Окупанти відкрили школу операторів БпЛА у так званому «Кримському федеральному університеті», створеному після анексії Криму на базі Таврійського національного університету імені Вернадського, передає Центр журналістських розслідувань. При цьому там керувати дронами-камікадзе навчають не лише цивільних, а й військових.
Так, цього року у КФУ почав роботу «Центр безпілотних літальних систем», який створили із секції пілотування дронів. Спочатку це був спортивний гурток, в якому займалися студенти. Однак вже у серпні його перетворили на майданчик для реалізації програми окупаційного «МВД» – «Безпечне місто».
В рамках цього проєкту поліцейських з окупованого Криму навчали керувати дронами нібито, аби ті дистанційно могли стежити за громадським порядком. Згодом гурток перетворився на цілий проєкт та отримав назву «Високотехнологічний студентський спорт», а ще пізніше його стали називати «Центр безпілотних літальних систем».
У серпні 2023 року окупанти заявляли, вже навчили понад 70 операторів дронів. Три пункти з їхньої підготовки організували в окупованому Сімферополі, ще один планують відкрити у Ялті. За останніми даними організаторів, школа випускає по 10 готових пілотів кожні два тижні.
У центрі журналістських розслідувань вважають, що «Центр безпілотних літальних систем» є одним із головних на сьогодні проєктів КФУ, який збираються зробити республіканським.
Від початку існування і до сьогодні очолює, просуває в маси проєкт, а також допомагає росіянам освоювати «новітні технології» Ігор Геннадійович Бойко. Цей прибічник російських вбивць народився в Алушті, вивчав у КФУ філософію і три роки обіймав посаду голови учнівської ради.
Ще одна важлива в КФУ фігура – це колаборант і політик-невдаха Ігор Олександрович Кийко. З відкритих джерел відомо, що 2015-го він балотувався в різних округах до окупаційного «государственного совета» Криму, а 2016-го – до Державної думи РФ. Зараз же його знають як директора спортивного клубу Кримського федерального університету, на базі якого і проводяться навчання пілотів.
Керівник проєкту Бойко в одному з інтерв’ю казав, що у Центра всього два кваліфікованих інструктори. Обидва виявилися студентами.
Перший і, як зазначили в ЦЖР, наймедійніший із них – Олександр Олександрович Грицаєнко. Він родом з Сімферополя, навчається на юридичному факультеті та є курсантом того самого університетського військового навчального центру.
Ще один «кваліфікований» інструктор – це Даніїл Владімірович Лунєв. Він народився в Республіці Башкортостан, є колишнім кадетом, який приїхав до окупованого Криму навчатися 2019 року.
Інструктор Лунєв, за даними Центру журналістських розслідувань водночас ще й директор «Фонду розвитку і підтримки КФУ». Саме цей фонд наприкінці вересня отримав подяку від командування 18-ої загальновійськової армії РФ за технічну та наукову підтримку під час проведення «спеціальної військової операції», яка насправді є нічим іншим як війною.
У ЦЖР зазначили, що працівників у такого Центру більше, ніж двоє.
«Є профільні фахівці, які погодилися працювати в КФУ та займатися цими напрямками. Крім того, що є менеджери, є техніки, а є професіонали, які дронами керують краще, аніж за кермом автомобіля», – розповідав пропагандистам Ігор Бойко
За даними Центру журналістських розслідувань, одним із таких профільних спеціалістів є Віталій Максимович Сауляк. Нині його представляють як провідного спеціаліста з авіамодельного спорту ДОСААФ Росії. Однак раніше його знали як першого керівника та співзасновник компанії «Робоавиа». Саме в цю компанію перетворився авіамодельний гурток на аеродромі Заводське, яким колись керував Сауляк. Після продажу компанії підставним росіянам із Ростова «Робоавиа» тепер виготовляє безпілотники для армії РФ та будує новий завод у Ростовській області, аби дронів-убивць було більше.
Керівник проєкту «Центр безпілотних літальних систем» Ігор Бойко в одному зі своїх інтерв’ю згадував, що в них навчалися не лише курсанти, а й колеги з інших окупаційних вишів, зокрема, з окупованого Мелітополя. Там на базі так званого державного університету також має відкритися аналогічний Центр і школа для пілотів.
Такої інформації Центр журналістських розслідувань ще не зустрічав, але про початок виробництва FPV – дронів і тренувального центру для операторів заявляв загін БАРС-32, відомий як «батальйон Судоплатова».
Нагадаємо, російські війська тестують нові безпілотники, зокрема «Італмас» та «Скальпель». Перший уже встигли охрестити «газонокосаркою» за характерний звук під час польоту, а другий називають покращеною версією іншого дрону – «Ланцету». Розробник БПЛА Валерій Боровик розповів, чим нові російські дрони можуть бути небезпечними для воїнів ЗСУ та критичної інфраструктури.