Німецькі спецслужби та їхні колеги отримали у своє розпорядження формулу отруйної речовини "Новачок", якою навесні у Великобританії був отруєний колишній подвійний агент Сергій Скрипаль, ще в першій половині 1990-х років, пише тижневик Die Zeit.
"Знання про розробку в Радянському Союзі військової речовини відносяться до історії секретних операції BND (Федеральна розвідувальна служба ФРН - ред.)", - йдеться у публікації видання і ряду інших ЗМІ.
Німецьке розвідсуспільство нібито отримало зразок нервово-паралітичної речовини від якогось російського вченого, який у обмін запросив права переселитися з родиною до Німеччини.
Ця пропозиція спочатку викликала складні юридичні і політичні дискусії в уряді. Країна лише у 1990 році під тиском канцлера Гельмута Коля домоглася вивезення з її території запасів американської хімічного зброї, по всьому світу ширився рух за заборону отруйних газів. До того ж ще в 1954 році Німеччина підписала так званий Паризький договір, що забороняє виробництво хімзброї.
Тому з санкції відомства канцлера отриманий зразок отрути був вивчений у шведській лабораторії. Німецька розвідка, а також Міністерство оборони отримали з Швеції тільки формулу речовини.
За наполяганням Коля BND поінформувала колег з деяких дружніх країн про це, у тому числі Великобританії та США. Згодом була створена робоча група з представників п'яти західних розвідслужб, яка підсумовувала всі отримані знання про "Новачка".
У деяких країнах НАТО, стверджує джерело німецьких ЗМІ, було вироблено невелику кількість отрути з метою розробки засобів протидії йому.
Щоб не псувати відносини з тодішнім російським президентом Борисом Єльциним, німецьке уряд вирішив не оприлюднювати цю ситуацію. Нинішній федеральний урядів робить зусилля по відновленню подій, які у той час були дуже секретними.
Учений-перебіжчик зміг виїхати до Німеччини і жив якийсь час під охороною бундесверу, однак надалі його сліди виявилися втрачені.
Нагадаємо, 5 березня в британському Солсбері з сильним отруєнням був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль і його дочка. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, які працювали на місці події. За даними слідства, проти Скрипалів було використано нервовопаралітичне речовина "Новачок" російського виробництва.
У відповідь на замах на Сергія Скрипаля британський уряд ініціював вислання російських дипломатів з країн НАТО, ЄС та їх партнерів. Солідарність з великою Британією висловили 28 держав, які вислали майже 150 російських дипломатів.
Крім того, анульована акредитація семи російських представників при НАТО.
Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля читайте в матеріалі Олександра Хари "Токсична Росія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".