Не шпигун, а «наркодилер»: РФ намагається повернути спецагента, який не потрапив до Гаазького суду – The Insider

Поділитися
Не шпигун, а «наркодилер»: РФ намагається повернути спецагента, який не потрапив до Гаазького суду – The Insider © Insider
Росія хоче екстрадувати шпигуна з Бразилії як звичайного злочинця. Ім'я Черкасова внесли до судових документів заднім числом.

Росія намагається витягнути з Бразилії агента ГРУ Сергія Черкасова, який хотів влаштуватися на стажування до Міжнародного кримінального суду як громадянин Бразилії Віктор Мюллер Феррейра. Але робить це настільки недбало, що ще більше підтверджує його зв'язок із спецслужбами, йдеться у розслідуваннні The Insider та Bellingcat.

Російські прокурори подали бразильським колегам запит на екстрадицію Черкасова як члена банди наркоторговців. Недбалість у документах та палке бажання росіянина повернутися на батьківщину, де йому загрожує термін аж до довічного (у Бразилії – 15 років за підробку документів), розбивають російську легенду.

«Студент»

«Громадянин Бразилії» Віктор Мюллер Феррейра прилетів до Нідерландів зі США 1 квітня 2022 року, щоб розпочати стажування у МКС. За плечима він мав навчання на політолога в дублінському Трініті-коледжі та американській Школі передових міжнародних досліджень (SAIS) Університету Джонса Хопкінса.

Суд прийняв 33-річного політолога на стажування, щоб той міг на власні очі вивчати, як розслідуються, наприклад, воєнні злочини в Україні та Сирії.

Але прикордонники затримали Феррейру в аеропорту і відправили до Бразилії, повідомивши бразильську владу, що вважають його співробітником ГРУ Сєргєєм Владіміровічєм Черкасовим, який народився 11 вересня 1985 року.

У пункті призначення «бразилець» намагався обурюватись і переконувати поліцейських, що він такий самий бразилець, як і вони. Але агента підвів акцент, легко помітний для будь-якого носія мови. Також з'ясувалося, що його «покійна мати» ніколи не мала дітей.

«Наркодилер»

Запит про екстрадицію російська сторона подала у липні 2022 року, визнавши, що «громадянин Бразилії Віктор Мюллер Феррейра» насправді росіянин Сєргєй Черкасов.

Росія надала Бразилії десятки сторінок обвинувальних документів та письмових свідчень судово-медичної експертизи. У них стверджувалося, що Черкасов був членом злочинного угруповання, яке у 2011-2013 роках переправляло героїн з Афганістану через Таджикистан і продавало в РФ. Справа нібито розслідувалася за п. 4 статті 229.1 КК Росії.

  1. Росія подала запит 27 червня, за місяць після винесення росіянину вироку в Бразилії.
  2. Роль Черкасова у схемі контрабанди в матеріалі не розкрита, тоді як у «співучасників» докладно розписана, із зазначенням номерів телефонів, точного місцезнаходження у певні дати, адрес схованок і притулків та іншої інформації.
  3. Адвокати засуджених у 2017 році «співучасників» Черкасова не можуть згадати, щоб людина з таким ім'ям фігурувала у матеріалах справи.
  4. Замість Сєргєя Черкасова повістку підписав його «адвокат», оскільки той нібито не з'явився без поважних причин.
  5. Дані поїздок, зокрема штампи у паспорті «Віктора Мюллера Феррейри», свідчать що Черкасов не перебував у Росії під час своєї імовірної злочинної діяльності.
  6. У обвинувальному висновку спочатку стверджується, що членів злочинного угруповання (але не Черкасова) було затримано 10 серпня 2013 року, після чого Черкасов зі спільником Сандаловим доставили до Липецька 1 кг героїну. Але вже за дві сторінки йдеться про те, що Черкасова також затримали 10 серпня і він не зміг завершити злочин.

«Ця нестиковка справляє враження, що ім'я Черкасова було заднім числом – і, мабуть, без належної обережності – вставлене в раніше несуперечливий прокурорський наратив», - йдеться у матеріалі.

  1. У матеріалах справи докладно описано арешт кожного члена банди, із зазначенням імені, часу та місця, крім Черкасова.
  2. Остання внутрішня подорож Черкасова в 2011 році була 23 січня, коли він вилетів зі свого рідного Калінінграда до Москви. Повернувся до РФ Черкасов тільки в 2015 році, і брати участь у діяльності угруповання ніяк не міг.
  3. Згідно з трудовою книжкою Черкасова, з 2011 року він працював у туристичній агенції у Бразилії.
  4. Черкасов прилітав до Росії у 2015, 2017, 2018, 2020 та 2021 роках, переміщаючись між Калінінградом, Москвою, Бєлгородом та Самарою під власним ім'ям. Хоча на той момент нібито перебував у федеральному розшуку.
  5. Журналісти не змогли знайти імені Сєргєя Черкасова в жодних базах даних про розшукуваних злочинців у період до його затримання в Бразилії. Вперше він потрапив до баз як фігурант справи про наркотики лише 22 червня 2022 року.

Проторена стежка

У матеріалі зазначається, що Кремль не вперше намагається повернути «своїх» на підставі кримінального розслідування.

Наприклад, щоб не екстрадувати до США сина ексгубернатора Красноярського краю Артема Усса, підозрюваного в закупівлі американських військових технологій і венесуельської нафти в обхід санкцій, у РФ проти нього порушили справу за відмивання грошей в особливо великих розмірах.

Як і у випадку з Черкасовим, перші свідчення про кримінальну справу проти Усса з'явилися після арешту в Італії.

У 2017 році Туреччина затримала підозрюваного у співучасті у вбивстві чеченця, який шукав притулку. Франція запросила екстрадицію затриманого, якого підозрювала у причетності до отруєння гельземіумом Алєксандра Перепіличного у 2012 році, коли той давав свідчення про корупцію в РФ.

Росія також негайно почала вимагати його видачі, заявивши, що затриманий – кримінальний авторитет Валід Лурахмаєв на прізвисько «Валідол». Росіянина обміняли на кримськотатарських активістів. Але, як з'ясували The Insider і Bellingcat, ним виявився кілер Олександр Федін зі спецгрупи ФСБ «Вимпел», яка займається політичними вбивствами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі