Вперше з'явилися подробиці одного із найкровопролитнішого бою за участю американських військових в Сирії, коли 7 лютого вони розгромили проурядові сили Башара Асада, куди входили й російські найманці ПВК "Вагнера", пише NYT з посиланням на з інтерв'ю і документи, які нещодавно опинилися в розпорядженні видання.
Зазначається, що противник протягом тижня перед нападом стягував сотні бійців, транспорт і артилерійські знаряддя. Про це американські військові неодноразово попереджали російських колег, однак ті зазначили, що не контролюють сили біля річки Євфрат, хоча в радіоперехопленні американці чули з того боку російську мову.
У документах Пентагону зазначається, що до складу проурядових сил входили військові та місцеві ополченці. Разом із тим, американські військові і розвідувальні джерела заявили, що більшість з тих комбатантів були представниками російської ПВК, швидше за все, так званої групи "Вагнера".
За словами глави Пентагону Джима Меттіса, вище російське командування запевнило американців в тому, що це були не їхні люди, після чого був відданий наказ знищити ворожі сили. Видання зазначає, що загинуло близько 200-300 осіб противника, серед яких "десятки" росіян.
Хронологія подій від NYT
У день битви команда з приблизно 30 бійців спецназу "Дельта" і рейнджерів з Об'єднаного командування спеціальних операцій перебувала разом із курдськими і арабськими союзними силами на невеликій заставі поруч із газовим заводом "Коноко" недалеко від міста Дейр-ез-Зор.
Приблизно в 32 км від місця дії на своїй базі загін "Зелених беретів" і взвод морських піхотинців вдивлялися в екрани своїх комп'ютерів, спостерігаючи за інформацією, що передається безпілотниками, і повідомляли про побачене своїм колегам на позиціях.
О 15:00 сирійські сили почали просування до заводу "Коноко". До вечора туди стягнули понад 500 бійців і 27 транспортних засобів, в тому числі танки і бронетранспортери. В американському центрі повітряних операцій на авіабазі Аль-Удейд в Катарі і в Пентагоні за розвитком подій спостерігали "розгнівані" військові офіцери і аналітики розвідки. Військові льотчики були підняті по тривозі.
На базі підтримки місії "Зелені берети" і морські піхотинці готували невелику групу реагування - приблизно 16 військовослужбовців в чотирьох броньовиках - на випадок, якщо вони будуть потрібні на заводі "Коноко". Транспорт був завантажений протитанковими ракетами, тепловізорами, продовольством і водою.
Близько 20:30 три танка Т-72 підійшли на відстань приблизно 2 км до заводу. До 22:00 до позицій американських військових почали стягуватися інші бронетранспортери. Через півгодини проурядові сили почали атаку.
Форпост "Коноко" піддався потужному вогню з танкових і артилерійських знарядь і мінометів. Американські спецназівці сховалися в окопах, а потім кинулися до протитанкових гармат і кулеметів.
Протягом перших 15 хвилин американські військові зв'язалися зі своїми російськими колегами і закликали їх припинити атаку. Це не подіяло, і тоді американські війська випустили попереджувальні постріли в групу транспортних засобів.
Нападники, як і раніше, просувалися вперед. Тоді в повітря піднялася американська авіація.
Як розповідають представники США, ворожу живу силу, танки і броньовики знищували з повітря протягом трьох годин. Додатково до цього з землі працювала ракетна артилерія.
Група реагування "зелених беретів" і морпіхів, яка примчала з бази до "Коноко" близько 23:30, була змушена зупинитися через надто сильний вогонь. "Командос" на позиції біля заводу були придавлені до землі, повітря висвітлювали спалахи пострілів з танків, зенітних знарядь і кулеметів.
О першій годині ночі, коли артилерійський вогонь ослаб, команда морських піхотинців і "зелених беретів" під'їхала до форпосту "Коноко". На той час частина американських літаків повернулася на базу, витративши паливо або боєприпаси. Найманці покинули свої машини і попрямували штурмувати аванпост в пішому порядку.
Спецназівці США, чисельність яких, з урахуванням підкріплення, на форпості досягла приблизно 40 осіб, працювали зі своїх броньовиків. Хтось стріляв з відкритих люків, хтось сидів всередині і за допомогою джойстиків і тепловізорів керував важкими кулеметами на дахах машин. Частина "командос" наводила на цілі наступну хвилю авіації, що прямувала до поля битви.
Ще через годину ворожі сили повернули назад. Американські військові припинили стрілянину. Зі своїх позицій вони спостерігали, як найманці і сирійські солдати повертаються, щоб забрати загиблих. Ніхто з американського загону не постраждав. Поранення отримав один бойовик з проамериканського арабського угруповання.
Раніше телеканал CBS із посиланням на джерела в Пентагоні повідомив про те, що 7 лютого авіація США завдала удару по силах сирійського диктатора Башара Асада, серед яких були російські найманці. Удар був нанесений після бойового зіткнення урядових військ з підрозділами Демократичних сил Сирії через контроль над нафтовими родовищами.
За даними видання Bloomberg, унаслідок авіаудару були знищені понад 200 бойовиків "ПВК Вагнера", яку контролюють спецслужби РФ. 12 лютого дослідницька організація Conflict Intelligence Team оприлюднила перші дані загиблих російських військових. Родичі та знайомі російських найманців із "ПВК Вагнера" підтвердили їхню загибель.
Детальніше про те, що сталося у Сирії 7 лютого, читайте у статті Віталія Федяніна "Сирійська міфологія Росії" для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".