В п'ятницю Держсекретар Джон Керрі сказав, що сирійський і російський уряди повинні відповісти за військові злочини, скоєні в Сирії, де вони скидають бомби на мирне населення. А розвідка США оголосила про свою впевненість в причетності російського уряду до кібератак проти Демократичної партії.
Про це сьогодні пише Wall Street Journal, додаючи, що багато хто може пригадати, як Барак Обама насміхався над кандидатом-республіканцем в президенти США Міттом Ромні в 2012 році за те, що він назвав Росію головним ворогом Америки. І не варто забувати те, як випадково була записана розмова пошепки між Обамою і Дмитром Медведєвим, під час якої американський президент обіцяв російському підтримку і співпрацю, якщо він переможе на виборах.
Але до влади повернувся Володимир Путін і почав ставитися до Обами так, "ніби він був президентом Азербайджану". Він влаштував анексію Криму, розв'язав війну проти України, його військові вторглися на Близький Схід, а тепер він намагається вплинути на вибори президента США.
Несподівана заява Керрі щодо воєнних злочинів Кремля в Сирії ілюструють його розчарування тим, як часто несправжня російська дипломатія його дурила. Однак, зміна його риторики навряд чи щось змінить, оскільки зречення Обами від Сирії лишила США дуже мало важелів впливу на місцях. Якщо Керрі підніме проблему військових злочинів в ООН, Росія, а можливо і Китай, накладуть вето на будь-яке рішення Ради безпеки що цього приводу.
Інша справа – це втручання в американські вибори. Під час незвичної спільної заяви у п'ятницю Департамент внутрішньої безпеки і директор ЦРУ сказали, що "Розвідувальне співтовариство США впевнене, що російський уряд напряму пов'язаний з викраденням електронних листів американських громадян і інститутів включно з політичними організаціями". При цьому, чиновники наголосили, що "Росія використовувала схожу тактику і техніку по всій Європі і Євразії", і що лише "російські чиновники найвищого рангу" можуть дозволити такі дії. "Чиновники найвищого рангу" - це майже евфемізм для Путіна.
Питанням лишається, чому адміністрація Обами лише зараз публічно оголосила про причетність Москви до хакерських атак. Одна з причин, можливо, полягає в тому, щоб попередити Росію припинити відмовлятися від усіх угод з США перед виборами. Але російські хакерські звички – не новинка, а Путін досі ховає від американського правосуддя колишнього агента американських спецслужб Едварда Сноудена.
Видання зауважує, що вірогідно, що Білий дім намагається використати звинувачення проти Росії у втручанні у вибори для того, щоб покращити позиції кандидата-демократа Гіларі Клінтон на виборах. Її команда пов'язала заяву адміністрації з Трампом якраз перед другим туром передвиборчих дебатів.
Однак, самі лише заяви не зупинять Росію. У Путіна дуже мало причин відступати, тому що його ніколи не змушували заплатити високу ціну кіберзлочинність. І тепер, коли Обама прозрів щодо Путіна, питанням лишається чи дозволить американський президент лишитися російському безкарним.
Нагадаємо, що міністр закордонних справ Жан-Марк Еро заявив, що Франція хоче попросити суд в Гаазі розслідувати військові злочини Росії в Сирії. Про це він сказав після зустрічі з Керрі, який висловив подібні думки.
Нещодавно Росію звинуватили у військових злочинах у Сирії на засіданні Радбезу ООН. Посол Великобританії в ООН Метью Рікрофт звинуватив Росію у використанні бомб, які зазвичай використовують для знищення військових бункерів, проти мирного населення Алеппо.