Рівно 11 років тому російські війська вторглися на територію Грузії. 8 серпня 2008 року в околицях міста Цхінвалі почалися військові зіткнення між грузинською армією і регулярними військами РФ. Війна тривала п'ять днів і призвела до окупації п'ятої частини грузинської території.
DT.UA зібрав ключові події п'ятиденної війни і сьогоднішню реакцію міжнародного співтовариства на десяту річницю збройного конфлікту.
Тоді була оголошена військова операція урядових військ, а з боку Північної Осетії, Кабардино-Балкарії в Грузію вторглася 58 армія Росії, та з Чорного моря підійшли кілька кораблів Чорноморського флоту РФ.
Кремль виправдовував свої дії "агресією" урядових військ проти маріонеткового уряду "Республіки Південна Осетія". Росія відправила в Грузію танкові бригади, російська авіація бомбила грузинські міста, об'єкти цивільної і військової інфраструктури.
Військові дії вийшли за межі Цхінвальського регіону, охопили Абхазію та інші райони Грузії. Окупація супроводжувалася етнічними чистками грузинського населення в Південній Осетії, яке становило близько третини населення регіону.
На п'ятий день війни, 12 серпня, за посередництва міжнародних організацій, Франції і США, Грузія і Росія підписали угоду про припинення вогню. Росія зобов'язалася вивести війська до 1 жовтня 2008 року, однак військові продовжили просування вглиб грузинської території. 26 серпня Росія офіційно визнала "незалежність" Абхазії і Південної Осетії. Також "незалежність" визнали російські союзники Нікарагуа, Венесуела, Сирія і три держави в Тихому океані: Нару, Тувалу і Вануату, однак після дві останні відкликали визнання "незалежності".
За різними даними, грузини втратили майже 200 військовослужбовців і 228 мирних жителів. За даними грузинських медіа, тоді загинули і кілька сотень російських військових, однак Міноборони РФ заявило лише про 67 загиблих.
Напередодні одинадцятої річниці дипломати висловили солідарність з Грузією та її народом, а також підтримали її суверенітет і територіальну цілісність.
"Після конфлікту в серпні 2008 року між Російською Федерацією і Грузією минуло 11 років. Протягом цього часу Російська Федерація не тільки підтримувала, але і нарощувала свою військову присутність в Абхазії, так і в Південній Осетії в порушення міжнародного права і своїх зобов'язань за угодою від 12 серпня 2008 року. Основні права людини потерпілого в результаті конфлікту населення продовжують порушуватися, у тому числі внаслідок обмеження свободи пересування внаслідок так званої "межі", тимчасового закриття контрольно-пропускних пунктів та незаконних затримань, а також внаслідок порушення права на безпечне і гідне повернення внутрішньо переміщених осіб і біженців", - йдеться в заяві представництва ЄС в Грузії.
"Одинадцять років тому військова агресія, при повному ігноруванні основоположних норм міжнародного права, була спробою насильно змінити кордони суверенної держави, що становило серйозну загрозу для регіону і системи європейської безпеки в цілому. Російська Федерація ще не виконала угоду про припинення вогню, укладена 12 серпня 2008 року за посередництва Європейського союзу, і продовжує порушувати свої міжнародні зобов'язання, незважаючи на неодноразові заклики міжнародного співтовариства. Повністю ігноруючи свої зобов'язання щодо припинення вогню, вивести війська з території Грузії, Москва ще більше посилює свою незаконну військову присутність на місцях і перешкоджає створенню міжнародних механізмів безпеки в абхазькому і цхінвальському регіонах Грузії", - йдеться в заяві МЗС Грузії.
"Міністерство закордонних справ України рішуче засуджує розв'язану Російською Федерацією війну проти Грузії, розпочату 07 серпня 2008 року, триваючу незаконну окупацію суверенних територій Грузії в Абхазії і Цхінвальському регіоні/Південній Осетії, а також кроки російського окупаційного режиму, спрямовані на їхню фактичну анексію. Висловлюємо солідарність та підтверджуємо свою непохитну підтримку суверенітету і територіальній цілісності Грузії в її міжнародно визнаних кордонах, поділяємо необхідність мирного вирішення конфлікту на основі фундаментальних принципів і норм міжнародного права та підтримуємо мирну ініціативу Грузинського уряду "Крок до кращого майбутнього", - заявили українські дипломати.
"В 11-ту річницю незаконного вторгнення Росії і окупації Грузії ми згадуємо жертв і підтримуємо всіх наших друзів і союзників, які захищають свої країни від російської агресії", - йдеться в повідомленні Комітету Палати представників Конгресу США з міжнародних справ.
On the 11th anniversary of Russia's unlawful invasion and occupation of Georgia, we remember the victims and stand with all our friends and allies who defend their countries against Russian aggression. https://t.co/9z3re6sIHw
- House Foreign Affairs Committee (@HouseForeign) August 7, 2019
"Сьогодні виповнюється 11 років з дня вторгнення Росії в Грузію. Швеція залишається вірним прихильником суверенітету і територіальної цілісності Грузії. Російська військова присутність в Абхазії і Південній Осетії продовжується в порушення норм міжнародного права. Закликаємо Росію реалізувати план з шести пунктів 2008 року", - написала міністерка закордонних справ Швеції Маргот Вилльстрьом в Twitter.
Today marks 11 years since Russia's invasion of Georgia. Sweden remains staunch supporter of Georgia's sovereignty & territorial integrity. Russian military presence in Abkhazia & South Ossetia continues in violation of int. law. Call on Russia to implement Six Point Plan of 2008
- Margot Wallström (@margotwallstrom) August 7, 2019
"Одинадцять років з моменту навмисної агресії проти Грузії Росія продовжує повзучу анексію і окуповує 20% території Грузії. На жаль, уроки не засвоєні, Крим і Донбас послідували за цим. Потурання ніколи не варіант", - написав глава МЗС Литви Лінас Лінкявічус.
Eleven years since premeditated aggression against Georgia, #Russia continues creeping annexation & occupies 20% of #Georgia's territory. Unfortunately, lessons were not learned, Crimea & Donbas followed. Appeasement is never an option. pic.twitter.com/3MN7bYrAqT
- Linas Linkevicius (@LinkeviciusL) August 7, 2019
"У зв'язку з тим, що ми відзначаємо 11-ю річницю з дня початку агресії Росії проти Грузії, я повторюю незмінну підтримку Латвії територіальної цілісності і суверенітету Грузії, Росія повинна припинити окупацію частини території Грузії і вивести свої війська", - закликав глава МЗС Латвії Едгарс Рінкевічс.
As we mark the 11th Anniversary since the beginning of Russia's agression against #Georgia, I reiterate #Latvia's unwavering support for territorial integrity and sovereignty of Georgia, #Russia must end the occupation of parts of the Georgian territory and withdraw its troops
- Edgars Rinkēvičs (@edgarsrinkevics) August 7, 2019
"Румунія рішуче підтверджує необхідність повної поваги суверенітету і територіальної цілісності Грузії. Ми будемо продовжувати активно підтримувати прагнення Грузії в ЄС і НАТО", - заявили дипломати з Румунії.
#Romania strongly reaffirms the need to fully respect the sovereignty and territorial integrity of #Georgia. We will continue to actively support Georgia's aspirations towards #EU and #NATO @MFAgovge
- MFA Romania (@MAERomania) August 7, 2019
"Неможна забувати конфлікт через окуповані регіони Грузії. Одинадцять років потому російські війська залишаються на грузинській землі, і конфлікт досі не вирішено. Ми ще раз закликаємо Росію виконати угоду про припинення вогню, укладену в серпні 2008 року, і вивести свої війська з Грузії", - сказала міністерка закордонних справ Норвегії Еріксен Сорейде.
Через 11 років Росія так і не вивела свої війська з території Грузії.