Обама відкрив свій останній саміт з ядерної безпеки зі скромнішими амбіціями – Washington Post

Поділитися
Обама відкрив свій останній саміт з ядерної безпеки зі скромнішими амбіціями – Washington Post Обама відкрив свій останній саміт з ядерної безпеки © Yahoo!News
За сім років американському президенту вдалося втілити лише невелику частину своїх амбітних планів щодо ядерного роззброєння у світі.

Президент Барак Обама сьогодні вітає світових лідерів у 3, де впродовж наступних двох днів вони візьмуть участь у саміті з ядерної безпеки, мета якого привернути увагу світу до того, що сам американський президент назвав "пріоритетом", але у чому його адміністрація досягла малого успіху.

Про це сьогодні на сторінках Washington Post пишуть Девід Накамура і Стівен Муфсон. Через сім років після того, як Обама в Празі виголосив палку промову про "світ без ядерної зброї", він відкриває свій четвертий і останній саміт, пропонуючи скорочення бюджетних витрат на ядерні програми, залишаючи при цьому недоторканними інші види новітнього озброєння.

Оглядачі нагадують, що у Вашингтон сьогодні приїдуть лідери Індії і Пакистану, які не захотіли відмовлятися від своїх арсеналів. Водночас, за столом лідерів одне крісло буде порожнім. Росія, яка має один з найбільших ядерних арсеналів, вирішила не брати участь у зустрічі через напругу у відносинах з США.

"Президент добився лише малу частину того, на що він сподівався", - сказав президент Ploughshares Fund Джозеф Сірінціоне.

Експерт пояснив, що Обама зміг добитися угоди з Іраном про обмеження його ядерної програми, домовився з кількома іншими країнами скоротити на чверть свої запаси ядерних матеріалів і підписав з Росією нову угоду про скорочення стратегічних наступальних озброєть. Але після виснажливих переговорів з Іраном, "деякі речі вийшли за межі" порядку денного Обами щодо роззброєння. Чиновники з Білого дому заперечують висловлювання критиків про те, що сьогоднішня відсутність делегатів з Росії – це серйозний регрес.

Заступник радника президента США з питань національної безпеки Бен Родес нагадав про допомогу Москви досягти угоди з Іраном. А те, що російська сторона проігнорувала ядерний саміт, на його думку, нічого не означає.

"Так вони лише ізолюють себе", - сказав Родес, додавши, що США ведуть з Москвою діалог і співпрацю у питанні ядерної безпеки.

Оглядачі нагадують, що саміт з ядерної безпеки Обама вперше провів у Вашингтоні через рік після своєї промови у Празі, яку він виголосив 9 квітня 2009 року. За цей час зустрічі відбулися в Сеулі і Гаазі. І зустріч, яка почнеться сьогодні, стане останнім шансом для президента США дати нових поштовх своєму проекту. І зараз саме час, оскільки КНДР погрожують Вашингтону і сусідам у Азії провокативними тестами ракет і бомб, які в Пхеньяні називають "водневими". А теракти, організовані "Ісламською державою", нагадують про велику небезпеку від можливості, що ядерні матеріали потраплять у руки терористів.

В планах Обами провести окремі зустрічі з лідерами Китаю, Японії і Південної Кореї з метою обговорення погроз Північної Кореї. Білий дім сподівається вмовити Пекін посилити тиск на Пхеньян після того, як китайська сторона погодилася підтримати економічні санкції ООН, які були запроваджені після останніх північно-корейських випробувань. У свою чергу, голова Міжнародної агенції ядерної енергетики Юкіа Амано визнав, що існує велика загроза потрапляння ядерних матеріалів у руки "Ісламської держави". За останні два десятиліття були зафіксовані 2,7 тисяч випадків зникнення збагаченого урану.

Тим часом, Обама анонсував спеціальну сесію на саміті, присвячену боротьбі проти "Ісламської держави". Однак поки нові терористичні загрози зростають, старі занепокоєння досі лишилися. Експерт з ядерної безпеки Прінстонського університету Брюс Блер сказав, що в США і Росії досі є 1,7 тисяч ядерних боєголовок, готових до запуску в будь-який момент. Експерт закликав обидва уряди зайняти більш "розважливу" позицію, однак два неназвані чиновники з Білого дому відповіли йому, що такі дії були б "не розсудливим".

Нагадаємо, що президент України Петро Порошенко теж візьме участь у саміті з ядерної безпеки у столиці США. У Вашингтоні Порошенко зустрінеться зі світовими лідерами та виступить з промовою у Капітолії. Як повідомляє прес-секретар українського національного лідера Святослав Цеголко, Порошенко зустрінеться з віце-президентом США Джозефом Байденом, главою уряду Нідерландів Марком Рютте, генсеком ООН Пан Гі Муном, президентом Польщі Анджеєм Дудою та президентом Аргентини Маурісіо Макрі. Водночас, його зустріч з президентом Бараком Обамою не запланована.

Напередодні візиту Порошенка у США екс-посол Стівен Пайфер написав на своїй сторінці у Twitter, що Порошенку не доведеться ніяковіти у Вашингтоні через Віктора Шокіна. Оскільки Верховна Рада кілька днів тому звільнила Генпрокурора. Але при цьому він не згадав про інформацію щодо обіцянок Вашингтона передати Києву мільярд доларів допомоги у обмін на звільнення Шокіна.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі