Коли COVID-19 вперше почав поширюватися по всьому світу навесні 2020 року, надзвичайна ситуація в галузі охорони здоров’я спричинила економічну та фінансову кризу. Коли країни були заблоковані локдаунами, вони пережили свої найглибші економічні спади. Проте, катастрофічної фінансової паніки вдалося уникнути. Банки залишались досить стійкими. Частково це стало наслідком регулювання після світової фінансової кризи, пише журнал The Economist.
Величезний фіскальний стимул, державні кредитні гарантії та дії центрального банку також допомогли уникнути кристалізації багатьох втрат. Цей стимул допоміг оживити дух на Уолл-стріт, але багато дрібних компаній сильно постраждали. Коли з’явилася новина про ефективну вакцину від коронавірусу на початку листопада, на тлі цього почала рости фінансова активність навіть у країнах, що розвиваються.
Економічне відновлення було нерівномірним. Лише Китай серед великих економік, ймовірно, виріс у 2020 році. Завдяки щедрості стимулів та гнучкому ринку праці Америка не виправдала песимістичні економічні прогнози, щоб уникнути економічних шрамів, які спостерігались у попередніх рецесіях. Тим часом у багатьох країнах, що розвиваються, було менше фіскального простору, щоб запропонувати великі фінансові стимули для економіки, тому такі країни постраждали більше.
Однак, так чи інакше, пандемія буде формувати економічні перспективи на роки вперед. Уряди глибоко зайшли в мінус і зіштовхнулися з величезним тягарем державного боргу. Рівень інфляції зараз далекий від критичного, як і протягом останнього десятиліття, але деякі економісти починають побоюватися, що нинішні фінансові тенденції можуть спричинити повернення інфляції.
Навіть попри це, пандемія, можливо, принесла і деякі гарні новини для економіки. Бізнес застосував нові технології та механізми, які допомогли підвищити продуктивність та довгострокові перспективи зростання.
У сфері фінансів COVID-19 прискорив цифровізацію, перемістивши платежі та банківську діяльність з фізичної на віртуальну сферу. Зростаючий фінансовий вплив технологізації може прискорити цифрову трансформацію. Багато центральних банків почали серйозно замислюватися над випуском власних цифрових валют, зокрема цифровізацію валюти почали тестувати в Китаї.
Подальший розвиток фінансової системи Китаю залучив фінансові компанії з Уолл-стріт до більшого зближення з Пекіном. Це продемонструвало намір Китаю наздогнати Америку і, можливо, з часом кинути виклик домінуванню долара. Зараз перед більшістю країн стоїть завдання забезпечити плавне відновлення економіки.
COVID-19 був не єдиним великим потрясінням для урядів та фінансистів у 2020 році. Проблема зміни клімату також переросла у великі масштаби. Уряди та компанії встановлюють цілі відносно кліматичної нейтральності та випускають більше «зелених» облігацій, що також впливає на глобальний економічний стан. Однак, попри весь негатив, пандемія все-таки відкрила можливості та стимули для подальшого розвитку, резюмує видання.