Світ був досить нестабільним, коли президент Джордж Буш-молодший залишав свою посаду. Прямуючи «на вихід», він і його команда з національної безпеки залишили кілька порад своїм наступникам.
«Індія друг, а Пакистан - ні. Не варто вірити Північній Кореї чи Ірану, але говорити все ще краще, ніж не говорити. І пильнуйте за Росією. Вона жадає території сусідньої України. Будьте обережними, щоб не стати втягнутими в нерозв’язні війни на Близькому Сході і в Центральній Азії. І ще одне: будувати нації значно важче, ніж здається», - пише New York Times.
14 років тому команда президента Буша записала свої поради для нової адміністрації президента Барака Обами. Всього було 40 записок від Ради національної безпеки США. Частину з них і раніше хвалили в обох американських партіях як зразковий випадок передачі справ від одного президента до іншого, які ще й належали до різних політичних таборів. Тепер ці записки адміністрації Буша розсекретили.
New York Times нагадує, що перехід між президентом-республіканцем і його наступником-демократом відбувався в досить хиткий момент для США, які на той час страждали від наслідків глобальної фінансової кризи, водночас намагаючись розібратися з іншими викликами за кордоном. І хоч Обама критикував політику Буша під час своєї передвиборчої кампанії, зокрема війну в Іраку, їхні команди тісно співпрацювали під час перехідного періоду.
Записка про Росію говорила, що стратегія «особистої дипломатії» Буша добилася певних успіхів на початку. Але зв’язки все ж погіршилися, особливо після російського вторгнення в Грузію у 2008 році. Записка також доволі точно попереджала про подальші російські амбіції.
«Спробам Росії поставити під сумнів територіальну цілісність України, особливо в Криму, який на 59% населений етнічними росіянами і служить місцем базування Чорноморського флоту РФ, потрібно завадити», - йшлося в записці, яка була написана за п’ять років до того, як російські війська вторглися в Крим, і за 13 років до російської спроби захопити всю країну.
Записка команди Буша також наголошує, що «Росія спробує використати європейську залежність від російської енергії», а також використає політичні засоби, «щоб створити розкол між США і Європою».