"Оскільки альянс був створений майже 70 років тому, народи Європи і Північної Америки насолоджувалися безпрецедентним періодом миру і процвітання. Але на політичному рівні зв'язують нас зв'язки знаходяться в напрузі. Існують реальні відмінності між США та іншими членами таких питань, як торгівля, зміна клімату та ядерна угода Ірану. Ці розбіжності реальні, і вони не зникнуть відразу. Ніде не написано на камені, що трансатлантичний зв'язок завжди буде процвітати. Це, однак, не означає, що його руйнування неминуче. Ми можемо зберегти його і усі взаємні вигоди, які ми отримуємо від нього", - зазначає генсек НАТО.
Він зауважив, що країни Європи і США не вперше мають розбіжності у військовій галузі. Наприклад, вони були і під час Суецької кризи 1956 році, а в 1966 Франція вийшла з командного складу НАТО.
"Друга причина, через яку ми повинні зберегти трансатлантичний зв'язок, - це те, що відбувається сьогодні в НАТО. Після "холодної війни", коли загроза з боку Радянського Союзу відступила, США і Канада поступово скоротили свою присутність в Європі, а європейські члени альянсу скоротили витрати на оборону. Це був так званий "мирний дивіденд", яким користувалися союзники по обидві сторони Атлантики. Але обидві ці тенденції зараз змінилися", - додав Столтенберг.
Він зазначив, що адміністрація Трампа збільшила фінансування для присутності США в Європі на 40%, а Європейські союзники, разом з Великобританією збільшують витрати на оборону і беруть на себе відповідальність за євроатлантичну безпеку.
"Третя і остання причина, з якої я сподіваюся, що політичні шторми пройдуть, полягає в тому, що ми глибоко зацікавлені в тому, щоб залишатися єдиним. Дві світові війни і холодна війна навчили нас цьому: разом, Європа і Північна Америка сильніші, безпечніші і процвітають. ... В цьому наш інтерес, щоб стояти разом над захистом. І це так само вірно, як і раніше. Тому що перед нами стоять самі непередбачувані умови безпеки в наступному поколінні: міжнародний тероризм, поширення зброї масового знищення, кібератаки і, звичайно ж, Росія, яка застосовувала силу проти своїх сусідів, яка намагається втручатися в наші внутрішні справи", - зазначає генсек НАТО.
"Я вважаю, що ми, як захід, повинні бути впевнені. Ми повинні продовжувати наполегливо працювати, щоб залагодити наші розбіжності - і де зберігаються розбіжності, ми повинні обмежити будь-який негативний вплив на наше співробітництво в галузі безпеки. Ми повинні продовжувати захищати багатосторонні інститути, такі як НАТО, і продовжувати протистояти міжнародним правилам, які так добре служили нам упродовж багатьох десятиліть", - резюмував він.
Нагадаэмо, що наприкінці січня парламент Данії ухвалив рішення про збільшення протягом наступних шести років своїх видатків на оборонну сферубільш як на 50%. Причиною також стало наростання загрози з боку Росії.
Великобританія розпочала будівництво нового радіолокатора, вартістю більше 14 мільйонів доларів, або захистити свій повітряний простір "в умовах зростаючого тиску з боку Росії".
Також стало відомо про намір американського президента Дональда Трампа збільшити витрати на оборону до 716 мільярдів доларів. Кошти, зокрема, планується витратити на поточні війни та підтримку ядерного арсеналу США.