Санкції, запроваджені проти РФ за повномасштабне вторгнення в Україну, створили мотивацію для зміни режиму для тих, хто під них потрапив, заявив в інтерв'ю ZN.UA директор «Фонду боротьби з корупцією» (ФБК) Олексія Навального Владімір Ашурков, з яким поговорила Інна Ведернікова. Він також пояснив, навіщо США закликали допомогти зі збором даних про російських корупціонерів.
«Мені здається, мотивацію створено — ті, хто потрапив під санкції, розуміють, що зможуть звільнитися від них, лише коли режим у Росії зміниться. При цьому наївно очікувати, що хтось із бізнесменів може безпосередньо вплинути на Путіна та його агресивну політику. Проте великі російські бізнесмени досить винахідливі й креативні люди. Вони можуть розробити та втілити у життя план, як домогтися змін у Росії», – зазначив Ашурков.
Відповідаючи на запитання, чи ФБК має намір співпрацювати в рамках пропозицій казначейства США щодо оплати за надану інформацію про активи російських олігархів він зазначив, що Фонд перебуває в контакті з відомствами США, ЄС і Великої Британії, які займаються питаннями санкцій і пошуком активів підсанкційних осіб.
«Поки не до кінця зрозумілий механізм винагород за інформацію, про яку оголосили США, але якщо він реально почне діяти, це створить серйозну мотивацію для розслідувачів у всьому світі допомагати в цій справі», – зазначив Ашурков.
Він додав, що, безумовно, американськими відомствами накопичено великий обсяг інформації про російських корупціонерів. Але є багато непублічної інформації, яку поінформовані люди будуть мотивовані надати за винагороду. Як зазначив Ашурков, якщо США матиме працюючий механізм конфіскації санкційних активів, то для них не має бути проблемою поділитися відсотком від цього з тими, хто надасть інформацію. Директор ФБК зауважив, що зайвої інформації такого роду не буває.
Що стосується списку 28, який містить прізвища, що особливо цікавлять США, і рівня сприяння ФБК у наданні інформації Ашурков зазначив: «Специфіка нашої роботи в тому, що ми не коментуємо в пресі інформацію, яку ми поки що не готові зробити публічною. Це стосується і цього списку, і тієї інформації, яка у нас є за його учасниками».
Нагадаємо, казначейство Сполучених Штатів Америки пропонує 5 мільйонів доларів тим, хто надасть інформацію про активи олігархів. Інформація повинна ефективно допомогти в арешті або заморожуванні цих активів.