Президент США Барак Обама санкціонував точкові повітряні удари по бойовикам "Ісламської держави", якщо вони будуть загрожувати американським дипломатам і військовим і запустив операцію з надання гуманітарної допомоги для запобігання геноциду представників іракської релігійної меншини, які були змушені покинути свої будинки.
"Сьогодні я санкціонував дві операції в Іраку. Точкові повітряні удари для захисту американського персоналу і надання гуманітарної допомоги для порятунку тисяч мирних іракців, які знаходяться в пастці, в горах, без їжі і води", - заявив глава держави на спеціальному брифінгу.
За його словами, у ці дні ісламісти продовжили своє просування, зокрема, до міста Ербіль, де працюють американські дипломати і військові радники. "Я наказав військовослужбовцям завдати точкових ударів по колонам ІД, якщо вони наблизяться до міста", - уточнив президент. Він підкреслив, що буде завдано ударів, "якщо терористи загрожують нашому персоналу або обладнанню в будь-якій точці Іраку", включаючи посольство в Багдаді.
Однак нової наземної військової операції в Іраку не буде, заявив Обама. "Я знаю, що багато з вас стурбовані з приводу військових дій в Іраку, навіть обмежених подібними ударами. Я це розумію", - сказав він.
Президент нагадав, що виконав одну зі своїх передвиборних обіцянок - вивів американські війська з Іраку. "Як головнокомандувач, я не дозволю, щоб США були втягнуті в іншу війну в Іраку. Хоча ми і підтримуємо іракців в їхній боротьбі з терористами, американські бойові частини не повернуться воювати в Ірак", - вказав президент.
За його словами, виходом з кризи має стати реконсолідація серед іракців, відновлення армії країни. І в цьому США їм допоможуть. Допомога буде надана іракському уряду і курдським військам, "щоб вони могли ефективніше боротися проти ІД".
США також мають намір, за запитом влади Іраку, надати гуманітарну допомогу цивільному населенню країни. За словами глави Білого дому, цивільне населення, особливо страждає під час просування по країні екстремістів. Це окремо стосується релігійних меншин, включаючи християн і єзидів. Зараз, підкреслив президент, вони змушені ховатися в горах, без харчів і води. Обама назвав це геноцидом.
Міністерство оборони США повідомило, що військові скинули 72 упаковки з продовольством і водою іракцям. За заявою Пентагону, ця місія здійснювалася з декількох авіабаз у зоні відповідальності Центрального командування США з застосуванням одного літака С-17 і двох С-130, яких супроводжували два винищувачі F/A-18. Місія не вимагала участі американських наземних військ.
Сунітські бойовики ІСІЛЬ, яка є відгалуженням "Аль-Кайди", знаходяться за півгодини їзди від міста Ербіль. У минулі вихідні вони завдали принизливої поразки курдським силам, в результаті чого десятки тисяч людей з давньої громади єзидів були змушені тікати з міста Сінджар в сусідні гори. !zn
Читайте також:
В Іраку бойовики-ісламісти захопили склад з хімічною зброєю
Саудівська Аравія розмістила на кордоні з Іраком 30 тисяч військовослужбовців
В Іраку ісламісти захопили кілька нафтових родовищ і одну з найбільших авіабаз
В Іраку "революціонери арабських племен" захопили один з найбільших НПЗ країни