Пандемія COVID-19 може «згаснути» в 2022 році — The Economist

Поділитися
Але «приборкання» коронавірусу не ліквідує невдачі в системах охорони здоров’я.

Пандемії не «вмирають» – вони згасають. І це те, чого, ймовірно, варто чекати для пандемії COVID-19 у 2022 році. Однак локальні та сезонні спалахи коронавірусу залишаться, особливо в країнах із хронічно пасивною вакцинацією, пише The Economist.

Епідеміологам також потрібно буде стежити за новими варіантами вірусу, які можуть обійти дію вакцин.

Незважаючи на це, у найближчі роки, коли COVID стане ендемічним захворюванням, таким як грип чи звичайна застуда, життя в більшості країн світу, ймовірно, повернеться до відносно нормального стану.

За цією перспективою криються як приголомшливий успіх, так і гірка невдача. Успіх полягає в тому, що дуже велика кількість людей буде вакцинована і на кожній стадії перебігу хвороби, від легких симптомів до інтенсивних випадків, нові ліки зможуть значно знизити ризик смерті.

Швидке створення та ліцензування такої кількості вакцин і методів лікування нового захворювання стало справжнім науковим тріумфом. Для прикладу, вакцина проти поліомієліту «пройшла» 20 років від перших випробувань до першої ліцензії.

До кінця 2021 року, всього через два роки після того, як вірус SARS-COV-2 був вперше ідентифікований, світ зміг отримувати приблизно 1,5 мільярда доз вакцини проти COVID-19 щомісяця. Аналітики прогнозують, що до кінця червня 2022 року можна буде отримати 25 мільярдів доз вакцини.

Імунітет, отриманий великою ціною

Вакцини не забезпечують повного захисту, особливо для людей похилого віку. Але й у цьому випадку медицина змогла впоратися з проблемою. Наприклад, ранні симптоми коронавірусу можна лікувати за допомогою молнупіравіру. Згідно з дослідженнями, препарат наполовину скорочує смертність і кількість госпіталізацій. Тяжкохворі можуть отримувати дексаметазон, який знижує ризик смерті на 20-30%.

Поєднання вакцинації та лікування можна розглядати як стіну, що блокує певну частину атак вірусу. Зведення кожної нової стіни ще більше знижує летальні випадки COVID.

Однак поряд з цим успіхом є і невдача. Ще одна причина, чому коронавірус завдасть менше шкоди в майбутньому, полягає в тому, що він уже й так приніс багато катастрофічних наслідків у минулому.

Велика кількість людей захищена від поточних варіантів COVID лише тому, що вони вже перехворіли. Але значна частина населення, особливо в країнах, що розвиваються, залишиться незахищеною до 2022 року.

Такий імунітет отриманий великою ціною. The Economist відстежив рівень надмірних смертей під час пандемії. За оцінками аналітиків, загальна кількість летальних випадків коронавірусу становить близько 16,5 млн, що в 3,3 рази більше, ніж свідчать офіційні дані.

Для прикладу, у Великій Британії восени можна було виявити антитіла до COVID у 93% дорослих. Люди схильні до повторного інфікування, як показує Британія, але з кожним контактом з вірусом імунна система стає все більш «обладнаною», щоб відштовхувати його. Поряд з новими методами лікування та тим, що все більше молодих людей інфікуються, можна пояснити, чому рівень смертності у Великій Британії зараз становить лише десяту частину від того, що було на початку 2021 року. Інші країни, ймовірно, також підуть по цій траєкторії.

Однак подібні очікування можуть не виправдатися, якщо з’являться нові, ще більш небезпечні штами коронавірусу. Вірус постійно мутує, і чим більше його в циркуляції, тим більша ймовірність появи нового інфекційного варіанту. Водночас наявні методи лікування, ймовірно, залишаться ефективними, і вакцини можна буде швидко «налаштувати» із врахуванням мутацій вірусу.

Люди будуть помирати від коронавірусу, якщо вони не вакциновані або не можуть дозволити собі ліки. Іноді люди залишаються вразливими до хвороби, тому що відмовляються від щеплення, коли їм його пропонують — це провал у поінформованості суспільства.

Але дози вакцин також накопичуються багатими країнами, і отримати щеплення в бідних регіонах планети досить важко.

COVID ще нікуди не зникає. Але до 2023 року ця хвороба перестане бути небезпечною для життя більшості людей у ​​розвиненому світі. Однак коронавірус все ще становитиме смертельну загрозу для мільярдів людей у ​​бідних країнах. Водночас COVID-19 на шляху до того, щоб стати ще однією ендемічною хворобою, резюмує видання.

Пандемія коронавірусу може закінчитися тоді, коли система охорони здоров'я не буде перенавантажена через госпіталізації та летальні випадки у зв'язку з ковідом. Про це заявив директор Європейського регіонального бюро ВООЗ Ханс Клюге.

Якщо сьогоднішня тенденція з поширенням інфекції не зміниться, то до лютого наступного року від ускладнень ковіду може померти ще пів мільйона людей у Європі. А все тому, що в регіоні, за словами Клюге, затримується вакцинація.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі