Міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс хоче запропонувати парламенту визнати Московський патріархат терористичною організацією. Таку заяву він зробив у прямому ефірі передачі "Перша студія" на телеканалі ETV, пише Postimees.ee.
Вказано, що 9 квітня представник Естонської православної церкви Московського патріархату заявив, що ЕПЦ МП безпосередньо не підпорядковується Московському патріарху і не може відповідати за підтримку РПЦ російсько-української війни. Таким чином, ЕПЦ Московського патріархату відкинула вимогу глави МВС вийти з підпорядкування російського патріарха Кіріла.
Своєю чергою Ляенеметс заявив, що отримав результати експертизи МВС та оцінку Поліції безпеки щодо ситуації з Московським патріархатом. І, за словами міністра, у нього немає іншого вибору, окрім як самому зробити все можливе, щоб розірвати зв'язок між ЕПЦ МП та Московським патріархом.
"З урахуванням наявного контексту, у мене як у міністра внутрішніх справ немає іншого вибору, крім як запропонувати Рійгікогу оголосити Московський патріархат терористичним і таким, що підтримує тероризм у своїй діяльності. Міністр внутрішніх справ зможе звернутися до суду і запропонувати припинити діяльність церковної організації, що діє тут. Це не вплине на парафіян, це не означає, що храми буде закрито, але це означає, що зв'язки з Москвою будуть розірвані", – пояснив Лаурі Ляенеметс.
За словами міністра, слід розуміти, що сьогодні Московський патріархат підпорядковується "президенту" РФ Володимиру Путіну. Останній, по суті, керує терористичною діяльністю у світі. При цьому, додав Ляенеметс, естонський парламент уже ухвалював подібне рішення, коли оголосив Росію терористичною державою.
Глава МВС Естонії зазначив, що за два роки перебування на цій посаді він чотири рази викликав представників ЕПЦ Московського патріархату з питань безпеки. Однак, за словами Ляенеметса, заява, нещодавно прийнята РПЦ, вивела ситуацію з безпеки на абсолютно новий рівень.
«Якщо провести паралель з ісламськими терористами, які кажуть, що ведуть священну війну проти західного світу, проти цінностей західного світу, то сьогодні патріарх та Московська патріархія нічим не відрізняються від ісламських терористів. Ми повинні розуміти, що якщо патріарх Кіріл є главою церкви в Москві, хоч би що говорили в парафіях в Естонії, це послання (Кіріла) дуже потужне і сильне і воно обов'язково дійде до людей. І це те, на що певні люди (також в Естонії) спираються. Ми знаємо, що у кризових ситуаціях церкви довіряють більше, ніж владі», – додав міністр.
Швидше за все, Лаурі Ляенеметс мав на увазі заяву РПЦ про "священну війну". Саме так нещодавно Російська православна церква назвала повномасштабне вторгнення РФ до України. Там також заявили, нібито вся територія сучасної України має увійти до зони виняткового впливу Росії.
Як писало Atlantic Council, заявляючи про "священну війну" РПЦ вирішила підкреслити явну мету знищення української незалежності та встановлення прямого російського правління. У виданні зазначили, що церкви часто видають "накази", в яких викладають офіційну позицію щодо ключових питань, але рідко ці заяви містять заклики до насильства чи територіальних завоювань. У документі на три тисячі слів Росія згадується у 53 рази, що наголошує на дуже чіткому акценті на територіальних інтересах РФ.