Українські партизани на окупованих територіях знищують промосковських чиновників, підривають мости та потяги, а також допомагають українським військовим, виявляючи ключові цілі, пише AP.NEWS.
Рух опору послабив контроль Кремля над південними регіонами України та поставив під загрозу його плани щодо проведення “референдумів” з метою анексії захоплених територій.
"Наша мета - зробити життя російських окупантів нестерпним і використати будь-які засоби, щоб зірвати їхні плани", - сказав в інтерв'ю АР Андрій, 32-річний координатор партизанської групи в Херсонській області під назвою "Жовта Стрічка".
Група отримала свою назву від одного із двох національних кольорів України, і її члени використовують стрічки цього відтінку для позначення потенційних цілей для партизанських атак.
Нещодавно українські війська використали поставлену США реактивну систему залпового вогню HIMARS, щоб вразити стратегічний Антонівський міст через Дніпро у Херсоні, перервавши основну лінію постачання росіян. Місто було наповнене листівками із погрозами на адресу російських військ. Безпосередньо перед атакою на міст з'явилися листівки, в яких йшлося: "Якщо HIMARS не впорається, допоможе партизанів".
"Ми даємо українським військовим точні координати різних цілей, тому допомога партизанів робить нову зброю дальньої дії, зокрема HIMARS, ще потужнішою, - сказав Андрій. - Ми невидимі, і в цьому наша сила".
Партизани координують свої дії із силами спеціальних операцій ЗСУ, які допомагають їм розробляти стратегію та тактику. В окупованих районах було створено мережу схованок зі зброєю.
Вибухівка, встановлена партизанами на дереві, спрацювала, коли повз проїжджав автомобіль з начальником Херсонської в'язниці Євгеном Соболєвим, проте він вижив, але були важко поранені два колаборанти, які знаходилися в автомобілі. Один із них помер.
Нагадаємо також: заступника голови адміністрації в окупованій Новій Каховці Віталія гура розстріляли з пістолета минулими вихідними.
Партизани неодноразово намагалися вбити голову тимчасової адміністрації Херсонської області, колаборанта Володимира Сальдо. За його голову призначено винагороду 1 мільйон гривень. Його помічника, Павла Слобідчика, застрелили в автомобілі, а іншого чиновника, Дмитра Савлученка, загинув внаслідок вибуху замінованого автомобіля. Ці напади спонукали Москву направити до Херсона антипартизанські підрозділи.
Мер Мелітополя Іван Федоров, який довгий час провів у російському полоні, розповів AP, що у травні та червні бойовики підірвали два залізничні мости в Мелітополі і пустили під укіс два російські військові потяги.
"Рух опору переслідує три цілі - знищення російської зброї та засобів її постачання, дискредитація та залякування окупантів та їх посібників, а також інформування українських спецслужб про позиції противника", - каже Федоров.
Росія відповіла посиленням патрулів та регулярними перевірками тих, хто підозрюється у зв'язках із партизанами.
"Ми зірвемо російський референдум. Ми не допустимо голосування під дулами російських автоматів", - заявляє мер Мелітополя.
Партизани пов'язали жовті стрічки на будинки, де проходитиме голосування, попереджаючи мешканців, що під час голосування вони можуть стати мішенню для бомб.
Хоча промосковські настрої сильні переважно російськомовному промисловому центрі України — Донбасі, там також виник партизанський рух.
Луганський губернатор Сергій Гайдай повідомив, що минулого місяця шістьох російських військовослужбовців було поранено, коли їхній автомобіль був підірваний партизанами в Сєвродонецьку невдовзі після його захоплення. Вони також нападають на залізниці, зриваючи постачання російських боєприпасів та інших вантажів.
"Партизани діють досить успішно", - сказав Гайдай в інтерв'ю AP. — Вони не лише розповсюджували листівки. Вони також зруйнували об'єкти інфраструктури. Це дуже допомагає сповільнити російські атаки та просування”.
"Російські роблять це, щоб виправдати свої репресії на окупованих територіях, а українці прагнуть деморалізувати російські сили та піднести свої перемоги", - каже Вадим Карасьов, голова київського аналітичного центру "Інститут глобальних стратегій". "Важко повірити у казки про те, що українці годують російських солдатів отруєними пиріжками, але іноді міфи працюють краще за факти".