NYT: Китай може допомогти Росії знайти шлях до відступу

Поділитися
NYT: Китай може допомогти Росії знайти шлях до відступу © Интерфакс
Час запропонувати РФ вихід і Пекін може допомогти.

Кількість жертв війни Росії проти України зростає. Бомби продовжують падати. Більш ніж 2 мільйони біженців втекли від бойових дій. Володимир Путін, здається, сподівався отримати швидку перемогу, недооцінивши лютий супротив України. Два тижні Росія посилює свій наступ на Україну, Захід, своєю чергою, посилює фінансові та економічні санкції проти РФ, включаючи спрацювання фінансової «ядерної опції» - відключення деяких російських банків від системи Swift. Тим часом Путін наказав привести ядерну зброю в стан підвищеної бойової готовності, пише NYT.

Зараз ми знаходимося у спіралі ескалації конфлікту. Збільшення тиску на Путіна може зробити ситуацію більш небезпечною, оскільки російський лідер вдається до все більш екстремальних  дій - як те що ми бачимо останні декілька днів, російська армія перейшла до тактики облоги і обстрілу районів з цивільним населенням.

Деяким аналітикам на Заході прийшла ідея, що зараз час запропонувати російському лідеру вихід за допомогою Китаю. У вівторок президент Китаю Сі Цзіньпін провів віртуальний саміт з президентом Франції Еммануелем Макроном та канцлером Німеччини Олафом Щольцом, спонукаючи до дипломатичного вирішення питання.

Сполучені Штати та їх союзники можливо неохоче ставляться до ідеї, щоб Китай зіграв роль у цій кризі, розглядаючи Пекін як стратегічного суперника. Це нерозумно і недальновидно — сьогоднішня небезпека конфлікту переважує конкурентні погляди. Україна сама бачить потенціальне лідерство Китаю у вирішенні конфлікту.

Китай закликав до діалогу і заявив, що підтримує гуманітарну допомогу. Але зацікавленість Пекіну в більш активному залученні росте кожного дня.

Китай має значний економічний інтерес в швидкому припиненні війни між РФ та Україною. Пекін має тісні зв'язки з Росією та Україною і є найбільшим торговим партнером, хоча Київ та Москва більше торгують з Європейським Союзом ніж з Китаєм.

Росія та Україна є вирішальними компонентами інфраструктурної програми «Пояс і дорога», а також є каналами торгівлі з Європою. Використання китайсько-європейського залізничного транспорту збільшилось в сотні разів починаючи з 2021 року, але теперішній конфлікт загрожує порушенню цих торгових потоків.

Китай також унікальний в позиції діяти як нейтральний посередник між Україною, яку підтримує Захід, та Росією. Так, Пекін та Москва мають  міцні відносини особливо в економічній сфері, це стосується потреб Китаю в ресурсах, яких Росія має достатньо, зокрема, продукти харчування та енергія.

Крім того, взаємне незадоволення теперішнім статусом США як лідера світового порядку сильно об'єднало дві країни. Цей альянс був зацементований коли Путін і Сі зустрілися минулого місяця та оприлюднили спільну заяву підкресливши тісні зв'язки та підтверджуючи широке партнерство.

Інтереси Пекіну стосуються не лише «антизахідного альянсу» з Москвою. Росія можливо, володіє могутньою армією, але економіка в довгостроковому структурному спаді, з ВВП не набагато більшим, ніж в Іспанії. Розглядаючи зв'язок Пекіна з Москвою, варто пам'ятати, що економічні інтереси відносно Росії стають карликовими на тлі інтересів, який він розділяє із Заходом.

В 2021 році торгівля між Китаєм та Росією збільшилася на 36%, порівняно з попереднім роком, до 147 мільярдів доларів, але це становить менше однієї десятої торгівлі з США (657 млрд доларів) та Європою( 828 млрд доларів) разом.

Навіть якщо Китай не приєднається до санкцій, цілком ймовірно, що китайський бізнес та банки  будуть зменшувати співпрацю з РФ, щоб уникнути проблем з більш важливими ринками. Оскільки Росія стає ізольованою від світової економіки, Китай не захоче підставляти своє плече і брати на себе  російський економічний тягар.

Перспектива зростання економічних відносин між Москвою та Пекіном може бути загрозою для Заходу, але з точки зору Путіна, це дасть Китаю важіль впливу на нього на потенційних переговорах. Оскільки Путін і його країна зіштовхуються з ізоляцією, яка буде розширюватися, він не може дозволити собі втратити і Китай.

Є ще й політичні причини чому Китаю вигідно зупинити війну, тому що в неї будуть втягнуті всі. Чим довше затягнеться війна, тим більше вона оживить Західний альянс навколо ідеї конфронтації  цінностей між Заходом та Сходом, це приведе до зближення США та ЄС, а також до збільшення оборонних бюджетів країн Заходу.

Це невигідно для Китаю, який краще надав би перевагу збільшенню економічних зв'язків із Заходом і фокусуванню ресурсів на внутрішньому розвитку.

В той час, коли Китай спостерігає посилення глобальної критики за порушення прав людини, посередництво в припиненні конфлікту могло б допомогти покращити відносини з Європою. Пекін давно намагається запевнити політичні та бізнес-еліти в Європі та Америці, що підйом Китаю не представляє загрози.

Підтримка російської агресії загрожує підірвати довіру. Навпаки, конструктивна роль у припиненні війни допомогла б сприймати Китай як стратегічного, а не тільки економічного партнера.

Ідеологічно Китай має спільне підгрунтя як з Україною, так і з Росією. Китай глибоко цінує принципи державного суверенітету, але водночас давно виступає проти зовнішнього втручання у внутрішні справи Тайваню.

Минулого місяця  міністр закордонних справ Китаю Ван І знову закликав до глобальної поваги до територіальної цілісності, сказавши, що «Україна не є винятком». Таким чином, вторгнення Путіна прямо підриває одну з ключових цінностей Китаю.

Китай, як і Росія, насторожені щодо глобального продемократичного впливу Заходу. Китайські засоби масової інформації уникають критики РФ і навіть адаптували розповіді Кремля про війну. Дві країни критикують «гостинність та великодушність Заходу». Обрамлення вторгнення як дій проти Заходу та НАТО допомагає Пекіну суворо не засуджувати рішення Путіна.

Чим довше війна буде продовжуватися, тим більше Китай може знаходитися в позиції отримання меншої віддачі в своїх близьких відносинах з Росією. І це переконливий аргумент для Пекіна зіграти активну роль в посередництві.

Яку форму може мати посередництво? Будь-яка резолюція повинна передбачати участь США та ЄС як ключових акторів в гарантуванні безпеки в Європі. Пекін міг би допомогти негайно припинити вогонь як поштовх до перемов між Росією, Україною, США, Європейським Союзом та Китаєм.

Метою Пекіну міг би стати пошук такого рішення, що дає Путіну достатні гарантії безпеки, які він міг би представити домашній аудиторії як перемогу. Водночас рішення має захищати суверенітет України і відкриту політику НАТО. Знайти «зону посадки» для таких домовленостей важко, але можливо. Креативна дипломатія зможе вирішити це, як, наприклад формула розширення НАТО, яка не передбачає прямий вступ України до Альянсу, але водночас захищає її суверенітет та принципи НАТО.

Забезпечення багатостороннього вирішення кризи в Україні буде важким і ризиковим викликом, але наразі немає країни, яка могла б зробити це краще, ніж Китай, резюмує видання.

Про інтереси Пекіна і його політику щодо Києва, Москви та Вашингтона — читайте у статті Наталії Бутирської «Війна Росії проти України: в який бік дивиться Китай?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі