Недовіра людей до вакцин від COVID-19 буде зростати — The Washington Post

Поділитися
Недовіра людей до вакцин від COVID-19 буде зростати — The Washington Post
Існує два сценарії, які можуть зірвати довіру до вакцин, і до них потрібно підготуватися.

Велика Британія вже розпочала масову вакцинацію населення від коронавірусу. США також готуються затвердити вакцину від COVID-19, і вже до кінця року мільйони американців зможуть зробити щеплення. Без сумніву, такі швидкі темпи розробки вакцини стали справжнім тріумфом науки, однак, є два сценарії, які можуть зірвати зусилля щодо вакцинації, якщо до них вчасно не підготуватися, пише The Washington Post.

Один із цих сценаріїв, який майже напевно відбудеться, передбачає те, що велика кількість людей відчує побічні ефекти після щеплення. На завершальних етапах клінічних випробувань вакцин 10 – 15% учасників повідомили про помітні побічні ефекти. Деякі з них, як повідомлялося, були серйозними і включали втому, набряки на місці ін’єкції, головний біль і біль у м’язах.

«Кожна частина мого тіла боліла близько чотирьох годин», - сказала учасниця клінічних випробувань Сьюзен Фреліх.

Інший учасник випробувань, лікар Девід Ямане сказав, що у нього з’явився озноб, головний біль, і він був настільки втомлений, що заснув на дивані вдень і прокинувся аж наступного ранку.

 "Ці симптоми не жарт", - сказав Ямане.

Наявність побічних ефектів - це не погано; насправді це означає, що організм здійснює відповідну імунну відповідь. Хоча, побічні ефекти можуть бути неприємними і тривати від кількох годин до кількох днів. При цьому, вони не означають, що людина хворіє, і в жодному разу не повинні призвести до летальних наслідків.

З самого початку слід чітко пояснити, що побічні ефекти є нормальними та очікуваними. Вакцини компаній Pfizer і Moderna вимагають застосування двох доз, і ті, хто відчує неприємний побічний ефект після першої ін’єкції, можуть відмовитися від другого етапу щеплення.

Важливо почути від таких людей, як Фреліх та Ямане, те, що вони пережили і чому вони залишаються прихильниками вакцини. Ті, хто проходить щеплення, також повинні отримувати відповідні консультації про те, що робити в разі прояву побічних ефектів.

Однак, найгіршим у цьому випадку є не самі побічні ефекти, а скоріше дезінформація про них, яка може налякати людей. Щороку є пацієнти, які відмовляються від вакцини проти грипу, тому що вони впевнені, що раніше хворіли саме через те, що робили щеплення. Це неможливо, оскільки вакцина проти грипу не містить живого вірусу (як і вакцина проти коронавірусу). Пояснити людям те, що подібні до грипу симптоми, тимчасові побічні ефекти після вакцинації, варті компромісу для довгострокового захисту організму.

Таку ж інформацію потрібно повідомляти і щодо вакцин проти коронавірусу. Лінії боротьби з дезінформацією - це лікарі, медсестри та фармацевти. Зараз саме час навчити їх тому, як консультувати пацієнтів щодо нових вакцин, протистояти дезінформації та залякуванню.

Ще одним сценарієм є те, що люди помиратимуть з інших причин, і смерть буде помилково пов’язана з вакциною. Мешканці закладів тривалого догляду є однією з пріоритетних груп, яка отримає доступ до вакцини першою. Більшість людей у ​​будинках престарілих є людьми похилого віку, які мають кілька супутніх захворювань. Коли протягом місяців багато вразливих у медичному плані людей будуть хворіти і помирати, ці події можуть не мати нічого спільного з вакциною, але кілька широко розрекламованих інцидентів будуть лише підживлювати теорії змови.

Скажімо, хтось проходить вакцинацію, а потім піддається серцевому нападу, що ніяк не пов’язано з вакциною. Хвороби серця є поширеною причиною смерті. Що станеться, якщо у кількох людей відбудуться серцеві напади протягом наступних днів після отримання вакцини - як довести, що вакцина не була причиною цього?

Є способи передбачити та пом'якшити цю проблему. До початку масових щеплень Центри з контролю та профілактики захворювань можуть надати вихідні цифри очікуваних захворювань та смертей серед мешканців будинків престарілих. Крім того, кожна можлива несприятлива подія повинна пройти розслідування, з повною прозорістю та обґрунтуванням, що надається громадськості. В іншому випадку дезінформація заповнить порожнечу.

Маючи принаймні дві вакцини, які здаються безпечними та ефективними, існує реальний шанс, що пандемія коронавірусу, хоча б частково, буде взята під контроль. Але для цього вакцинам потрібно довіряти, однак довіру можна швидко зруйнувати. Безпрецедентна швидкість наукового розвитку повинна відповідати подібному рівню самосвідомості населення, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі