Неприязне ставлення Нетаньяху до Байдена може погіршити відносини Ізраїлю та США — The Washington Post

Поділитися
Реакція Нетаньяху на перемогу Байдена була «незрозумілою».

Стратегія, прийнята більшістю республіканців у Конгресі у відповідь на перемогу демократа Джо Байдена на виборах президента США передбачає уникати визнання його обраним американським лідером, а також оголошення заяв, призначених для «умиротворення» президента Дональда Трампа. Подібна тактика виглядає досить передбачуваною, якщо врахувати, що республіканці є внутрішньою опозицією Байдена. Однак, досить неочікуваним є те, що подібну тактику використовує і лідер одного із головних іноземних союзників США, ізраїльський прем’єр-міністр Беньямін Нетаньяху, чия реакція на перемогу Байдена в зухвалості перевершила навіть реакцію російського президента Володимира Путіна, пише The Washington Post.

Нетаньяху не приховував своєї прихильності до Трампа перед виборами в США. Коли американські ЗМІ визначили Байдена переможцем 7 листопада, Нетаньяху привітав демократа з перемогою дещо із запізненням, помітно відстаючи від інших близьких союзників США. Навіть тоді публікація прем'єр-міністра Ізраїлю в Твіттер не зверталася до Байдена як до обраного президента. Після «привітання» Байдена з перемогою, Нетаньяху окремо написав у Твіттері подяку Трампу за "дружбу, яку він продемонстрував Ізраїлю і йому особисто".

З тих пір Нетаньяху публічно виступив проти одного з основних зобов'язань Байдена щодо зовнішньої політики: повернення США до ядерної угоди з Іраном. Іран вважає, що Ізраїль стоїть за вбивством провідного іранського вченого-ядерника, яке сталося 27 листопада. Однак, цей провокаційний акт не сповільнить, а може навіть прискорить відновлення ядерної діяльності Ірану, включаючи збагачення урану. При цьому, вбивство вченого-ядерника може саботувати спробу Байдена відродити дипломатію з Іраном.

«Підготовка» Нетаньяху до адміністрації Байдена фактично розпочалася ще до виборів. 14 жовтня ізраїльський урядовий комітет затвердив 2 260 нових одиниць житла на окупованому Західному березі - дві третини з них у районах, які майже напевно будуть включені до складу Палестинської держави, яку Байден рішуче підтримує.

Прихильники Нетаньяху вважають цілком природним те, що він віддає «данину пам'яті Трампу», оскільки американський президент засипав його політичними подарунками, включаючи переїзд посольства США в Єрусалим.

Існує думка, що тиск на Іран може в кінцевому підсумку допомогти адміністрації Байдена, зробивши дипломатичний підхід більш привабливим у Тегерані.

Тим не менш, позиція Нетаньяху є досить суперечливою: він відкрито підтримує Республіканську партію США, робить все можливе, щоб «перекрити шлях» наступним демократичним президентам і одночасно розраховує на двопартійну підтримку в Конгресі, який затверджує щорічні багатомільярдні пакети допомоги.

Такий підхід протягом багатьох років давав різні результати. Суперечки Нетаньяху з американським президентом Біллом Клінтоном стали однією з причин його поразки на виборах 1999 року. Після повернення Нетаньяху до влади в 2009 році його відкрита підтримка республіканця Мітта Ромні на президентських виборах у США 2012 року зазнала невдачі, як і його спроба зупинити ядерну угоду 2015 року з Іраном. Тим не менше, навіть після цього демократи з Конгресу досить активно підтримували Ізраїль.

Питання в тому, чи зміниться це, якщо Нетаньяху продовжить відкрито кидати виклик Байдену. З часом його прихильність до Республіканської партії повільно, але неухильно руйнувала підтримку Ізраїлю серед рядових демократів. У 2015 році опитування показали, що лише 19% демократів мали прихильне ставлення до ізраїльського лідера, тоді як 50% ставилися до нього дещо негативно.

Байден, звичайно, демократ «старої школи з давнім проізраїльським досвідом» - і давнім знайомством з Нетаньяху. Ймовірно, Байден не має такого ворожого ставлення до Нетаньяху, яке мали колишні американські президенти-демократи Білл Клінтон та Барак Обама. Однак, якщо Байден вирішить «розпочати війну» з Нетаньяху, новий американський лідер, швидше за все, отримає значну підтримку своєї партії.

До того ж, прем’єр-міністр Ізраїлю зараз зіштовхнувся з «власними внутрішніми проблемами». Його підозрюють у корупції, також, ймовірно, в країні наступного року відбудуться вибори. Помітно те, що Нетаньяху вважає, що його неприхильне ставлення до Байдена не зашкодить відносинам Ізраїлю та США, однак, він може й помилятися, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі