Наприкінці вересня на тлі оголошеної часткової мобілізації громадські настрої Росії різко погіршилися. Зросли напруга, роздратування, страх і туга. Але все одно половина опитаних демонструє впевненість у завтрашньому дні, а дві третини респондентів почуваються вільними людьми. На це вказує опитування «Левада-Центру».
Наразі кількість тих, хто говорить про «прекрасний настрій» скоротилася до 7% (з 15% у липні), про «нормальний рівний стан» – до 45% (з 65% у липні). Натомість зросла кількість тих, хто говорить про «напругу та роздратування» (з 17% до 32%) та про «страх і тугу» (з 4% до 15%).
«Такого різкого одномоментного погіршення настроїв не було за весь час спостережень. В результаті, позитивні настрої в кінці вересня лише трішки переважали над негативними, подібне співвідношення востаннє спостерігалось у 2000 році», – вказують соціологи «Левада-Центру».
Про прекрасний або нормальний настрій частіше говорили респонденти віком 18-24 роки (63%), ті, хто може дозволити собі товари тривалого користування (60%) і ті, хто вважає, що справи в країні рухаються у правильному напрямку (63%).
Більш негативні оцінки власного настрою притаманні респондентам старшим за 40 років (близько 50%), тим, кому ледь вистачає на їжу і кому грошей вистачає на одяг (теж близько 50%), та опитаним, які вважають, що країна рухається невірним шляхом (69%).
Дві третини (69%) респондентів говорять про те, що почуваються в російському суспільстві вільними людьми (!), трохи менше третини (29%) дотримуються зворотної думки.
Про те, що вони почуваються вільними, найчастіше говорять респонденти, які вважають, що справи в країні йдуть у правильному напрямку (86%), які схвалюють діяльність президента (81%), а також ті, що живуть за межами великих міст.
Цікаво, що 49% москвичів не вважають себе вільними.
Нагадаємо, інше опитування «Левада-Центру», засвідчило, що підтримка росіянами президента Владіміра Путіна у вересні, на тлі оголошення часткової мобілізації, знизилась на 6%.