NYT: Байдену дедалі важче підтримувати коаліцію для підтримки України

Поділитися
Внутрішній і міжнародний консенсус щодо російського вторгнення почав хитатися перед середньостроковими виборами в США і холодною зимою в Європі.

Білий дім у середу заявив, що не бачить можливості для початку переговорів між Україною і Росією про кінець війни, навіть попри те, що президенту Джо Байдену доводиться мати справу з новими викликами у збереженні двопартійної підтримки Києва і міжнародної коаліції проти російських загарбників.

В консенсусі всередині США і на міжнародному рівні, який Байден зміг збудувати, почали з’являтися тріщини з наближенням американських виборів і холодної пори в Європі. Але радники американського президента дійшли висновку, що Владімір Путін все ще покладається на грубу силу. А влада в Україні не готова йти на поступки після успіхів на полі битви, - пише New York Times.

«Жодна зі сторін не в стані, щоб сісти за стіл переговорів. Путін продовжує вести цю війну жорстокими, насильницькими методами», - сказав координатор Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

Він додав, що українці теж «ще не досягли позиції, з якої вони б могли вести переговори». Кірбі також підкреслив, що американська строна буде орієнтуватися на президента України Володимира Зеленського, намагаючись при цьому посилити його позицію на переговорах, які, зрештою, можуть початися. Але Кірбі зауважив, що поки що цей момент для початку переговорів не настав.

Ці його коментарі прозвучали через день після того, як група прогресивних демократів з Палати представників відкликали свій лист до Байдена з закликом змінити стратегію щодо України і почати прямі переговори з Росією про закінчення конфлікту. 30 конгресменів, зрештою, відкликали свій лист після обурення власної ж партії. Однак, цей епізод став проявом втоми від восьми місяців війни, яка «була профінансована значною мірою грошима американських платників податків».

Ерозія підтримки нинішньої стратегії більш помітна в правому крилі політичного спектру. Лідер республіканської меншості в Палаті представників Кевін МакКарті, який може стати новим спікером нижньої палати Конгресу в разі перемоги Республіканської партії на виборах наступного місяця, пригрозив скоротити допомогу для України. Таким чином, він став на бік колишнього президента Дональда Трампа і ведучого Fox News Такера Карлсона.

На іншому боці Атлантичного океану європейські союзники готуються до холодної зими в той час, як Москва контролює паливний вентиль. Вони дивляться на майбутній курс конфлікту з Росією по-іншому. Деякі країни з колишнього соціалістичного блоку в Східній Європі хочуть, щоб Росія зазнала повної поразки, а її війська були вигнані з України включно з Кримом. В цей же час, країни, такі як Німеччина, Франція і Італія, впевнені, що повномасштабна перемога нереалістична. І вони бояться, що Вашингтон не мислить чітко про те, як війна може закінчитися.

Навіть між союзниками, чиї погляди збігаються, з’явилася напруга через енергетичну і оборонну стратегію. Президент Франції Еммануель Макрон і канцлер Німеччини Олаф Шольц зустрілися в Парижі у середу, щоб обговорити розбіжності в ставленні до встановлення максимальної ціни на газ в ЄС. Франція підтримує цей крок. Німеччина ж виступає проти. Підвищуючи тиск ще більше, Путін у середу вперше особисто звинуватив Україну в тому, що вона нібито збирається підірвати «брудну бомбу». Раніше такі заяви звучали лише з боку російських чиновників нижчого рівня. Американські чиновники ще раз відкинули це твердження, попередивши, що Росія може використати його як виправдання для ескалації атаки проти України.

«Для Байдена, який збудував широку коаліцію вдома і за кордоном, наступні кілька тижнів можуть виявитися переломними. Зусилля щодо війни в Україні досі мають широку підтримку в США. Але опитування говорять про певну втому, особливо серед республіканців», - пише видання.

20% американців, який опитали дослідники компанії Pew Research Center минулого місяця, сказали, що США надають Україні надто багато допомоги. Хоча в травні таку відповідь давали 12% опитаних, а в березні - 7%. 32% республіканців, які взяли участь в опитуванні, сказали, що США роблять надто багато для України. 11% демократів такої ж думки. Водночас, 46% республіканців і 65% демократів вважають, що США надають достатню або недостатню допомогу Україні.

«На жаль, те, що ми спостерігаємо, це проникнення тверджень праворадикальної пропаганди Росії в політичне середовище США. Свідомо чи несвідомо американські політики фактично використовують ці твердження, що викликає велику усмішку на обличчі Путіна», - сказала виконавчий директор Інституту міжнародного лідерства МакКейна Евелін Фаркас, яка в часи президентства Барака Обами обіймала посаду в Пентагоні.

Чиновники в Білому домі в приватних розмовах запевняють, що вони ніяк не вплинули на групу прогресивних демократів, які відкликали звоє звернення до Байдена. Але їхній швидкий відступ додав впевненості в однопартійцях. Але зростання скепсису в Республіканській партії, однак, означає, що перемога опозиції на середньострокових виборах поставить під питання майбутні пакети допомоги для України. Зрештою, навіть до того, як МакКарті висловився проти щедрих «незаповнених чеків» для Києва, в травні 57 республіканців у Палаті представників і 11 в Сенаті проголосували проти виділення 40 мільярдів доларів на допомогу. І під час передвиборчої кампанії ще більше кандидатів-республіканців висловлювали протест проти додаткових витрат на підтримку України.

В цей же час, інші представники партії рішуче підтримують Україну. Зокрема, це робить лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч МакКоннелл, який розкритикував МакКарті за його слова про «незаповнені чеки».

«У нас є і буде чудова двопартійна підтримка нашого підходу до України і тих типів допомоги в області безпеки, які ми передаємо. Нам і надалі буде потрібна така підтримка. Президент не хвилюється з цього приводу», - сказав Кірбі.

Союзники Байдена кажуть, що демократи довели свою здатність виправляти помилки. І рішення групи прогресивних відкликати своє звернення це доводить. Але президенту США необхідно пояснити свою стратегію суспільству, а також відверто сказати про ставки.

«Це складна і небезпечна ситуація, яка вимагає витривалості і певних жертв з боку США. Президенту завжди важливо пояснювати Конгресу і американському народу, що йдеться про національні інтереси. І це правильно», - сказав демократ від Нью-Джерсі Том Маліновскі.

Втім, в очах Європи російська війна проти України все більше здається американською справою. Матеріальний і фінансовий внесок США в рази перевищує все, що надали інші союзники разом узяті. Американські стратегічні рішення домінують.  Цьому сприяють жорстокість російської війни, хоробрість українського уряду і армії, а також чітка відсутність зацікавленості Путіна в переговорах. В Європі з’явилося мовчазне занепокоєння, що успіхи України змусять Путіна піти на відчайдушні кроки. Для німців і французів повернення до ліній розмежування, які існували до 24 лютого, цілком достатньо. Путін повинен зазнати поразки, але не розгрому. Також поширений страх, що велика поразка Росії змусить російського автократа застосувати ядерну зброю або підірвати «брудну бомбу», щоб звинуватити в цьому Україну і виправдати велику ескалацію.

Це головна причина, чому Німеччина і Франція дуже обережно зважують, на скільки передове озброєння відправляти українській армії. У Європі фактично закінчилися запаси радянської зброї. Запаси того, що призначене для власної оборони, теж малі. Така ситуація склалася через скорочення оборонних витрат після закінчення Холодної війни. Останнім часом ця тенденція майже не змінилася.

Існує велика нерівність між кількістю зброї, яка надходить в Україну з США, Британії і Польщі, і тим, що передають інші країни Європи. Це провокує питання, чи така повільність деяких країн не означає, що вони таким чином хочуть скоротити війну і прискорити початок переговорів. Загалом, Захід надає Україні «достатньо» зброї, щоб «вижити, але не достатньо, щоб відвоювати території», - сказав виданню німецький зовнішньополітичний аналітик Ульріх Шпек.

«Ідея, схоже, полягає в тому, щоб Росія не перемогла, але й не зазнала поразки. Що країни відправляють і на скільки повільно вони це роблять, багато нам каже про воєнні цілі західних країн. І це стає ще більш важливо зараз, тому що Україна стала більш залежною від західної зброї», - пояснив він.

Європейці тримали спільний фронт більш твердо, ніж багато хто очікував, - сказав радник Центру стратегічних і бюджетних оцінок і колишній заступник міністра оборони США в адміністрації Джорджа Буша-молодшого Ерік Еделман.

«Підтримка суспільства залишається досить сильною. І хоч будуть реальні негативні економічні наслідки, особливо для Німеччини, європейці зробили багато кроків, щоб захистити себе, накопичивши запаси енергоносіїв і диверсифікувавши поставки. Путін може зрозуміти, що він зробив погану ставку», - сказав експерт.

Однак, він додав, що незважаючи на цю загалом позитивну оцінку, «не варто недооцінювати виклики в підтримці альянсу і управлінні ним».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі