NYT: В Україні і в Росії Путін воює проти всього, що збудував Горбачов

Поділитися
NYT: В Україні і в Росії Путін воює проти всього, що збудував Горбачов
І йдеться не лише про бажання Кремля знищити незалежність України, а й демонтувати все те, що Горбачов збудував в самій Росії.

24 лютого, коли Росія вторглася в Україну, спадщина Міхаіла Горбачова нависла над промовою Владіміра Путіна, яку він виголосив на світанку.

«Параліч влади і волі - це перший крок до повної деградації і забуття. Ми втратили впевненість лише на мить, але цього вистачило, щоб порушити баланс сил в світі», - говорив Путін, маючи на увазі розпад СРСР.

Російський автократ вважає кінець Радянського Союзу «найбільшою геополітичною катастрофою століття» і «справжньою трагедією» для мільйонів росіян, які стали громадянами нових країн. За словами Путіна, причиною цієї «катастрофи» стали слабкі нерви лідера, який був готовий коритися вимогам підступного і дволикого Заходу. Пропаганда Кремля часто нагадує про цю помилку глядачам, наголошуючи, що Путін не збирається її повторювати, - пише в своїй статті голова московського бюро New York Times Антон Трояновскій.

В Україні Путін веде бій в тіні імперії, кінець якої очолив Горбачов. Російський автократ розв’язав війну, яка відібрала життя у тисяч людей в ім’я відновлення домінування Москви над тим, що в Кремлі називають «російськими землями». Але битва Путіна за скасування спадщини Горбачова, про чию смерть було оголошено у вівторок, виходить далеко за межі контролю над територіями. Вона також охоплює особисті і політичні свободи, які останній лідер СРСР запровадив, а сучасний Кремль намагається швидко ліквідувати.

«Всі реформи Горбачова тепер обнулені, перетворені на дим і попіл. Це була робота всього його життя», - сказав журналіст Алєксєй Венедіктов, який дружив з Горбачовим.

Перший і останній президент СРСР був ще при владі, коли радіостанція «Эхо Москвы» Венедіктова в 1990 році вперше вийшла в ефір, ставши символом нової свободи в Росії. Після того, як Путін наказав військам вторгнутися в Україну в лютому, Кремль закрив радіостанцію. Горбачов також витратив гроші за свою Нобелівську премію, щоб на початку 1990-х років заснувати «Независимую Газету». В березні російська влада змусила її зупинити вихід в тираж через новий закон про цензуру.

Останнім часом Горбачов був дуже хворим. І він сам публічно нічого не говорив про вторгнення Росії в Україну. Але його фонд, заявлена мета якого «просувати демократичні цінності», через два дні після початку війни виступив з заявою, в якій закликав «швидко припинити протистояння» і «негайно почати мирні переговори».

Однак, Горбачов - син українки і росіянина, - підтримував погляди Путіна щодо України, вважаючи українців «братнім народом», які зобов’язані залишатися на орбіті Росії. Він підтримав анексію Криму в 2014 році, назвавши це «волевиявленням населення» на півострові.

Крім того, Горбачов критикував Захід за «спроби затягнути Україну в НАТО», наголошуючи, що такі зусилля «можуть створити лише конфлікт між Україною і Росією». Однак, він був впевнений, що найгіршого можна уникнути. В 2014 році, коли його запитали про напругу між Києвом і Москвою, Горбачов назвав «абсурдом» припущення, що між країнами може початися війна.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі