NYT: Росія вперше в історії закономірно окупує кіберпростір України

Поділитися
NYT: Росія вперше в історії закономірно окупує кіберпростір України © unsplash/hishahadat
Москва втілює вже відточену стратегію окупації українських мереж, позбавляючи українців доступу до інформації і зв’язку з рідними.

Через кілька тижнів після захоплення Херсона російські солдати вдерлися в офіс місцевого інтернет-провайдера і наказали працівникам компанії віддати контроль над мережею.

«Вони прийшли, приставили автомат до голови і просто сказали: «Робіть ось це». І так вони крок за кроком вчинили з кожною компанією», - розповів New York Times Максим Смелянець, власник інтернет-компанії, яка забезпечувала з’єднання в Херсоні, але базується в Києві.

Російська влада перенаправила дані з мобільних і інтернет-мереж Херсона в російські мережі, повідомили виданню кілька чиновників. Доступ до Facebook, Instagram і Twitter заблокований, так само як і до українських сайтів новин чи інших незалежних джерел інформації. Окупанти відрізали доступ до мереж українських мобільних операторів, змусивши жителів Херсона користуватися послугами російських компаній.

Те, що сталося в південному українському місті, систематично повторюється в інших окупованих Росією частинах України. Обстріли і бомбардування руйнують міста і села, цивільних затримують, катують і вбивають, поставки продовольства і медикаментів майже припиняються. Про це New York Times розповіли правозахисники і очевидці. Українці, які змушені жити в окупації, мають доступ лише до російського державного телебачення і радіо. А щоб остаточно закріпити контроль, Росія окупує також частини українського кіберпростору. Через це Херсон, Мелітополь і Маріуполь відрізані від України. Мешканці цих міст не мають доступу до новин про війну, так само як і зв’язку з рідними. На деяких територіях інтернет і мобільний зв’язок взагалі відсутній. 

Обмеження доступу до інтернету - це авторитарний сценарій Росії, який, швидше за все, будуть відтворювати на кожній ділянці української території, який тільки вдасться окупувати. Українці опиняються під потужною цифровою цензурою і стеженням. Росія відстежує інтернет-трафік і цифрові комунікації, поширює пропаганду і контролює, які новини доходять до людей, а які ні.

«Перше, що окупанти роблять, коли приходять на українську територію, - вони перерізають мережі. Мета полягає в тому, щоб обмежити доступ людей до інтернету і заблокувати можливість підтримувати зв’язок з сім’єю й іншими містами, щоб недозволити їм отримувати правдиву інформацію», - сказав керівник розвитку мобільного зв’язку Міністерства цифрової трансформації України Станіслав Прибитько.

 New York Times пише, що російські зусилля, націлені взяти під контроль і встановти цензуру над українським інтернет-трафіком не має прецедентів у світі. Навіть після того, як Пекін посилив свій контроль над Гонконгом в 2019 році, інтернет в місті лишився здебільшого вільним від тої цензури, під якою перебувають міста на материковій частині Китаю. Російські тактики можна обійти за допомогою VPN. Однак, окупанти, швидше з авсе, будуть повторювати їх і в майбутньому.

New York Times пише, що російський контроль над інтернетом в Україні заснований на важливій інфраструктурі, яку збудували багато років тому. Анексувавши Крим, державна телекомунікаційна компанія Росії проклала через морське дно в Керченській протоці кабель, а також збудувала іншу необхідну інфраструктуру. Це дозволило перенаправити інтернет-трафік з півострова в Росію.

Тепер дані з окупованих частин України переспрямовуються на південь в Крим, а звідти по цьому кабелю в Росію. 30 березня трафік від херсонських компаній Skynet і Status Telecom раптом повністю зник. Через кілька днів сполучення було відновлене, але тепер воно відбувалося через російську державну компанію в Криму, - розповів інтернет-аналітик з компанії Kentik Даг Мадорі.

Російські сили також знищили інфраструктуру, яка сполучала окуповані міста на півдні з іншими регіонами України і глобальною мережею, пояснив Михайло Кононихін, начальник відділу інформаційних технологій і системний адміністратор провайдера, який обслуговував близько 10 тисяч клієнтів у Мелітополі. Він також вказав на те, що російські військові також крали обладнання українських компаній, щоб покращити зв’язок з Кримом, зокрема, оптоволокно.

«В деяких окупованих Росією частинах України цифрова цензура навіть гірша, ніж в самій РФ, кажуть чиновники і представники індустрії. В Херсонській і Донецькій областях заблокований доступ до Google, YouTube і Viber», - пише видання.

«Ми спостерігаємо за окупацією українського інтернету», - сказав директор інтернет-моніторингової компанії NetBlocks Алп Токер.

За словами українського журналіста з Херсона Костянтина Риженка, багато українських сайтів і банківські сервіси недоступні, так само як і соціальні мережі, такі як Facebook і Instagram. VPN стали необхідними для людей, щоб підтримувати зв’язок. Риженко розповів, що для покупки SIM-карт російських операторів українцям, які живуть в окупації, потрібно показувати паспорт. Це дозволяє російським військовим прив’язувати людей з їхніми мобільними телефонами і таким чином відстежувати їхнє пересування чи пошуки в інтернеті.

«Ви купуєте пристрій, який відстежує ваш трафік, добре знає, хто ви і точно визначає всі ваші дії в інтернеті», - сказав журналіст.

Видання пише, що деякі українські інтернет-провайдери саботували власні мережі, щоб не віддавати їх росіянам. Антон Коваль, який 21 день прожив в окупованому селі поблизу Києва, розповів, що російські солдати ходили по вулицях і знищували вежі стільникового зв’язку. Відрізані від інформації і зв’язку з зовнішнім світом деякі жителі у відчаї вилазили на дахи будинків, намагаючись зловити мережу.

«Але росіяни ловили людей, які намагалися залізти кудись повище. Коли сусід спробував вилізти на дерево, вони прострелили йому ногу», - розповів Коваль.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі