Світ не готовий до наслідків глобального потепління, зміни екосистеми Землі будуть катастрофічними і незворотними, застерігає доповідь ООН, презентована в японському місті Йокогама Міжурядовою групою експертів щодо зміни клімату.
Слідства потепління будуть очевидні вже у наступне десятиліття - екстремально холодні короткі зими, які чергуються з екстремально спекотним літом і періодами міжсезоння, коли спека і мороз можуть змінювати один одного протягом доби. Весна і осінь можуть піти в історію. Погіршиться якість повітря, зміниться його хімічний склад з піковою концентрацією атропогенного вуглекислого газу, відбудеться неминуче підвищення кислотності вод світового океану.
Зміни температур будуть відбуватися швидше на суші, ніж в океані, однак найстрімкішим процес буде в Арктиці. Танення льодовиків призведе до підвищення рівня світового океану від 0,58 до 0,98 метрів до 2081-2100 років, порівняно з 1986-2010.
Мільйони людей, що живуть на узбережжі материків, загинуть від частих повеней або будуть змушені переселитися. Зникнуть або мігрують багато видів риб і наземних тварин. Різко впаде продуктивність сільського господарства, що на тлі зростання населення Землі призведе до нестачі їжі і питної води. Міграція набуває катастрофічних масштабів.
"Цього не уникне жоден регіон, - сказала в інтерв'ю "Голосу Америки" експерт з питань клімату в Інституті світових ресурсів Келлі Левін. - Ми бачимо заяву про те, що внаслідок прибережних повеней через підвищення рівня моря сотні мільйонів людей можуть загинути або стати біженцями вже до кінця цього століття".
Повені стануть буденними в Африці та Австралії, хвилі екстремальної спеки очікуються в Північній Америці, Європі, Африці та Азії, а "втрати у різноманітті екосистеми можуть бути настільки масштабними, що навіть не вкладаються у прогнози", - каже Левін.
Найбільш незахищеними перед жорстоким кліматом будуть найбідніші верстви населення, коли вода, їжа і добробут економіки опиняться під загрозою. Однак серйозні потрясіння чекають і на найбільш розвинені індустріальні країни. "Навіть якщо людство зробить неймовірні зусилля для запобігання подібному сценарію, багато змін продовжаться за інерцією і розтягнуться на століття", - йдеться в доповіді. За оцінками експертів, заходи зі зниження емісії, і як наслідок - радіації (головної причини глобального потепління), повинні стати пріоритетом для всіх політиків: витрати можуть перевищити сотні трильйонів доларів.
"Хоча доповідь зосереджено на холодному, аналітичному, іноді депресивому погляді на виклики, що стоять перед нами, вона все ж залишає місце для можливих рішень", - говорить співавтор доповіді Крістофер Філдс. За його словами, "доповідь може підготувати суспільство до адаптації, міграції і трансформації для будівництва світу, який не тільки більше готовий до зміни клімату, але й взагалі - фундаментально кращого світу".
Держсекретар США Джон Керрі зазначив, що документ лунає як сигнал тривоги, який неможливо ігнорувати: "Якщо ми не будемо діяти рішуче і швидко, то, як кажуть учені, наш клімат, наш спосіб життя, буквально саме життя у небезпеці. Заперечувати дані науки - злочин". Керрі уточнив: "Дехто каже, що ми не можемо дозволити собі діяти, але ціна бездіяльності - катастрофічна".
Нагадаємо, що запропонований президентом Обамою пакет законів про зміну клімату поки не знайшов достатньої підтримки в Конгресі.
Доповідь Міжурядової групи експертів ООН щодо зміни клімату може допомогти виробити основи для переговорів у 2015 році щодо нового глобального договору про клімат, який покликаний замінити Кіотський протокол. !zn
Читайте також:
В Австралії будівництво найбільшого у світі вугільного порту загрожує знищити Великий Бар'єрний риф
Вчені уточнили прогноз про глобальне потепління - воно може виявитися в два рази сильнішим
Вчені вважають, що причиною глобального потепління стали люди