Новий Майдан назріває в Македонії через корумпованість влади – The Economist

Поділитися
Новий Майдан назріває в Македонії через корумпованість влади – The Economist В Македонії почався новий Майдан © think.mk
Прихильники влади говорять про "український сценарій", який готує опозиція.

Маленька, бідна і тепер ще й "вибухонебезпечна". Впродовж тижня десятки тисяч демонстрантів не покидають вулиці міст Македонії, роздратовані рішенням президента щодо розслідування проти деяких політиків.

Прихильники правлячої з 2006 року партії ВМРО переконані, що опозиція готує те, що вони називають "український сценарій" повалення влади. Про це сьогодні пише The Economist.

У свою чергу, опозиція, зокрема "Соціал-демократична партія", звинувачує ВМРО у встановлені авторитарного режиму. А тим часом, тисячі біженців застрягли на грецько-македонському кордоні.

Видання пише, що наплив іммігрантів в ЄС через "балканський шлях" привернула увагу світу до Македонії минулого року. Брюссель розглядає Скоп'є як головного партнера у спробах скоротити потік біженців. В цей же час, країна переживає одну кризу за іншою. Однак нинішня – найгірша.

Проблеми в Македонії почалися в лютому 2015 року, коли Соціал-демократична партія почала публікувати записи, зібрані службою безпеки країни, якою, до речі, керує брат тогочасного прем'єр-міністра Ніколи Груєвського. Як виявилося, македонські спецслужби прослуховували близько 20 тисяч людей. Зібрані матеріали свідчили про те, що прем'єр Груєвський і його оточення були причетні до фальсифікації результатів виборів, корупції і замовчування подробиць деяких гучних вбивств. Після цього в країні спалахнули протести.

Коли почалася міграційна криза, ЄС вирішив, що політичних хаос у Скоп'є лише завадить спільній роботі. Тому Брюссель відправив кількох дипломатів для проведення переговорів між владою і опозицією. Діалог закінчився тим, що сторони погодилися призначити спеціального прокурора, який розслідує можливі злочини, про які стало відомо з плівок спецслужб.

Груєвський пішов у відставку, після чого були оголошені нові вибори. На даний момент їхнє проведення відкладене на 5 червня. Однак 12 квітня президент Македонії Гйорге Іванов наказав призупинити роботу спеціального прокурора, розслідування якого на той час вже зачепило 56 політиків. І більшість з них, включно з Груєвським, пов'язані з правлячою партією ВМРО. Дуже швидко протести на вулицях знову спалахнули.

Єврокомісар з питань розширення і добросусідства Йоганнес Хан запросив македонських політичних лідерів провести зустріч у Відні сьогодні, 22 квітня, щоб знайти рішення. Але зустріч була скасована, тому що Соціал-демократична партія відмовилася брати в ній участь. Македонський експерт Ненад Марковікй пояснив, що ЄС втратив вплив на країну.

Заявка Македонії на членство заблокована вже 20 років через суперечку з Грецією щодо назви країни. І македонці почуваються ображеними.

"Морквинка зникла, та і палиця в руках чиновників ЄС серйозно скоротилася", - каже Марковікй.

Тим часом, протести проходять мирно. Прихильники правлячої ВМРО вважають, що партія добилася значного економічного зростання країни. А опозиції, на їхню думку, вигідна революція, тому що "вони знають, що програють вибори". Тим часом, "Соціал-демократична партія" стверджує, що минулі вибори були сфабриковані, а влада взяла під контроль головні ЗМІ. Тому вони вийшли з виборчої гонки.

Партії, які представляють албанське населення Македонії, тримають дистанцію від конфлікту опозиції і влади. Однак це може змінитися. США і ЄС вимагають від президента змінити своє рішення щодо роботи спеціального прокурора і виборів. А Росія звинуватила македонську опозицію і "підготовні перевороту, який підтримують за кордоном".

"Македонія маленька країна з населенням 2 мільйони людей. Але те, що відбувається тут, дуже важливо для регіону. Російський і турецький вплив зростає. Віра у можливість здобути членство в ЄС зникає. Як наслідок, македонські політики готові нашкодити власній країні", - йдеться в статті.

Нагадаємо, що 14 квітня у Македонії демонстранти розгромили канцелярію президента країни. Мітингувальники, які намагалися пройти до будівлі парламенту Македонії, вимагали скасування парламентських виборів 5 червня, відставки президента країни та формування нового уряду.

19 січня парламент Македонії ухвалив відставку прем'єр-міністра Миколи Груєвського, після чого депутати прийняли рішення про саморозпуск. Вибори в парламент Македонії заплановано на квітень поточного року, розпуск парламенту. Раніше видання The Financial Times писало, влада Македонії переконує Росію, що Захід розпалює революцію в їх країні. У статті йдеться, що Македонія стає точкою потенційної спалаху в геополітичному протистоянні між Росією і Заходом. Москва звинувачує Захід у спробі розпалити революцію в колишній югославській республіці.

Детальніше про ситуацію в колишній югославській республіці читайте у статті Олексія Коваля "Македонія: ігри з вогнем біля порохової бочки Європи" у свіжому номері "Дзеркало Тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі