослідження і розробку вакцин, у той час як продукція з обмеженими ринками збуту, зокрема препарати для лікування рідкісних захворювань, залишилася поза увагою.

  • Комісія рекомендує урядам використовувати інновації для поліпшення «Єдиного здоров'я» на основі партнерства між державним і приватним сектором, де розділяються як ризики, так і віддача.

ІНВЕСТИЦІЇ

Пандемія стала безпрецедентним потрясінням для національних систем охорони здоров'я. Не вистачало майже всього: ліжок, медпрацівників, засобів захисту, навіть кисню. У той же час за межами наших лікарень немічні і літні люди в установах тривалого догляду не були достатньо захищені, що стало причиною багатьох смертей, яких можна було уникнути. У багатьох країнах рутинна діяльність, така як первинна медико-санітарна допомога та психіатричні послуги, фактично припинилася. Призупинення деяких видів діяльності, таких як скринінг раку, ймовірно, буде мати серйозні наслідки в найближчі роки.

  • Комісія закликає країни усунути давні прогалини у фінансуванні первинної медико-санітарної допомоги, психічного здоров'я та соціальної допомоги, одночасно інвестуючи і захищаючи трудові ресурси охорони здоров'я.
  • Комісія закликає уряди приділяти пріоритетну увагу профілактиці інфекційних і неінфекційних захворювань, а не реагування на проблеми охорони здоров'я в міру їх виникнення.

НАГЛЯД І МОНІТОРИНГ

Запобігання пандемії і управління нею не можна залишати на розсуд приватних ринків або окремих країн. Країна або країни, нездатні стримати вірус, стають джерелом нової інфекції і різновидів. Тому спостереження і збір даних стають важливими для боротьби з пандемією і вимагають глобальних зусиль, заснованих на довірі та обмін інформацією. Збір даних про витрати на охорону здоров'я також може використовуватися для прийняття обґрунтованих рішень і стимулювання інновацій.

  • Комісія закликає країни інвестувати в заходи щодо зниження загроз здоров'ю, створення систем раннього попередження і посилення епіднагляду та збору даних, зберігаючи при цьому приватне життя.

ГЛОБАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ

COVID-19 продемонстрував, що деякі структури управління не змогли захистити наше суспільство від найгірших наслідків пандемії, а деякі країни вдалися до заходів у відповідь, заснованим на політиці, а не науці. Зараз немає глобальної системи оподаткування, і немає ніякого способу накласти санкції на країни, які не роблять внесок в глобальну охорону здоров'я. Щоб захистити майбутні покоління і бути готовими до наступної пандемії, ми повинні поліпшити глобальне управління охороною здоров'я.

  • Комісія закликає до створення Глобального ради з охорони здоров'я під егідою G20, розробці Глобального договору про пандемію і Глобальної політики щодо пандемічних вакцин.

РЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ

Європейський регіон ВООЗ простягається від західної окраїни континенту в Атлантичному океані (Гренландія) до далекого сходу Росії і Тихого океану. Це надзвичайно різноманітний регіон, з різним рівнем добробуту, чисельністю населення, демографічними даними, доступом до охорони здоров'я, рівнями освіти і (цифрової) взаємопов’язаності. Це створює ряд проблем координації і політики.

  • Комісія закликає до створення Загальноєвропейської мережі з контролю за захворюваннями і Загальноєвропейської ради з питань загроз здоров'ю при одночасному інвестуванні в платформи обміну даними і взаємодії даних у всьому регіоні.

Нагадаємо, що виконавчий директор Програми Всесвітньої організації охорони здоров'я з надзвичайних ситуацій в області охорони здоров'я доктор Майк Райан вважає, що коронавірус буде продовжувати мутувати і, швидше за все, залишиться на планеті надовго.

Він додав, що COVID-19 продовжує мутувати в країнах, де число невакцинованих ще велике, і колишні надії на викорінення коронавірусу зменшуються.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі