NYT: Після витоку документів Пентагону в США замислилися, кому довіряти свої таємниці

Поділитися
NYT: Після витоку документів Пентагону в США замислилися, кому довіряти свої таємниці
Арешт Джейка Тейшери, який опублікував в інтернеті таємні документи США, дав поштовх дебатам про те, як краще організувати допуск до чутливих матеріалів.

Чому 21-річний нацгвардієць отримав доступ до надсекретних документів? Драматичний арешт Джека Тейшейри - військовослужбовця розвідувального підрозділу Військово-повітряної національної гвардії штату Массачусетс, який, на думку федеральної влади, пов'язаний з витоком секретних документів - привертає увагу до величезної кількості людей, які мають допуск до перегляду цілком таємних матеріалів, пов’язаних з національною безпекою.

Від військовослужбовців Національної гвардії на базах у штаті Массачусетс до генералів у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі і американських бюрократів по всьому світу - рівень допуску «цілком таємно» надає його власникам надзвичайний рівень доступу. Завдяки йому вони можуть бачити захищені об'єкти Пентагону та інших розвідувальних служб, щоденні брифінги розвідки, карти ситуації і детальний аналіз стану світу очима американських розвідувальних служб, - пише New York Times.

«Американські військовослужбовці з допуском до державної таємниці - це майже всі з понад 600 генералів у різних службах. Але цей рівень допуску також поширюється на деяких їхніх помічників, багатьох полковників, які працюють в Пентагоні, капітанів кораблів ВМС, широкий спектр молодших офіцерів і навіть, як у випадку з військовослужбовцем Тейшейрою, військовослужбовців строкової служби, які працюють в розвідувальних підрозділах», - зауважує видання.

Представники Пентагону кажуть, що кількість людей, які мають такий доступ, вимірюється тисячами, якщо не десятками тисяч. А до тих, хто має доступ до документів під грифом «таємно», належать майже всі, хто працює на Пентагон або інші служби національної безпеки. Є військові підрядники і навіть експерти аналітичних центрів, які мають певний рівень допуску до державних таємниць.

Пентагон, швидше за все, зіштовхнеться з серйозними наслідками витоку десятків сторінок секретних матеріалів, які публікувалися впродовж декількох місяців. Оскільки в найближчій перспективі російські військові планувальники вивчатимуть ці матеріали у пошуках підказок для своїх власних скомпрометованих відомств. 

«Але цей випадок піднімає ширші питання про те, чи термін «цілком таємно» все ще означає, що щось справі є таємницею», - пише видання.

«Очевидно, що занадто багато людей мають доступ до занадто великої кількості надсекретної інформації, яку вони не повинні знати», - сказала Евелін Фаркас, високопосадовець Міністерства оборони США, яка займалася питаннями Росії та України за часів адміністрації Обами.

У четвер Пентагон був шокований самою можливістю, що витік інформації може відбутися навіть не на найвищому рівні. Замість того, щоб шукати джерело в офісах Об'єднаного штабу, де старші генерали і чиновники зберігали багато з того, що було розміщене в невеликій ігровій онлайн-групі під назвою Thug Shaker Central, довелося влаштувати обшук в будинку рядового Тейшейри.

«Кожен з нас підписує угоду про нерозголошення - кожен, хто має допуск до секретної інформації. Отже, все вказує на те, що це, знову ж таки, злочинний акт», - заявив на прес-конференції речник Пентагону генерал Патрік Райдер.

За словами Фаркас, арешт військовослужбовця Тейшейри слугує попередженням про те, що чекає на тих, хто неправильно поводиться з секретною інформацією.

«Вони збираються кинути на нього все. І уряду буде ще важливіше вжити заходів щодо інших, хто думає, що вони мають імунітет через свої високі посади», - додала вона.

Чиновники кажуть, що винний в організації витоку таємної інформації може отримати довгий тюремний термін. Тейшейру арештували за Законом про шпигунство, за порушення якого передбачено покарання до 10 років позбавлення волі за кожним пунктом звинувачення. Реаліті Віннер - колишній військовослужбовець ВПС і контрактник АНБ - був засуджений за витік секретного документа в ЗМІ і отримав вирок у вигляді п'яти років і трьох місяців ув'язнення. Інженер ВМС Джонатан Теббе, який намагався, але не зміг продати іноземній державі секрети, які були позначені грифом «конфіденційно», минулого року був засуджений до 19 років ув'язнення. Його дружина, Діана Теббе, отримала майже 22 роки ув'язнення.

«Це було серйозним порушенням безпеки, яке не повинно повторитися. Будь-хто з допуском до секретної інформації, хто зраджує свою країну, цілеспрямовано порушуючи правила поводження з секретними документами або розголошуючи секретні матеріали, повинен бути притягнутий до відповідальності», - заявив у своїй заяві сенатор Джек Рід, демократ від штату Род-Айленд і голова Комітету з питань збройних сил.

Деякі військові виступили на захист практики надання допуску до державної таємниці військовослужбовцям незалежно від їхнього віку: якщо хтось достатньо дорослий, щоб померти за свою країну, він достатньо дорослий, щоб йому можна було довіряти її секрети, стверджували вони.

«Коли ви вступаєте на військову службу, залежно від вашої посади, вам може знадобитися допуск до державної таємниці. Якщо ви працюєте в розвідці і вам потрібен допуск до секретної інформації, ви пройдете відповідну перевірку. Ми покладаємо на наших військових велику відповідальність з дуже раннього віку», - сказав генерал Райдер.

У четвер представники служб національної безпеки заявили, що цей епізод підкреслив слабкі місця і вразливості процесу допуску, незважаючи на зміни, запроваджені після справи Едварда Сноудена - колишнього підрядника американської розвідки, який став одним з найгучніших втікачів у світі після того, як він розкрив методи масового стеження для ЗМІ.

«Ці реформи були явно недостатньо ефективними», - сказав Джавед Алі, колишній високопоставлений співробітник контртерористичної служби США, який обіймав посади в розвідці ФБР, Розвідувальному управлінні Міністерства оборони та Міністерства внутрішньої безпеки.

Наприклад, надсекретні зведення знаходяться на урядових комп'ютерах, які розташовані в захищених робочих зонах, відомих як SCIF (Sensitive Compartmented Information Facilities), куди нікому не дозволяється приносити будь-які електронні пристрої, які можуть бути використані для фотографування, відео- або аудіозапису. Відвідувачі багатьох офісів Пентагону повинні залишати свої мобільні телефони, ноутбуки і все інше, що може бути використано для запису або фотографування, в шафках у коридорі. Щоб обмежити витік розвідувальної інформації після справи Сноудена, високопосадовці запровадили правила, що обмежують можливість людей мати електронний доступ до матеріалів у SCIF.

«Проблема Сноудена полягала в тому, що люди не могли отримати доступ до секретних матеріалів в електронному вигляді. Цей хлопець діяв іншим шляхом, ймовірно, через заходи після Сноудена», - сказав Алі.

У цьому випадку документи, схоже, були роздруковані і винесені із засекречених об'єктів, сказали чиновники. Хоча багато чого про те, як матеріали опинилися в чат-групі, поки що невідомо.

Досі не зрозуміло, який рівень допуску мав рядовий Тейшейра. Але він був прикомандирований до 102-го розвідувального крила ВПС Національної гвардії штату Массачусетс. І цілком можливо, що він мав допуск до державних таємниць, сказав у четвер один з представників оборонного відомства.

«Виникає очевидне питання, чому хтось у цьому відносно низькому званні і досить невідомому куточку армії, а саме в повітряній національній гвардії штату Массачусетс, міг мати доступ не тільки до деяких з найбільш важливих секретів країни, але й до такої надзвичайної кількості секретів, які не могли мати ніякого відношення до його роботи», - сказав Гленн Герстелл, колишній головний юрисконсульт Агенції національної безпеки США.

Мік Малрой, колишній офіцер ЦРУ і високопосадовець Пентагону, погодився: «Це дійсно змушує замислитися над тим, як хтось настільки молодий міг отримати доступ до найбільш чутливих розвідувальних даних і документів для інформування наших найвищих посадових осіб. Це повинно змусити нас замислитися над тим, хто має доступ до матеріалів такого рівня і як і чому ми дозволяємо людям друкувати такі матеріали».

Дві основні зміни в роботі з розвідувальними даними в минулому допомогли підготувати ґрунт для останніх витоків. Після терористичних атак 11 вересня 2001 року розвідувальні служби почали набагато ширше обмінюватися матеріалами з іншими урядовими установами. Потім, після невдалої оцінки розвідки щодо наявності в Іраку зброї масового знищення, розвідувальні служби почали більше ділитися інформацією про джерела своєї інформації та свою впевненість у тому, наскільки надійними можуть бути матеріали, які вони отримують.

Герстелл сказав, що ці зміни були зроблені з правильних міркувань, але вони зайшли занадто далеко. Зараз доступ до деяких секретів «просто неймовірно широкий», - сказав він.

«Ми перегнули палицю і зробили доступ таким зручним і легким для широкого кола людей саме тому, що ми не хочемо опинитися в ситуації, коли можна було б сказати, що ми могли б запобігти чомусь, якби ми поділилися цією інформацією», - сказав він. 

У четвер, через кілька годин після арешту Тейшейри, заступник міністра оборони Кетлін Хікс розіслала меморандум, в якому повторно виклала правила поводження з секретними матеріалами.

«Персонал, який має доступ до секретної інформації, є довіреними розпорядниками цієї інформації, і відповідальність за збереження секретної інформації є довічною вимогою для кожної особи, яка отримала допуск до секретної інформації», - написала вона.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі